WikiLeaks: Americká NSA špehovala japonskou vládu
autor: Mirek Kočí , publikováno 2.8.2015

Kontroverzní mediální organizace WikiLeaks uveřejnila na své webové stránce dokumenty, podle nichž tajná služba Spojených států v minulosti ve velkém odposlouchávala japonské vládní činitele a tamní přední společnosti. Upozornila na to agentura Associated Press (AP).

Ve zveřejněných dokumentech jsou i čtyři zprávy, které jsou označené jako „přísně tajné" a odhalují interní japonské diskuse o mezinárodním obchodu a reakci na klimatické změny. Poznámka na jedné ze zpráv naznačuje, že byla předána také Austrálii, Kanadě, Velké Británii a Novému Zélandu.

Server rovněž zveřejnil seznam NSA, na němž je 35 japonských „cílů" pro telefonní odposlechy, které zahrnují členy japonského vládního úřadu a japonskou centrální banku, stejně jako čísla na ministerstvu financí a obchodu. Japonská vláda zatím tyto informace nijak nekomentovala.

Organizace WikiLeaks již v minulosti publikovala podobné zprávy o výzvědné činnosti NSA vůči spojencům Německu, Francii a dalším zemím. Americký špionážní program byl údajně zaměřen i na kancléřku Angelu Merkelovou, současného ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera nebo tři poslední francouzské prezidenty včetně socialisty Françoise Hollandea.

WikiLeaks: Americká NSA špehovala japonskou vládu

Zdroj: ČTKTagy: Android  iOS  NSA  Wikileaks  Windows Phone  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

16 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.