nvidia-geforce-7800gtx-predbezny-vykon-a-pretaktovani
Hardware Článek nVidia GeForce 7800GTX - předběžný výkon a přetaktování

nVidia GeForce 7800GTX - předběžný výkon a přetaktování

Štefek Petr

Štefek Petr

17. 6. 2005 00:00 62

Nvidia držela svůj nový grafický čip G70 snad ještě ve větší tajnosti než konkurenční společnost ATi svoje dítko R520. Nakonec se zdá, že právě čip G70 (přesněji řečeno karty GeForce 7800GTX), ač ohlášen později, spatří světlo světa dříve než řešení ATi. Některé specifikace G70 jsou již známy, ale výkon zůstával doposud utajen a vedly se o něm jen spekulace. Dnes si tedy ukážeme, kde je pravda a kolik z chystané karty nVidie vymáčkneme v oblíbeném benchmarku 3DMark05.

Reklama

GeForce 7800GTX alias čip G70

nVidia svoje dítko do poslední chvíle tajila a nám nezbývalo nic jiného než spekulovat o přítomnosti podpory doposud neznámého čipu v ovladačích nVidia ForceWare. Všechny indicie směřovaly k zbrusu novému čipu, což nVidia potvrdila až za pár týdnů po objevení neznámého označení. Společnost zřejmě zcela upustí od zaběhnutého označení NVxx pro všechny své grafické čipy, ten nás provází už o dob dávno minulých v podobě NV1 až po současnou špičku společnosti NV40 (GeForce 6800GT/Ultra).

Když nVidia upustila od označení FX pro své karty GeForce, tak bylo všem zcela zřejmé, že by po fiasku v podobě GeForce 5800 (NV30) a nevalném úspěchu série GeForce 5900 (NV35) nejraději zakopala celou řadu VLIW (Very Long Instruction Word) hluboko pod zem. Změna označení na Gxx nemá zatím jasné vysvětlení, které se možná nabídne samo až budou dostupná schémata s architekturou samotného čipu G70. nVidia má v zásobě ještě jeden projekt s označením G80, což by měla být výkonnější verze G70, ale zatím není jasné jestli bude mít více pipelines nebo bude vyráběna 90nm (narozdíl od 110nm u G70) výrobním procesem.

nVidia GeForce 7800GTX - předběžný výkon a přetaktování
i Zdroj: PCTuning.cz

G70 specifikace:

  • 430MHz jádro

  • výrobní proces 110nm

  • 24 pixel pipelines

  • 8 vertex pipelines

  • 16 ROP jednotek

  • 256MB GDDR 3 na 1.2GHz

  • Shader Model 3.0

  • Fillrate 6,88 GPixel/s a 10,32 GTexel/s

  • spotřeba 110W

Samotný čip G70 má 24 pixel pipelines a 8 vertex pipelines, taktování čipu se ustálilo na  430MHz a velikost paměti bude v prvních verzích 256MB v paměťových čipech GDDR3 tikajících na 1.2GHz. Výrazný posun tedy nastává jen v počtu pipelines, ale nikoliv v paměťové propustnosti či velikosti paměti.

GeForce 7800GTX v akci

Asi každému je jasné, že k nějakému samplu GeForce 7800GTX se v ČR jen tak nedostaneme, takže nám nezbývá nic jiného, než smířit se s výsledky z asijských zemí, kde mají všechno poněkud dříve, než se o tom našinec vůbec doslechne.

Celý test byl tradičně zpracován na platformě AMD, kde byla použita opět horká novinka v podobě procesoru AMD Athlon FX-57 (našinec se opět nestačí divit) s jádrem San Diego, které je vyráběno 90nm SOI technologií a poskytuje ještě malou rezervu pro přetaktování, což je vzhledem k úctyhodnému taktu (rozuměj na AMD) 2.8GHz opravdu velmi dobrá zpráva. Nové jádro nahradí dosluhující ClawHammer na 130nm SOI, které sice má stejnou velikost L2 cache 1MB, ale právě díky 130nm už AMD nemělo moc prostoru pro navyšování frekvence, a proto bylo třeba definitivně upustit od zastaralých 130nm a přejít kompletně na cestu 90nm, kterou už vyšlapaly jádra Winchester (SSE2) a nově i Venice (SSE3), což jsou jádra určená pro mainstream (našinec velmi dobře zná, protože většinou na víc nemá:-)).

Dalším článkem testovací sestavy byla deska A8N-SLI Premium založená na čipsetu nVidia nForce 4 SLI společnosti ASUS. Jedná se v podstatě o starou desku A8N-SLI s pár vylepšeními, mezi ketré patří i nastavovaní SLI módu přímo v BIOSu základní desky. Dále by měly být odstraněny některé problémy s kompatibilitou.

Jako paměti autor tstu použil obyčejné moduly s CAS 2.5, což mi vzhledem k ostatnímu vybavení připadá jako kombinace převodovky ze Škodovky do Ferrari. Dnes jsou dostupné (našinec ještě dlouho neuvidí) moduly DDR 400 s CAS 1.5, to by mohlo pomoci k ještě lepším výsledkům. Ostatní komponenty jsou pro výkon v 3DMarku05 nepodstatné (pevný disk, zdroj).   

3DMark05

Vše měl pod palcem protěžovaný 3DMark05, kde svým skóre karta rozhodně nezklamala, ale zároveň se nedá mluvit o výrazném úspěchu. Počet pipelines a docela nízký základní takt přeci jen udělají své. Na obrázku vidíte detail čipu G70, který svými rozměry opravdu přesvědčivě dává najevo, že není žádné ořezávátko. Počet tranzistorů čipu je 302 miliónů, což si nezadá ani s připravovaným čipem ATi R520, který bude pravděpodobně také něco málo přes 300 miliónovou hranici.

nVidia GeForce 7800GTX - předběžný výkon a přetaktování
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak je patrné z ilustračního obrázku, tak na větrácích pro přídavné chlazení obou karet se opravdu nešetřilo. Sestava rozhodně neaspiruje na post designérského skvostu, ale v tomto případě je vše podřízeno účelnosti.

nVidia GeForce 7800GTX - předběžný výkon a přetaktování
i Zdroj: PCTuning.cz

Přetaktovaný procesor na hranici magických 3GHz posloužil pro všechna měření a dále můžeme vidět jen hodnoty přetaktované GeForce 7800GTX (501/1370MHz).

nVidia GeForce 7800GTX - předběžný výkon a přetaktování
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon samotné nepřetaktované karty GeForce 7800GTX není nijak přesvědčivý, ale i skóre bezmála 8 tisíc bodů představuje solidní výkon, jen jsme čekali asi něco víc. Pro ilustraci s přetaktovaným Radeonem X800XT PE (595/1210) jsem pokořil hranici 7 000 tisíc bodů (Catalyst 5.6) bez větších problémů.

nVidia GeForce 7800GTX - předběžný výkon a přetaktování
i Zdroj: PCTuning.cz

Přetaktovaná karta už ukazuje dost odlišný výkon, tak jak se hodí na správnou kartu další generace a výkon 9 tisíc bodů ji řadí po bok SLI systémů se dvěma GeForce 6800GT.


Nesmrtelné SLI tady pro nás bude i s přicházející sérií GeForce 7800 a skóre 13 000 tisíc bodů je docela přesvědčivé, až na to, že jsme si na podstatně větší čísla zvykli s příchodem ATi CrossFire (15 000 bodů), kde ovšem byly použity velmi silně přetaktované karty řady Radeon X850.


Pokud budou mít karty s čipy G70 startovní cenu kolem 15 000,- s DPH, tak se bude jednat o velmi zajímavou alternativu k SLI systémům na sérii GeForce 6800 a rovněž lepší koupi než dosavadní top model GeForce 6800Ultra. Pokud se ptáte, jestli nová karta splnila očekávání, tak odpověď zní ne. Jedná se spíše o další evoluční krok, který je doprovázen vyšším výkonem a stejnými vlastnostmi jaké mají současné karty nVidie. Velmi zajímavé bude sledovat příchod nových ATi, kde je předběžně ohlášen podstatně vyšší výkon než u čipu nVidie.
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama