Zotac odhalil novou sérii mini PC ZBOX R s procesory Broadwell a podporou zapojení disků do RAID
autor: Ondřej Štěpánek , publikováno 21.5.2015

Společnost Zotac je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších výrobců miniaturních počítačů na světě, nebo má alespoň ve své nabídce širokou škálu modelů. Přesto se nyní rozhodla svoji řadu ZBOX rozšířit o další řadu označenou písmenem "R", jejíž zajímavostí je využití procesorů Intel Core z rodiny "Broadwell" a "Haswell" a možnost zapojení dvou disků do konfigurace RAID. 

Právě možnost zapojení dvou pevných disků nebo SSD je jedním z hlavních zvláštností této řady. Disky lze samozřejmě provozovat také samostatně nebo z nich vytvořit jeden oddíl pomocí konfigurace JBOD. Součástí této řady se prozatím stanou pouze dva modely označené jako ZBOX RI323 a ZBOX RI531. Oba modely by měly být vhodné jak pro domácí nebo kancelářské využití. Své uplatnění však vzhledem k výbavě najdou také v průmyslovém či obchodním prostředí. 

Vzhledem jsou oba modely prakticky totožné a vychází ze starších modelů ZBOX. Celkem výrazně se ale liší vnitřní výbavou. Součástí lepšího modelu ZBOX RI531 je dvoujádrový procesor Intel Core i3-5010U s taktem 2,1 GHz, jehož součástí je také grafický čip Intel HD Graphics 5500. Procesor se dále může pochlubit TDP 15 wattů. Procesoru může sekundovat až 16 GB operačních pamětí DDR3 s frekvencí až 1600 MHz ve dvou slotech. 

Zotac odhalil novou sérii mini PC ZBOX R s procesory Broadwell a podporou zapojení disků do RAID

Do počítače lze nainstalovat také až tři disky. Pro instalaci jednoho SSD může posloužit port mSATA. Ten lze doplnit o další dva 2,5" disky, které pro připojení využívají rozhraní SATA III (6 Gb/s). Další výbava je u obou modelů stejná. Na miniaturní skříni najdeme čtyři porty USB 3.0, jeden gigabitových ethernetový port, čtečku paměťových karet 3 v 1 a také grafické výstupy HDMI 1.4a a DisplayPort 1.2. Na čele zařízení nechybí ani dvojice audio konektorů pro připojení sluchátek a mikrofonu. Bezdrátová konektivita pak zahrnuje tradičně Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.0. 

U modelu ZBOX RI531 nabízí Zotac také verzi PLUS, která má komponenty již předinstalované. V tomto provedení, které bude přirozeně dražší, se dočkáme předinstalovaných 4 GB operačních pamětí DDR3 a 64GB mSATA SSD. Uživatel si pak může dle vlastních preferencí ZBOX dovybavit dvěma disky. 

Zotac odhalil novou sérii mini PC ZBOX R s procesory Broadwell a podporou zapojení disků do RAID

Levnější model ZBOX RI323 má stejnou skříň a má prakticky totožnou výbavu. Liší se zejména tím, že je založený na procesoru Intel Celeron 2961Y, který má TDP pouhých 11,5 W a tudíž bude celá sestava také o něco úspornější. Procesor je sice také dvoujádrový, ale běží na výrazně nižších taktech 1,1 GHz. Tento procesor také vychází ze starší rodiny procesorů "Haswell". Dalším rozdílem oproti výkonnějšímu kolegovi RI531 je to, že u něho chybí slot pro mSATA disk. 

Zotac odhalil novou sérii mini PC ZBOX R s procesory Broadwell a podporou zapojení disků do RAID

Ceny obou nových modelů bohužel zatím výrobce neodtajnil. 

Zdroj: techPowerUpTagy: Zotac  ZBOX  RI531  RI323  mini PC  barebone  Intel  Broadwell  RAID  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

10 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.