Asus představil dvojici mini-ITX základních desek s procesory Intel "Braswell"
autor: Ondřej Štěpánek , publikováno 2.7.2015

Mezi produkty společnosti Asus si nyní objevily dvě základní desky formátu mini-ITX, které by měli přivítat zejména nenároční uživatelé zvažující stavbu kompaktního domácího, kancelářského PC nebo počítače pro obchodní účely.

Desky označené jako N3150-C a N3050-C na sobě totiž mají napevno připájen jeden z procesorů z rodiny Intel "Braswell". Konkrétně se jedná o SoC Celeron, která v sobě mají také integrovaný grafický čip HD Graphics 8. generace a jsou založeny na mikroarchitektuře "Airmont". U modelu N3150-C se jedná o SoC Celeron N3150 se čtyřmi procesorovými jádry, zatímco druhý model je osazen čipem Celeron N3050 se dvěma jádry. Dvoujádrový procesor navíc má podporu HyperThreading, díky níž v podstatě disponuje čtyřmi logickými procesorovými jádry (vlákny).

Asus představil dvojici mini-ITX základních desek s procesory Intel \

Oba čipy mají podporu operačních pamětí DDR3L v dvoukanálové konfiguraci s kapacitou až 8 GB. Jednou z hlavních předností instalovaných čipů je TDP pouhých 6 wattů, díky čemuž mohou být chlazeny zcela pasivně. Obě základní desky sdílí stejný návrh PCB a jsou napájeny pomocí kombinace 24pinového a 4pinového konektoru. Jistou výhodou je také to, že operační paměti DDR3 lze připojit do dvou slotů DIMM plné velikosti.

Asus představil dvojici mini-ITX základních desek s procesory Intel \

Sloty pro rozšiřující karty jsou na desce dva, jeden PCI-Express 2.0 x4 a jeden mPCIe. Pro připojení disků si musí uživatelé vystačit se dvěma porty SATA III (6 Gb/s). Také zadní panel obou modelů je totožný, a když přihlédneme k rozměrům, také překvapivě bohatý. Jako výstupy grafického čipu slouží porty HDMI a D-Sub. 

Asus představil dvojici mini-ITX základních desek s procesory Intel \

K připojení periferií a externích paměťových zařízení může posloužit dvojice portů USB 2.0 a dva konektory USB 3.0. Pro myš a klávesnici jsou připraveny dva porty PS/2. Nechybí samozřejmě ani ethernetový síťový port a trojice konektorů 6kanálového audia. Zajímavostí je také sériový port (RS-232), který může posloužit třeba k připojení čtečky čárových kódů. 

Asus představil dvojici mini-ITX základních desek s procesory Intel \

Známe už také ceny obou desek s procesory "Braswell". V případě modelu N3050-C se u nás cena pohybuje kolem 2 300 Kč, zatímco za model N3150-C osazený čtyřjádrovým procesorem dáme přibližně 2 600 Kč. 

Zdroj: FanlessTechTagy: Asus  základní deska  N3150-C  N3050-C  Intel  Braswell  Celeron  mini-ITX  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

9 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 4.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.