amd-fx-8350-piledriver-detailneji
Novinka AMD FX-8350 (Piledriver) detailněji

AMD FX-8350 (Piledriver) detailněji

Z. Obermaier

Z. Obermaier

9. 10. 2012 17:41 15

Uvedení druhé generace čipů FX se blíží, podívejme se na ceny, specifikace a funkci Turbo Core 3.0

Reklama
AMD FX-8350 (Piledriver) detailněji
i Zdroj: PCTuning.cz

Retail čipy byly vyrobené už v červnu letošního roku, přoč AMD uvádí čipy až v říjnu?

Jelikož uvedení procesorů FX2 s jádrem Piledriver se odehraje už za několik dní, pilně pracujeme na recenzi nejvyššího modelu FX-8350. Jak jistě víte, proti první verzi FX s jádrem Bulldozer se událo jen několik málo změn, jádro zůstalo v podstatě stejné. Byly naroubovány nové instrukční sady, změnilo se Turbo a zvýšily pracovní frekvence. My jsme vám už FX-8350 představili dávno, včetně exklusivního obrázku jádra. Dnes vám nabídneme další kousek skládačky.

AMD FX-8350 (Piledriver) detailněji
i Zdroj: PCTuning.cz

Tím je nejprve informace o specifikacích a cenách. Nejvyšší model FX-8350 pracuje na základním taktu 4 GHz s Turbem 4,2 GHz. Cena v ČR včetně obvyklých marží, by se měla pohybovat někde kolem 5200-5500 Kč s DPH. Srovnání se současnými modely vidíte v tabulce. Mnohem zajímavější by měla být cena FX-8320 s cenou kolem 4700 Kč s DPH. Ceny ale AMD zatím nestanovilo a já si myslím, že ještě před uvedením dojde k jejich regulaci směrem dolů. Cena by mohla být o pár stokorun nižší než ukazuje tabulka.

Turbo Core 3.0

Co je nového v jádru procesoru si rozebereme v recenzi, změny jsou, není jich mnoho a nejsou nikterak zásadní - hlavně z pohledu navýšení výkonu a efektivity. Zajímavé jsou ale bezesporu pracovní takty, kdy FX-8350 bude prvním desktop čipem se základní frekvencí 4 GHz (Xeon se stejným taktem za klasický desktop čip neberu). To se bude v marketingovým materiálech pěkně vyjímat, v praxi už to taková sláva není. Rodokmen Bulldozeru a jeho nevyrovnaného výkonu se nezapře ... pojďme ale k novému Turbu.

Funkce první inkarnace Turbo Core 1.0 u procesorů Phenom II je celkem jednoduchá. Procesor má dané maximální TDP, které je pro něj metou, za níž se nelze dostat. Pokud jsou zatížená všechna jádra, Turbo se neaplikuje žádné, jelikož při maximální zátěži všech jader jsme dosáhli téměř na danou hodnotu TDP. To znamená, že zde není prostor pro navýšení taktů ani napětí. Pokud ale procesor detekuje, že minimálně polovina jader není zatížená a hodnota odběru je hluboko pod TDP, aktivuje se Turbo. U těchto starších procesorů se Turbo aplikuje na pouze polovinu jader. U šestijádrových Phenomů II X6 tedy pro tři jádra.

Turbo se aplikuje pevně daným způsobem – zvýší se napětí celého procesoru a tři jádra zvýší svůj takt přesně na danou frekvenci o 400 nebo 500 MHz výše (dle modelu). To znamená, že v tuto chvíli pracují všechna tři jádra na pevně dané frekvenci, například 3700 MHz u procesoru Phenom II X6 1100T. Pokud se procesor zatíží více a zátěž se objeví i na dalších jádrech, Turbo se deaktivuje a procesor pracuje opět na své základní frekvenci (3,3 GHz). Také neexistuje možnost, kdy je například zatížené jen jedno nebo dvě jádra a zbývá tedy větší rezerva pod TDP a CPU by tedy mohlo pracovat rychleji než na oněch zmíněných 3,7 GHz. To tyto procesory neumí.

Pokud bychom tedy měli Turbo Core 1.0 shrnout v krátkosti, je to takto: pokud je zatížených pouze tři a méně jader CPU, vyskočí jejich takt o přesně daný násobič nahoru. Zvýší se napětí a všechna tři jádra pracují stále na dané frekvenci až do chvíle, než je zatíženo více jader. Pak se frekvence sníží na základní hodnotu. Absolutní maximum je tedy frekvence tří jader, jež je dána výrobcem.

AMD FX-8350 (Piledriver) detailněji
i Zdroj: PCTuning.cz

Když si budete kupovat procesor AMD FX (Bulldozer), bude na krabičce napsáno například toto: AMD FX-8150 Eigh-Core Processor 3.6 GHz, 4.2 GHz Turbo Core. AMD totiž udává základní frekvenci a pak maximální Turbo frekvenci. Pokud jste někde četli, že je pevně daná frekvence pro jedno / dvě nebo snad čtyři / osm jader, tak to úplně tak není. Procesor má danou dvojici Turbo frekvencí a mezi nimi neustále osciluje nahoru a dolů. Více ukáže obrázek.

Dole je aktuální hodnota TDP. Červeně pak minimální frekvence (úsporná v CnQ), Zeleně je naznačen základní takt, modře pak dané maximum tohoto procesoru. Tmavě modrá ukazuje střední hodnotu Turbo, světlá pak maximum. V nízké zátěži procesor pracuje hluboko pod hodnotou TDP, pak například spustíte aplikaci jež zatíží jedno nebo dvě jádra. Frekvence obou okamžitě stoupne na maximum, pokud se vejdete do daného TDP. Pokud si ale myslíte, že bude frekvence pevně držet například oněm zmíněných 4,2 GHz tak se mýlíte. Frekvence dost kmitá nahoru a dolů, sledoval jsem takty a kolísaly v rozmezí asi 100 MHz nahoru a dolů. Je to proto, že málo která aplikace zatěžuje jádro stále na 100 procent, a operační systém se stále snaží thready někam přesouvat.

Pokud dále zatížíte třetí a čtvrté jádro, frekvence sama o kousek klesne. V našem konkrétním případě na střední Turbo hodnotu 3,9 GHz. S každým dalším vytíženým jádrem pak dále klesá. Pokud například spustíte opravdu náročný program zatěžující šest jader zcela maximálně, bude frekvence zatížených jader kmitat někde mezi 3,9 a 3,6 GHz. Spíše se bude držet u 3,6 GHz na základním taktu. Pokud zatížíte všech osm jader, bude pracovní frekvence stále jen 3,6 GHz. V tuto chvíli jedete naplno a TDP nedovolí vyšší Turbo frekvenci.

Systém je hodně podobný PowerTune u Radeonů. Alfou a Omegou je TDP a přes něj se nedá se zapnutým Turbem dostat. Procesor stále sleduje odběr a zatížení a podle něj nastavuje frekvence a nebo vypíná jádra. Jádra neustále kmitají v různých frekvencích, zkrátka ni chvilku „nepostojí“. Ono vypínání je hodně důležité. Pokud totiž není možné některé jádra vypnout zcela do stavu C6, tak se nebude žádné Turbo aplikovat. Základní spotřeba osmi jader je totiž dost vysoká a nezbývá mnoho prostoru pro navýšení. Turbo je totiž i zde spojené se skokovým navýšením napětí na dost vysokou hodnotu.

Opět krátké shrnutí Turbo Core 2.0: Procesor se drží v daném TDP a má nastavené dvě základní hodnoty Turba, pro dvě-tří jádra platí nejvyšší možný takt, pro více zatížených jader (čtyři-šest) pak střední frekvence Turba. V náročných úlohách (zátěž všech jader) se Turbo vůbec neuplatní, procesor jede pouze na základním taktu.

AMD FX-8350 (Piledriver) detailněji
i Zdroj: PCTuning.cz

Turbo Core 3.0 dále rozvíjí tuto myšlenku, ovšem odpadl nám zde střední  takt Turba. Jak vidíte na obrázku, procesor už má pouze jednu hodnotu Turba, tu nejvyšší. Už zde není žádný mezistupeň. Pokud zatížíte všech osm jader, bude procesor pracovat na základním taktu, to se nemění. Čím ale budete zátěž snižovat a některá jádra zůstanou nevyužitá, bude frekvence těch zatížených stoupat. V praxi to vypadá tak, že procesor ve všech testech co jsem zkoušel neustále osciluje mezi taktem 4,0-4,2 GHz. Bohužel se ale stává, že takt 4,2 GHz je hodně výjimečný, v podstatě jej nelze dosáhnout ani v single-thread úloze, procesor jede zkrátka na 4 GHz  "zcela nadoraz" TDP a systém Windows CPU stále "obtěžují" dotazy, takže se jedno/dvě jádra nepodaří vytížit samostatně. V běžných single-thread úlohách tedy čip pracuje spíše průměrně na 4,1 GHz. Výkon v těchto aplikacích proti Bulldozeru stoupl jen kosmeticky. Více si řekneme už za pár dní v recenzi.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama