Uspěje Google a jeho knihovna?
autor: Martin Stančík , publikováno 19.9.2009

Americké ministerstvo spravedlnosti včera prohlásilo, že by dohoda mezi Googlem a vydavateli a autory knih měla být zablokována.
 


Ministerstvo v dopise soudu v New Yorku napsalo, že by "měl zamítnout návrh vyrovnání v jeho současné podobě a podnítit další jednání (mezi autory/vydavateli a Googlem), díky kterým by byla dohoda upravena tak, aby byla v souladu s autorskými a antimonopolními zákony." Federální soud v New Yorku nyní prošetřuje dohodu, kterou Google s vydavateli uzavřel v roce 2005. Autoři a vydavatelé totiž Google v té době nařkli z toho, že skenováním kompletních knih porušoval jejich práva. Google tak před rokem vytvořil registr, do kterého se autoři mohou přihlásit a bude jim vyplácena odměna za jejich díla.

Uspěje Google a jeho knihovna?

Ministerstvo spravedlnosti řeklo, že i když zatím vyšetřování neukončilo, je velmi dobře možné, že nakonec rozhodne, že Google porušuje antimonopolní zákony. "Nad podněty ministerstva se zamýšlíme a těšíme se, jak je budeme moci probrat u soudu," řekl mluvčí Googlu. Podle ministerstva by se internetový gigant díky dohodě stal prakticky exkluzivním distributorem děl, u nichž není známý autor. V tomto týdnu se také objevily hlasy, aby si s prošetřením dohody mezi Googlem a autory nedávala na čas ani Evropská unie.
 

Zdroj: ReutersTagy: google  knihy  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
20.9.2009 11:30:34   78.143.139.xxx 21
Bude zajimave az nekdo prijde a pozada Google o vydani jeho prvotniho dila, treba knihy kterou prave napsal bez toho aby vubec neco platil.
Google ji okamzite da na net za standartni procenta z prodeje.
Zadne platby za tisk ani jine.
A prave toho se boji, pokud by se to stalo ve velkem hodne veci by to zmenilo a hlavne zjednodusilo.
Dokonce si muze autor stanovyt za jakou cenu se jeho dila budou prodavat.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.