CeBIT: MSI Winki - zapni, nebootuj a pracuj
autor: Filip Eckstein , publikováno 4.3.2009
Pravděpdoobně jedno z nejzajímavějších open-source řešení předvedla na letošním CeBitu v německém Hannoveru společnost MSI. Pojďme se tedy na její exhibici podívat krapet podrobněji.

Nový MSI Winki v podstatě není nic jiného, než trochu upravený OS Linux nainstalovaný na obyčejném USB flash disku. V čem ale spočívá to kouzlo? MSI Winki je miniaturní zařízení, které se připojuje přímo na USB konektor umístěný na základní desce. Jeho využití je pak zřejmé. Jistě každý z vás se již někdy dostal do situace, kdy potřebuje zapnout počítač jen kvůli nějaké banalitě, případně jen pak kvůli IM, e-mailu, surfování po internetu aj. Bohužel si při každém dalším zapnutí počítače pokaždé musíme projít zdlouhavý, nudný a celkově velmi neefektivní bootovací proces, který je třeba provést při každé počáteční inicializaci operačního systému.

MSI Winki je v tomto ohledu tak trochu revoluční (i když s něčím podobným již částečně na trh přišla společnost ASUS). Okamžitě po spuštění počítače nám totiž v mžiku spustí OS Linux Winki přímo z flash paměti umístěné na miniaturním zařízení připojeném (na USB konektoru) přímo k základní desce. Samotný operační systém pak plynule operuje se základními komunikátory (IM, Skype,..), webovým rozhraním, hudebními přehrávači aj.

CeBIT: MSI Winki - zapni, nebootuj a pracuj CeBIT: MSI Winki - zapni, nebootuj a pracuj CeBIT: MSI Winki - zapni, nebootuj a pracuj
CeBIT: MSI Winki - zapni, nebootuj a pracuj CeBIT: MSI Winki - zapni, nebootuj a pracuj CeBIT: MSI Winki - zapni, nebootuj a pracuj

V současné době společnost MSI plánuje do budoucna Winki vypustit na trh jen pro čtyři vyvolené modely základnách desek - konkrétně se bude jednat o P45 Platinum, DKA790GX Platinum, P45 Neo 2 a DKA790GX. Ačkoliv je díky kompatibilnímu rozhraní Winki schopna připojení k téměř jakékoliv základní desce, MSI bude k výše zmiňovaným motherboardům programovat speciálně upravený BIOS. Právě ten má totiž zaručit, že se Winki bude používat výhradně na těchto čtyřech modelech. Ve vzdálené budoucnosti lze hovořit i o notebookové verzi technologie.

Budoucnost konceptu Winki je však stále poměrně nejasná. Nechme se tedy překvapit.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

42 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.