Grafika pro mobilní zařízení s DirectX 11 a 10× vyšším výkonem. To bude Mali-T658 od ARM |
autor: Ondřej Košťál , publikováno 10.11.2011 |
Nové grafické čipy budou mít zcela novou architekturu, budou stavět na unifikovaných jednotkách, stejně jako všechny dnešní počítačové grafické karty.
Před pár dny byla oficiálně představena Tegra 3, neboli Kal-El, od nVidie. Ta bude nyní nějakou dobu nejvýkonnějším mobilním čipem. Připomeňme si, že Tegra 3 má 5 procesorových jader (4 plnohodnotná a 1 úsporné pro základní operace) a grafickou část GeForce. Pomalu ale jistě se dostáváme na úroveň kvality konzolí. Rozdíl, mezi hrami na tabletech a konzolích se rapidně snižuje hlavně kvůli zastaralosti konzolí. ARM příští rok uvede nová procesorová jádra Cortex A15. Spolu s nimi se objeví i úplně nová grafika s novou architekturou.
V současnosti nejvýkonnějším grafickým jádrem je Mali-400 MP4, které najdeme například v telefonu Samsung Galaxy S II s procesorem Exynos. Následníkem této grafiky bude příští rok Mali-T604, což bude první grafika nové architektury Midgard. Tato grafika bude vůbec první, která bude používat unifikovanou architekturu. Všechny dnešní architektury využívají stále oddělených pixel a vertex shaderů. Každý shader Mali-T604 bude obsahovat dvě aritmetické a jednu texturovací jednotku. Nové SoC čipy s Mali-T604 mohou mít od jednoho po čtyři grafická jádra. Těchto čipů se dočkáme v polovině roku 2012 na 28 nebo 32nm výrobním procesu. ARM slibuje výkon 68 GFLOPS.
Co bude dál? Další na pořadníku je Mali-T658, které bude 10× výkonnější než dnešní nejrychlejší grafika Mali-400. T658 staví také na unifikované architektuře Midgard a může obsahovat až 8 grafických jader. Procesory s těmito grafickými jádry přijdou na začátku roku 2013 na 28 nebo 32nm výrobním procesu. Grafické části budou podporovat také velké množství API. Například DirectX11 od Microsoftu, OpenGL ES a OpenVG, případně pak výpočetní OpenCL, RenderScript a DirectCompute. Pomalu se blíží doba, kdy nebudou potřeba notebooky, ale pouze telefony s dokovacími klávesnicemi. Budeme k nim ale potřebovat neustálé napájení.
Zdroj: AnandTech
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Cortex A9 ide byť ešte len uvedený na trh? A na čom je potom postavená Tegra 2?
trochu krkolomná větná konstrukce...