Intel něco chystá - kupuje technologii InfiniBand
autor: Z. Obermaier , publikováno 23.1.2012

Za 125 milionů dolarů Intel kupuje vysokorychlostní přenosovou technologii InfiniBand od QLogic

Intel něco chystá - kupuje technologii InfiniBand

Společnost v těchto dnech dokončila nákup části společnosti QLogic, jednoho z předních výrobců síťových technologií pro datacentra a byznys sféru. Intel měl zájem pouze o jednu technologii firmy, jejíž vývojové oddělení převzal komplet včetně zaměstnanců. Jde o oddělení a technologii InfiniBand. Tato technologie je jedním z dalších point-to-point sériových rozhraní, stejně jako například SATA, USB, PCI-Express, optika a další. V profesionální sféře jde o daný standard pro spojování diskových polí, serverů a dalších zařízení vyžadující extrémní propustnost a nízké latence. Dnes se většinou nejvíce používá standard x4 jež dokáže přenést 8 - 32 Gbits/s dat dle režimu (platí pro QDR). Maximem je dnes režim x12 s maximální reálnou propustností až 96 Gbit/s v QDR režimu.

Možná vás už napadlo, že jde v podstatě o technologii hodně podobnou Intel Thunderbolt, což je pravda. Thunderbolt je, zjednodušeně řečeno, vytažená PCI-E sběrnice s maximální přenosovou rychlostí 10 Gbits/s. Skrze Thunderbolt jsou vyvedeny čtyři PCI-E linky standardu 1.1 a DisplayPort. Nabízí se zde otázka, proč Intel za 125 milionů dolarů další podobnou technologii kupuje? - Důvody mohou být dva, buď se s technologií Thunderbolt dostal do sporu s některými patenty na InfiniBand a koupí pokryje všechny patenty a vyhne se problémům. Druhý je pak jasný, zvýšení přenosové kapacity Thunderbolt až na několikanásobek pomocí technologií patřící pod InfiniBand. Možnosti jsou obrovské, pomocí kabelu na obrázku je možné připojit k počítači třeba i plnohodnotnou High-end grafiku pomocí šestnácti PCI-E 2.0 linek. Pokud by stačilo linek jen osm, zbude ještě místo pro desítky SATA disků a další zařízení. Díky technologiím InfiniBand může Intel představit celkem brzy Thunderbolt 2 s mnohonásobně vyšší propustností než má současná verze.

Zdroj: IntelTagy: Intel  Thunderbolt  InfiniBand  QLogic  akvizice  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
24.1.2012 07:12:53   78.80.1.xxx 150
No hodí se to, konečně by k notebookům šla třeba doma připojit pořádná grafika a nemuseli by se kupovat notebooky za 50 000 které mají stejně horší grafický výkon než mají stolní a na cestách stačí ta mobilní. Přeju jim aby jim to vyšlo

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

68 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 32.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.