Umělecké kritice se díky algoritmu nově mohou věnovat i počítače
autor: Lucie Jiříková , publikováno 17.6.2015

Od pradávna platí, že umění je čistě subjektivní záležitost a to zvlášť co se týče kreslení – každý z nás má z obrazu docela jiný pocit a určit tak, který z obrazů je nejhodnotnější, nebo například nejoriginálnější, je zhola nemožné. To se nyní rozhodli změnit výzkumníci Amed Elgammal a Babak Saleh.

Výzkumnické duo představilo algoritmus pro objektivní posuzování obrazů. Tento algoritmus čerpá z databáze Wikiart obsahující přibližně 62 000 maleb světových autorů. 

Wikiart čítá téměř všechna významná díla, která sahají až o několik století dozadu. Algoritmus přitom zjišťuje, zdali se daná kresba neinspirovala nějakým starším obrazem. Algoritmus dále dokáže odhalit, zdali obraz měl (a nebo má) vliv na další umělce. Ve výsledném hodnocení algoritmus zohledňuje obě tyto položky.

Umělecké kritice se díky algoritmu nově mohou věnovat i počítače

Testování bylo provedeno na kresbách od Vermeera, Moneta, Michelangela, Rodina a Durera. První trojice se umístila na předních místech žebříčku. Propadli jenom Rodin a Durer, kteří podle testu nebyli moc originální a ani moc lidí dále neinspirovali. 

Podle vědců by umělá inteligence tímto způsobem v budoucnosti mohla hodnotit i literární díla nebo hudbu. Konečně bychom se tak dočkali naprosto objektivních recenzí. Otázku zdali by to bylo dobře či nikoliv necháme viset ve vzduchu.

Zdroj: TechRadarTagy: vědec  algoritmus  věda  umění  umělá inteligence  obraz  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
18.6.2015 13:39:08   88.100.171.xxx 30
Té se můžu věnovat taky.. ale otázka je jak to bude vypadat. Asi jako některé články na netu co jsou "od lidí co taky umí číst a psát". Tedy, občas umí číst a psát.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

12 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.