ECS Liva Core a druhá generace Liva X budou mít 14nm procesory Intel [CeBIT 2015]
autor: Ondřej Košťál , publikováno 19.3.2015

Nové mini počítače nabídnou pořádnou porci výkonu díky novým 14nm procesorům, zlepší se konektivita a cena bude stejná. Chystají se i tajné novinky a v ČR brzy bude distributor.

Společnost ECS známá výrobou základních desek to v posledních letech zkouší i na poli mini počítačů. Začala s modelem Liva, což byla vlastně taková stavebnice, protože v krabici jste měli rozloženou plastovou krabičku, základní desku a vše jste museli zkompletovat. Následoval model Liva X, který plastové tělo vyměnil za kovové, dostal 4jádrový procesor a zlepšil výbavu.

ECS Liva X2

Tento týden na výstavě CeBIT v Hannoveru jsme měli možnost vidět v zákulisí budoucí modely. Začněme druhou generací Liva X, která bude mít označení Liva X2. Viditelně byl přepracován celý design, který přešel z černého hranatého řešení na zaoblené kulaté. Materiál zůstal nezměněný, bude se jednat o kov a stále je procesor chlazený pasivně.

ECS Liva Core a druhá generace Liva X budou mít 14nm procesory Intel [CeBIT 2015]

22nm procesor architektury Bay Trail bude nahrazený nový, 14nm SoC architektury Braswell-M, kde se očekává především zvýšení grafického výkonu oproti předchozí generaci. Ten doplní 4 GB operační paměti DDR3L a 32 nebo 64GB SSD ve slotu M.2. Opět se rozšíří konektorová výbava. Na novém modelu najdeme vpředu tři USB 3.0 a slot pro micro-SD kartu. Vzadu jedno USB 2.0, dvě HDMI, gigabitový Ethernet a kombinovaný 3,5mm zvukový konektor. Samozřejmostí bude WiFi a Bluetooth.

ECS Liva Core a druhá generace Liva X budou mít 14nm procesory Intel [CeBIT 2015] ECS Liva Core a druhá generace Liva X budou mít 14nm procesory Intel [CeBIT 2015]

Rozměry novinky jsou 136 × 84 × 45 mm. Oficiální uvedení na trh bude až někdy ve 3. čtvrtletí a cena ECS Liva X2 bude 200 Euro, čili nějakých 6 700 Kč s DPH. Počítač podporuje Windows 7, 8.1 a 10, stejně tak je možnost nainstalování Linuxu. Jestli se bude prodávat s předinstalovaným systémem nebo bez se zatím neví.

ECS Liva Core

 Dalším produktem, který bude ve 3. čtvrtletí uvedený na trh, je zcela nová Liva Core. Bude se jednat opět o pasivně chlazený mini počítač s rozměry 135 × 83 × 38 mm, ovšem s o mnoho silnějším procesorem Intel Core M, který najdeme třeba v novém MacBooku.

ECS Liva Core a druhá generace Liva X budou mít 14nm procesory Intel [CeBIT 2015]

Konektorová výbava bude stejná jako u předchozího modelu, vpředu tedy tři USB 3.0, slot na micro-SD kartu, vzadu dvě HDMI (jedno bude HDMI 2.0 a druhé 1.4), gigabitový Ethernet, jedno USB 3.0 a kombinovaný zvukový výstup. Bluetooth bude ve verzi 4.0 a WiFi povýší na standard 802.11ac.

ECS Liva Core a druhá generace Liva X budou mít 14nm procesory Intel [CeBIT 2015] ECS Liva Core a druhá generace Liva X budou mít 14nm procesory Intel [CeBIT 2015]

Opět bude podpora systémů Windows a Linux. Cena zatím není stanovena a bude se pohybovat mezi 400 – 500 Eury (13 200 – 16 600 Kč s DPH).

Po otázce, zda-li bude třeba i herní mini PC Liva, třeba se Steam OS mi bylo odpovězeno, že Steam OS zatím není ve finální fázi, ale že se pracuje na 1litrovém barebone PC. Vedle toho byly k vidění i prototypy dvou desek s paticí LGA 1151 a Elitegroup se tak chystá po uvedení desktopových procesorů Broadwell vtrhnout zpět do vod lepších základních desek pro hráče.

A jedna dobrá zpráva na závěr. V České republice budou produkty brzy dostupné přes distributora 100Mega.

Zdroj: VlastníTagy: ECS  Liva  Core  X2  Mini-PC  Intel  14nm  Core M  Braswell  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

9 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.