Letošní konference Synology – NASy nahradí klasické servery
autor: Radek Kejduš , publikováno 13.6.2011

 Začátkem měsíc upořádala společnost Kobe konferenci Synology NAS 2011. Jaké nás čekají novinky?

Zástupce Synology pro Evropu sdělil, že se hodlají i nadále věnovat jen a pouze síťovým úložištím. Hardwarovou část považují již za dostatečně dobrou a většinu svého úsilí hodlají zaměřit na vývoj operačního systému DSM.

Synology uznává vyšší výkon normálních serverů, ale přesto očekává, že v následujících letech budou tři čtvrtiny všech serverů vyměněny na NASy. To je odvážné tvrzení, nemyslíte?

Letošní konference Synology – NASy nahradí klasické servery

DSM – operační systém budoucích serverů? 

DiskStation Manager je otevřená platforma, do které si každý může naprogramovat nějakou další funcionalitu podle svého uvážení a momentálně pro ni existuje zhruba třicet pluginů.

Protože mají všechny NASy od Synology stejný operační systém, momentálně ve verzi 3.1, mohli si dovolit deklarovat podporu pro všechny staré modely. Momentálně platí záruka uvádět aktualizace pro NASy i z roku 2007 a nově se žádné omezení nechystá. Každý novější operační systém bude dostupný pro všechny staré modely. Slyšíš to, HTC?

Mezi softwarové novinky uvedené v nejbližší době bude patřit AirPlay, připojení přes VPN a vylepšené mobilní aplikace pro Android a iPhone. AirPlay je technologie společnosti Apple pro bezdrátové streamování multimediálního obsahu a bezpečné vzdálené připojení VPN jistě znáte.

Vylepšení se dočkají také virtualizovaná prostředí. Již delší dobu je podporiváno VMWare a Citrix, nově přibude Hyper-V od Microsoftu. Synology se hodlá zaměřovat hlavně na software a pokud to bude dělat dobře, třeba se mu jednou opravdu podaří rozšířit mezi velkými servery.

Zajímavosti o RAIDu

Na otázku proč v rámci zvýšení bezpečnosti neodstraní podporu pole RAID0 u NASů pro domácnosti Synology reagovalo Synology tím, že pole RAID0 je v nových NASech z historických důvodů a rušit jej nehodlají zase z důvodů marketingových. Jeho používání však samozřejmě nedoporučují.

Pole SHR (Synology Hybrid RAID), což je Netgearem inspirované zjednodušení RAIDu pro nezkušené uživatele, je také spíše jen pozlátko. Navíc, jak se ukázalo v našem testu, pokud použijete toto pole, nebude fungovat expanze disků.

U pole RAID5 a vyšší je u Synology zajímavostí, že nezáleží na pořadí disků v NASu. Mělo by tedy jít prohodit disky v NASu bez vlivu na funkčnost (ovšem proč byste to dělali). Celé to má pragmatičtější pozadí. Na každém disku je totiž první oddíl vyhrazen pro operační systém a ten je pro všechny disky stejný – tedy vlastně první skrytý oddíl běží v poli RAID1.

Synology garantuje možnost přesunu disků v RAIDu do jiného NASu. Buď jen chcete upgradovat, a tak si své dva disky plné dat přesunete i s nastavením do novějšího vícediskového NASu, nebo se stalo něco horšího a NAS se „rozbil“. Pokud jsou v pořádku disky, měli byste být schopni je přečíst v druhém NASu.

Tyto záruky bezpečnosti dat jsou důležité, protože nikdy nevíte, co se může stát. Nejdůležitější data je však lepší mít navíc zálohovaná v cloudu.

Budeme si kupovat NASy s tarifem?

Jako perličku na závěr, která by mohla obyčejné uživatele zajímat více, chystá prý Synology spolupráci s Vodafonem. Mohli bychom se tak brzy dočkat NASů přímo od červeného operátora za pár paušálních korun měsíčně. Osobně se mi tato možnost zamlouvá, ale Vodafone se zatím nevyjádřil.

O společnosti

Synology je původně softwarová firma založená v roce 2000 bývalým prezidentem Microsoftu pro Taiwan. První NAS vyrobili v roce 2004 jen s dvaceti zaměstnanci.

V té době opustil firmu jeden ze zakladatelů a založil konkurenční QNAP. Z tohoto odštěpení a jejich následné konkurence dnes těžíme my všichni. Obě společnosti sídlí na Taiwanu jen kousek od sebe a tak pokud rudé Číně rupne v hlavě, máme po NASech.

Zdroj: PCTuning.czTagy: NAS  synology  konference  2011  Kobe  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
15.6.2011 11:52:03   165.72.200.xxx 12
Kdysi jsem videl moc hezkou videoprezentaci s Rosakem na tema, jak je Amway nejlepsi a jak za par let bude vsechno Amway, dokonce i auta a letadla. S realitou mela ta prezentace asi podobny kontakt jako obsah tohohle veseleho clanecku.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

15 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 6.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.