AMD hodlá APU "Godavari" vydat už v květnu, 14nm procesory AMD však přijdou až v příštím roce
autor: Ondřej Štěpánek , publikováno 28.4.2015

Podle zdrojů blízkých výrobě procesorů značky AMD hodlá tento výrobce vydat svojí další generaci APU s kódovým označením "Godavari" již příští měsíc. 

Mělo by se jednat o nástupce současné řady "Kaveri", přičemž základem těchto APU by měla být vylepšená architektura procesorových jader " Excavator". Součástí APU budou samozřejmě také integrované grafické čipy vycházející z microarchitektury Graphics Core Next 1.2. 

Nebude chybět ani podpora rozhraní PCI-Express 3. generace a paměťový řadič pro paměti typu DDR3 běžící na frekvencích podobných jako u řady "Kaveri". Pro připojení bude "Godavari" nejspíše využívat stávající patici FM2+. APU "Godavari" by se měla postavit do pomyslného boje proti levnějším a mainstreamovým procesorům z rodiny "Broadwell" od Intelu. AMD to však nebude mít vůbec lehké vzhledem k tomu, že se s příchodem "Godavari" téměř jistě nedočkáme žádného posunu ve výrobním procesu. 

 AMD hodlá APU \

První APU založená na 14nm výrobním procesu by totiž měla nést kódové označení "Summit Ridge" a přijít až v roce 2016, stejně jako grafické čipy s kódovým označením "Arctic Islands", které budou využívat stejný výrobní proces. Řadu "Summit Ridge" by měla v roce 2017 následovat APU označená jako "Raven Ridge". AMD hodlá na výrobu čipů využít továrny firmy Samsung a potažmo společnosti GlobalFoundries, která má od Samsungu licenci.

Ještě v tomto roce - konkrétně v září - by měla na trh dorazit také nová série základních desek s čipsety, které by měly mít integrovaný řadič USB 3.1 vyráběný firmou ASMedia Technology Inc., s níž AMD nyní jedná. AMD se prozatím nehodlá k doposud oficiálně neohlášeným produktům vyjadřovat. 

Zdroj: 1, 2Tagy: AMD  Godavari  APU  procesor  Excavator  Raven Ridge  14 nm  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
29.4.2015 07:48:30   83.240.80.xxx 20
Godavari je jádro Steamroller, pok,ud se nemýlím, nikoliv Excavator-ten půjde jen do notebooků letos.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

18 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 7.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.