DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
autor: Polívka Karel , publikováno 20.4.2005
DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
Po předešlém náhledu na základní desku postavenou na čipové sadě nForce 4 Ultra se nyní podíváme na model postavený opět na stejné čipové sadě, nicméně nyní půjde o zcela jinou kategorii. Pod záštitou výrobce DFI a označením LANPartyUT se totiž skrývá overclockerský skvost pro procesory náležící socketu 939. Navíc tento model umožňoval v první revizi A1 provoz dvou grafických karet v SLI režimu, přestože nejde o čipovou sadu nForce 4 SLI. Možnosti, jaké tato deska nabízí, jsou opravdu nevídané (zejména co se BIOSu týče), proto nezdržujme a pojďme se na ni podívat podrobněji. {mospagebreak title=DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D (nForce 4 Ultra)}

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!Minule jsme se podívali na první základní desku postavenou na čipové sadě nForce 4 Ultra. Jednalo se o model od Biostaru a byl zajímavý přítomností exotického XGP slotu (jeho použitelnost je věc druhá). Jinak jste zde nic zajímavého nenašli. Nyní se však podíváme se na desku, která se od té minulé odlišuje opravdu výrazně. Předešlý model od Biostaru lze charakterizovat jako vstupní model do nabídky desek s nForce 4 Ultra, zatímco o DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D lze říci, že přestože se jedná o model se stejnou čipovou sadou, tak jeho provedením a schopnostmi se nedá s předešlým případem srovnávat.

Jde totiž o zcela jinou kategorii, jelikož zde je kladen důraz zejména na maximální výkon a možnosti přetaktování. To ovšem nejsou jediná pozitiva tohoto počinu z dílen DFI. Ostatně uvidíte sami dále v článku. Před samotným náhledem na tuto desku si připomeňme již jen pro pořádek specifikace jednotlivých modelů rodiny nForce 4:

Typické vlastnosti pro jednotlivé varianty - 1GHz HyperTransport (5x200)

  nForce 4nForce 4 UltranForce 4 SLI
Podpora CPU Athlon 64 FX
Ahlon 64
Sempron
Athlon 64 FX
Athlon 64
Sempron
Athlon 64 FX
Athlon 64
PCIe - počet linek 20 (napevno)20 (napevno)20 (proměnné)
Certifikace SLI NeNeAno
Počet USB portů 101010
PATA 2 kanály (4 zařízení)2 kanály (4 zařízení)2 kanály (4 zařízení)
SATA 4 porty (4 zařízení)4 porty (4 zařízení)4 porty (4 zařízení)
Standard SATA SATA (1.5Gb/s)SATA2 (3Gb/s)SATA2 (3Gb/s)
RAID Morphing AnoAnoAno
Cross Controller RAID AnoAnoAno
Active Armor NeAnoAno
Native Gigabit Ethernet AnoAnoAno
nVidia Firewall AnoAnoAno
nVidia nTune AnoAnoAno

Pokud jde o specifikace jednotlivých verzí, tak pro tento článek (respektive tuto desku) bude důležité pamatovat si údaje ohledně počtu a uspořádání PCIe linek a certifikace SLI. Tato deska je totiž postavená na verzi nForce 4, která by dle specifikací nVidie neměla být schopná provozu dvou grafických karet v SLI režimu. A právě režim SLI je jednou z mnoha zajímavostí tohoto modelu.

Certifikace SLI tu sice není, nicméně režim SLI je možné provozovat, avšak v konfiguraci linek PCIe v podobě 16+2, nikoli 8+8 jak tomu je u nForce 4 SLI. Při dnešních grafických kartách to ovšem nepředstavuje výkonnostní omezení, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ovšem zajímavostí je zde mnohem více, než jen režim SLI. Nutno ovšem doplnit, že režim SLI bylo možné zprovoznit pouze u první revize A1 (díky iniciativě nVidie). Takže pokud byste si nyní tuto desku kupovali, máte v tomto ohledu již smůlu. V případě zájmu byste si museli sehnat jedině starší kousek s revizí A1 a nebo investovat rovnou do o dražší verze s již plnohodnotným režimem SLI (model založený na čipové sadě nForce4 SLI).

Jen pro zajímavost je hned ze začátku vhodné upozornit na skutečnost, že produktová řada DFI LANParty obsahuje různé modely, které se od sebe odlišují pouze rozdílnými čipovými sadami a vybavením. Zpracování všech těchto desek je však naprosto shodné (stejné PCB, rozmístění  a počet konektorů, množství "vychytávek"), dokonce i možnosti BIOSu. Proto z fotky nelze v podstatě poznat o jaký model se jedná. Rozdíly mezi jednotlivými verzemi jsou následující:

  ChipsetSil3114FrontXDiagnostic LED Connector
LANPartyUT nF4-D nForce4nenene
LANPartyUT nF4 Ultra-D nForce4 Ultranenene
LANPartyUT nF4 SLI-D nForce4 SLInenene
LANPartyUT nF4 SLI-DR nForce4 SLIanonene
LANParty nF4 SLI-DR nForce4 SLIanoanoano

Rozdíly čipových sad jsou jasné. Sil3114 je přídavný diskový řadič přidávající ke schopnostem čipové sady další 4 porty rozhraní Serial ATA s možností vytvoření RAID pole typu 0, 1, 0+1 a 5. FrontX je "panel", který si lze uzpůsobit podle svých potřeb, jelikož sám o sobě nemá žádné funkce a jde čistě jen o vyplnění 5.25" pozice. Nicméně jeho čelo se skládá z několika segmentů (plastových částí), na kterých nic není a které lze vyměnit. Součástí balení jsou celkem 4 jakési brackety, které místo do zadní části skříně vedou dopředu a jejichž konektory tak nejsou umístěny na kovové PCI záslepce, jako tomu u běžných headerů bývá, ale jsou zakončeny plastovým segmentem, kterým lze nahradit ten, který se standardně nachází v "panelu" a jen vyplňuje místo.

Můžete si tak do přední části tímto způsobem vyvést 1 port Serial ATA, 1 port IEEE1394 (malý), S/PDIF out a segment mající v sobě vyvedené 4 červené LEDky (s čímž souvisí Diagnostic LED Connector), které mají posléze stejný účel jako D-Led u základních desek MSI - tedy k diagnostice právě probíhající činnosti vašeho systému. Jen ještě pro upřesnění doplním, že tento panel není, jak je z předcházející tabulky zřejmé, součástí příslušenství dnes testované desky. Zmiňoval jsem jej jen v rámci rozdílů mezi modely LANParty.

 DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Platforma: socket 939
Kompatibilita: Athlon FX / 64 / Sempron
Externí frekvence CPU: 200 MHz
Frekvence sběrnice HT: až 1000 MHz
Čipová sada:
nVidia nForce4 Ultra

DIMM sloty:
4 (každý max. 1 GB)
PCI Express 16x: 2 sloty (první 16 linek, druhý 2)
PCI Express:
1 slot PCIe 1x, 1 slot PCIe 4x (1 linka)
AGP slot:
není
PCI sloty:
celkem 2, oba Busmaster
USB: 10 x USB 2.0, 6x deska, 2x header (chybí)
FireWire:  2 x IEEE1394a, 1x deska, 1x header (chybí)
Kanály ATA:
2 x IDE (ATA66/100/133) + 4x SATA II

Integrovaný zvuk: AC 97 (7.1), audio modul KARAJAN
LAN:
2 x Gigabit

Pokročilé ladění:
konfigurovatelnost jednotlivých frekvencí, široké rozsahy napětí a časování pamětí
Speciality: možnost režimu SLI, spínače Power a Reset přímo na desce, signalizace pomocí LEDek, audio modul

Rozměry desky: ATX, 304x244 mm

Výrobce: DFI
Zapůjčila firma:
JSC-Computers

Krabice + příslušenství

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Příslušenství je zde tvořeno 2 datovými kablíky Serial ATA, 1 rozdvojkou a zároveň redukcí napájení z klasického Molex na Serial ATA, dvěma 80-ti žilovými IDE a jedním FDD kabelem. Nenajdete zde však žádný bracket (externí vývod), ostatně deska má přímo vyvedeno rovnou 6 portů USB 2.0, takže aspoň že tak. Výčet zakončuje záslepka I/O konektorů, manuál včetně instalačního CD a diskety s ovladači pro RAID, audio modul KARAJAN, kleště pro vyndávání "spřažených jumperů" stejně jako BIOSu (tedy přímo čipu) a sáček s přídavnými jumpery. Mezi příslušenstvím však nenajdete můstek propojující dvě grafické karty v SLI režimu.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Mezi výpisem příslušenství byl zmíněn audio modul KARAJAN. V podstatě se jedná o přídavný modul, který je znázorněn na obrázku výše. Jeho poslání je takové, že na sobě obsahuje čip, který plní funkci zvukového kodeku. Konkrétně se jedná o ALC850 z produkce firmy Realtek a díky tomu, že je umístěn tímto způsobem mimo PCB základní desky, měl by výsledný zvuk být o něco čistší, jelikož zde není takové rušení.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Připojuje se nasunutím do konektoru nacházejícího se na základní desce v oblasti I/O konektorů a obsahuje audio výstupy, které jinak u této základní desky chybí. Po jeho doplnění je tedy paleta nabízených výstupů zcela kompletní.

 DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D v celé své kráse

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- pro zvětšení klikněte -

Když vezmeme v potaz, co vše na této desce nalezneme, nelze rozmístění konektorů v podstatě nic moc vytknout. Jen dva konektory pro přídavné USB headery mohly být více u kraje a chladič čipové sady mohl být dále od slotu PCIe 16x, nicméně tím seznam mých výtek končí. Co na první pohled rozhodně zaujme, je výrazné barevné provedení plastových částí, které jsou UV reaktivní. Dále si můžete všimnout pětice malých pasivních chladičů, kterými jsou kryty napájecí mosfety, což přispívá k prodloužení jejich životnosti.

Pokud jde o signalizaci stavu pomocí LEDek, tak i na to zde bylo při návrhu pamatováno. U paměťových slotů se nalézá jedna LEDka signalizující stav pod napětím. A dále lze nalézt čtveřici LEDek pod posledním PCI slotem, která má v podstatě stejný účel jako D-Led u základních desek MSI (tedy díky kombinaci lze zjistit v jaké fázi inicializace se deska právě nachází a v případě zamrznutí tak lze definovat příčinu problému).

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Pokud jde o ventilátor chladiče čipové sady, tak skýtá milé překvapení. Ovšem za určitých podmínek. Jakmile tuto základní desku osadíte komponenty a uvedete do chodu, tak se zcela jistě zaradujete, jak je ventilátor chladiče čipové sady tichý. Má to ale jedno "ale". BIOS této desky totiž umožňuje opravdu nadstandardní nastavení, mezi která patří i pokročilá správa 3 ventilátorů (CPU, chipset, system) o které se podrobněji zmíním později v popisu BIOSu.

O samotném ventilátoru chladiče čipové sady je vhodné říci, že na plných otáčkách o něm vědět rozhodně budete, nicméně jedná se o tišší záležitost než v dřívějších případech ventilátorů u základních desek MSI a Biostaru. Avšak díky již zmíněné správě 3 ventilátorů (mezi které tedy patří i konektor pro tento zrcadlově lesknoucí se chladič, který svým ztvárněním připomíná z pohledu shora spíše "volské oko") bude provoz tohoto ventilátoru ve většině případů tichou záležitostí, jelikož pokud nebude tato deska vsazena do skříně, kde by vzduch necirkuloval ale spíše stál, tak nebude zřejmě docházet k tomu, aby se teplota čipové sady dostala výše, než kolik by stanovila vámi nastavená teplotní mez (standardně nastavena na 55 stupňů), při jejíž překročení by se spustil ventilátor naplno (7000rpm).

Pokud tedy teplota nepřekročí tuto mez, tak rychlost otáček ventilátoru je 3000 za minutu (v takovém případě vás svým provozem obtěžovat nebude). Lze nastavit i spodní teplotní mez, přičemž pokud by se teplota pohybovala pod ní, byl by ventilátor zcela vypnut (myslím ale, že toto není třeba, oněch 3000rpm v tomto případě nehlučí).

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Kromě zdařile zvládnutého chladiče zde naleznete další "vychytávky", které rozhodně stojí za pozornost. Na předešlém obrázku můžete vidět dva spínače, které naleznete v pravém dolním rohu (při pohledu, kdy jsou I/O konektory v levé horní části). Jejich funkce jsou pro každého správného PC Šťourala velkým přínosem, jelikož jde o Power a Reset. Díky této dvojici máte velice zpříjemněnou obsluhu této základní desky, pokud patříte mezi ty, kteří nepoužívají počítačovou skříň a mají základní desku položenou třeba jen tak na stole (a že takových lidí znám opravdu dost, dokonce i jednu slečnu, která svůj stroj šroubovákem přivádí k životu - nejde tedy jen o záležitost pár nadšenců či recenzentů základních desek).

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- pro zvětšení klikněte -

Jak již bylo zmíněno, tato deska umožňuje provoz dvou grafických karet (PCIe 16x) v režimu SLI. Z toho důvodu se zde nacházejí dva sloty PCIe 16x. K tomu lze připočíst jeden slot PCIe 4x a jeden slot PCIe 1x. Poněkud atypicky je zde vyřešeno přepínání mezi režimem Single (jedna grafická karta) a SLI (dvě grafické karty). Obvykle to je záležitost otočení jedné speciální karty, která se nachází naležato mezi oběma sloty PCIe 16x. Zde je zapotřebí přemístit celkem 6 "spřažených jumperů" (jedná se o 6 segmentů, přičemž jeden je tvořen jakoby několika za sebou spojenými jumpery - propojkami).

To je možné provést naším přirozeným nástrojem, jakým naše prsty jsou, nebo lze pro usnadnění využít speciální kleště, které jsou součástí příslušenství a které lze zároveň použít k případnému vyndání BIOSu. Tato procedura je tedy poněkud zdlouhavější než v případě základních desek od jiných výrobců, nicméně na druhou stranu zde nehrozí žádné samovolné povolení karty, která má přepínání mezi režimy na starosti, jako v případě základních desek MSI, kde je tato karta jištěna způsobem, kterému se moc věřit nedá.

{mospagebreak title=Osazení - rozvržení konektorů}

Nejprve se podívejme na konektory, které má deska externě vyvedené.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
2xPS/2, S/PDIF in/out, audio (modul KARAJAN), 6xUSB 2.0, IEEE1394a, 2xRJ-45

Dále jsou na řadě vnitřní konektory nacházející se přímo na desce:

 • 2x USB 2.0 (k jednomu konektoru přísluší 2 porty)
 • 1x IEEE1394a (k jednomu konektoru přísluší 1 port)
 • 1x S/PDIF-out (lze jumperem volit buď přes ALC850 nebo nForce4), CD-In, COM
 • + standardní konektory (přední výstupy pro audio, indikační diody a tlačítka na skříni atd.)

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Na této desce se nachází celkem 4 napájecí konektory. Kromě standardních dvou je zde navíc ještě napájecí molex konektor a napájecí konektor, kterým se přiživují například disketové mechaniky. Pro běžný provoz není třeba přídavné konektory zapojovat, nicméně pokud provozujete například dvě grafické karty v SLI režimu (například duo GF6800GT či Ultra), či jinou energeticky náročnější kombinaci komponent, tak pro zajištění dostatečného napájení a stability je to již třeba.

Po výpisu konektorů si shrňme přídavné šváby, kteří se na desce nalézají:

 • LAN - Vitesse VSC8201 Gigabit Phy (využívá síťových schopností čipové sady)
 • LAN - Marvell 88E8001 Gigabit PCI (připojeno přes sběrnici PCI)
 • Zvuk - přes Karajan modul - Realtek ALC850 7.1
 • I/O - iTE IT8712F-A
 • FireWire - VIA VT6307 (2 porty IEEE1394a - 400MBit)

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Přestože se na desce nalézají dva spínače suplující tlačítka na počítačové skříni, tak k vymazání paměti CMOS budete muset využít obyčejného jumperu, který jde zde standardně v červené barvě a nachází se hned u baterie (vedle ní je hned i i samotný BIOS).

Pokud jde o přídavné čipy, které rozšiřují možnosti čipové sady, jde v tomto případě o mírný nadprůměr (audio, 2 x Gigabit LAN, FireWire). Pojďme se na jednotlivé čipy nalézající se na desce podívat podrobněji.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Připojení k síti (LAN) je zde realizováno pomocí čipu 88E8001-LKJ z produkce Marvellu a čipu VSC8201RX z produkce VITESSE (ten využívá síťových schopností čipové sady nForce4), přičemž oba zvládají gigabitovou rychlost.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Rozhraní FireWire je zde realizováno pomocí čipu VIA VT6307, který poskytuje 2 porty o rychlosti 400Mbit (IEEE1394a), přičemž jeden je vyveden v zadní části základní desky mezi ostatními I/O konektory a druhý je nutné vyvést formou bracketu.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Zvukovým kodekem je zde ALC850 od firmy Realtek, jenž poskytuje osmikanálový zvuk (7.1). Informace na webu výrobce. Jeho specialitou zde je to, že jak již bylo zmíněno, nenachází se přímo na základní desce, ale na přídavném modulu nesoucím označení KARAJAN. Tím by mělo být docíleno snížení rušení a o něco čistšího zvuku.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

I/O čip je IT8712F-A z produkce iTE, což je hned po Winbondu nejrozšířenější varianta.

{mospagebreak title=BIOS a možnosti nastavení}

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

V případě BIOSu máme opět co do činění s mnohem častějším provedením - AwardBIOS.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Hlavní menu dává tušit přítomnost dvou zajímavých položek, které rozhodně budou stát za bližší prozkoumání. Jedná se o "Genie BIOS Setting" a "CMOS Reloaded".

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- Advanced Chipset Features -

Začněme ale postupně. Nebudeme samozřejmě popisovat všechny položky, které BIOS nabízí, nicméně jsou zde i jiné položky, na které je třeba se podívat, než jen ty sloužící k přetaktování.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- Integrated Peripherals -

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- RAID Config -

Nechybí samozřejmě konfigurace RAID polí, což je podporová přímo ze strany čipové sady.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- PC Health Status -

Rozhodně zajímavou podívanou přináší nabídka PC Health Status. Vedle hardwarového monitoringu jednotlivých hodnot se zde totiž nalézá již zmíněná pokročilá správa 3 ventilátorů. Jedním z nich je samozřejmě ventilátor chladiče procesoru, dále ventilátor chladiče čipové sady a do třetice můžete tímto způsobem ovládat libovolný ventilátor, který připojíte k přidruženému konektoru (FAN 2). Jak již bylo naznačeno v první kapitole, tak tato správa spočívá v možnosti nastavit pro každý ze tří ventilátorů zvlášť 2 hodnoty. Tou první je teplotní mez seshora (platí pro hodnoty vyšší), při jejíž překročení dojde k roztočení ventilátoru na plné otáčky a tou druhou je též teplotní mez avšak zezdola (platí pro hodnoty nižší), přičemž pokud je teplota ve finále nižší, tak dojde k zastavení ventilátoru. Obě meze je možné nastavovat v rozmezí od 25 do 55 stupňů.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- Genie BIOS Setting -

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- Genie BIOS Setting -

Nyní přišla již na řadu jistě očekávaná nabídka Genie BIOS Setting. Pod tímto označením se skrývá vskutku obsáhlá nabídka položek sloužících k přetaktování. Nejenže se zde nalézá množství položek sloužících ke změně hodnot jsou jednotlivé frekvence či napětí, ale také se zde poněkud nelogicky schovává ovládání SATA portů, obou LAN adaptérů a rozhraní FireWire (IEEE1394a), které by se daly čekat spíše v nabídce Integrated Peripherals, než zde.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- DRAM Configuration -

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- DRAM Configuration -

Součástí nabídky Genie BIOS Setting je i položka DRAM Configuration, která otevře nabídku umožňující naprosto vyčerpávající tuning paměťového subsystému. Stejnou formulaci jsem dříve použil u komentáře nastavení této oblasti v případě desek MSI z rodiny nForce 4 (prvně MSI K8N Diamond-54G), nicméně zde jsou možnosti nastavení ještě obsáhlejší.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Pro výkon a úspěšné přetaktování je zde nejdůležitější hned první položka, která umožňuje nastavit děličku pamětí (tedy určuje pomocí zde nastaveného dělícího poměru výslednou rychlost pamětí).

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- CMOS Reloaded -

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- CMOS Reloaded -

Dále tu máme položku CMOS Reloaded, což je menší specialita této desky. Naleznete zde celkem 4 samostatná úložiště, přičemž každé slouží k uložení jednoho nastavení BIOSu. Nápad je to tedy velice vychytralý. Pokud se pokoušíte vyladit systém na naprosté maximum, tak při takovém množství položek, které tu jsou, je neúspěch a nutný reset CMOS paměti celkem nepříjemnou záležitostí, jelikož pak musíte znovu zadávat všechny vámi odzkoušené hodnoty, které se jevily jako stabilní, přičemž kdo si to má pří takovém množství přesně pamatovat (pokud do hry zapojíte například i pokročilý tuning paměťového subsystému).

Proto si zde můžete uložit jednotlivá nastavení, která si po případném resetu CMOS paměti můžete velice rychle vyvolat, aniž byste znovu něco nastavovali. Například si můžete vytvořit profily obsahující různá nastavení pokročilého časování pamětí a následně projet testy, zavítat do BIOSu, přehodit profil a opět projet testy s novým nastavením. Poté se k tomu opět zpětně vrátit naprosto bez problému a s jistotou, že to bylo právě takto.

Nebo si můžete vytvořit profil obsahující nastavení pro ultimátní přetaktování, pokud máte v úmyslu zrovna dělat něco náročného na výpočetní výkon (třeba i hrát hry) a pokud tuto činnost skončíte, můžete restartovat a v BIOSu jen změnit na profil s méně agresivním nastavením, například za účelem co nejnižší hladiny hluku, která není zrovna v případě hraní her důležitá jako například při psaní textu ve Wordu, nebo článku pro oblíbený server PCT, na což je třeba se náležitě soustředit.

To bychom měli k položkám, které obsahovala verze BIOSu, jež zde byla standardně. Samozřejmě jsem se poohlédnul po tom, zda není nějaká novější verze a jelikož byla, vyzkoušel jsem i tu. Jelikož jde v podstatě o přidání jedné položky, tak jsem si informaci o tom nechal na samotný závěr popisu BIOSu.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- Genie BIOS Setting -

Podíváme se do nabídky Genie BIOS Setting, kde přibyla položka Run MemTest86+, která umožňuje nastavit automatické spouštění této diagnostické utility na ověřování stability pamětí. To vidím jako jasné plus, jelikož jde o velice užitečnou utilitu, která je tímto způsobem integrována přímo do samotného BIOSu a odpadá tedy nutnost používání nespolehlivých médií, jakými diskety bezpochyby jsou.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
- DRAM Configuration -

Update BIOSu s sebou ještě přinesl menší změnu v nabídce DRAM Configuration, jelikož zde už nebyly standardně některé položky nastavené jen na Auto, ale na konkrétní údaj, což může pomoci se rychleji zorientovat v této oblasti. Novější verze BIOSu by měla ještě navíc vylepšovat kompatibilitu s některými paměťovými moduly.

Systém byl osazen procesorem Athlon 64 3200+ (a dále pro účely výkonnostních testů i modelem 3500+) a paměťmi pracujícími na rychlosti 400MHz (přestože zvládají rychlost 500MHz - to lze ale použít jen v případě přetaktování CPU), takže následující hodnoty nabízí BIOS právě pro tuto konfiguraci.

Tuning paměti

CAS latency (Tcl) 1.5, 2, 2.5, 3, 3.5, 4, 4.5
Min RAS active time (Tras) auto, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
RAS to CAS Delay (Trcd) auto, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Row precharge Time (Trp) auto, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Row cycle time (Trc) auto, 7 až 22
Row refresh cyc time (Trfc) auto, 9 až 24
Row to Row delay (Trrd) auto, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Write recovery time (Twr) auto, 2, 3
Write to Read delay (Twtr) auto, 1, 2
Read to Write delay (Trwt) auto, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Refresh period (Tref) 1552, 2064, 2592, 3120, 3632, 4128, 4672
0064, 0776, 1032, 1296, 1560, 1816, 2064, 2336
0032, 0388, 0516, 0648, 0780, 0908, 1032, 1168
0016, 1536, 2048, 2560, 3072, 3684, 4196, 4708
auto, 128
Write CAS Latency (Twcl) auto, 1 až 8

Nastavení napětí

CPU VID StartUp auto, 0.825 až 1.55 V (po 0.025 krocích)
CPU VID Control auto, 0.800 až 1.55 V (po 0.025 krocích)
CPU VID Special Control auto, Above VID + 104, 110, 113, 123, 126, 133, 136%
LDT Voltage Control 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 V
Chip Set Voltage Control 1.5, 1.6, 1.7, 1.8 V
DRAM Voltage auto, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 3, 3.1, 3.2 V (dále 3.2 až 4 V)

Nastavení frekvencí

FSB 200 - 456 MHz
DRAM 100, 120, 133, 140, 150, 166, 180, 200 MHz
HT Frequency 1x, 1.5x, 2x, 2.5x, 3x, 4x, 5x
PCI Express 100 - 145 MHz (po 1MHz krocích)
CPU Ratio (násobič) StartUp, 4x až 10x (po krocích 0.5)

Myslím, že při takto obsáhlých možností jednotlivých nastavení si nelze na nic stěžovat. Již byla řeč o rozsáhlém tuningu paměťového subsystému. Co ale zatím zůstalo nezmíněno byly například rozsahy napětí. Nevídané jsou zde možnosti nastavení napětí procesoru a pamětí. Pokud by vám u procesoru nestačil standardní rozsah 0.800 až 1.55V, tak máte dále možnost přidat k vámi zadané hodnotě CPU VID ještě několik procent navíc.

To umožňuje položka CPU VID Special Control, která dovolí přidat k maximu ještě dalších 36% (což je samozřejmě nad rámec únosnosti a být vámi, tak bych se rozhodně do takovýchto experimentů nepouštěl, pokud nechcete svůj procesor poslat do věčných lovišť, jelikož hodnota 2.1V je opravdu pro jádro Winchester přespříliš - v úvahu připadají jen extrémní způsoby chlazení ve stylu tekutého dusíku).

Dále tu máme tedy ještě možný napěťový rozsah u pamětí. Ten je zde sice standardně 2.5 až 3.2V, nicméně pomocí změny pozice dalšího segmentu spřažených jumperů nalézajícího se poblíže paměťových slotů se vám hned nabídne paměťový rozsah 3.2 až 4V, což využijí jen speciální vysoce taktované paměťové moduly, které jsou na takto vysoké napětí uzpůsobeny (s běžnými moduly to rozhodně nezkoušejte).

{mospagebreak title=Přetaktování, Softwarová výbava}

V nepřetaktovaném stavu jsou hodnoty systému následující:

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
systém při standardních hodnotách s procesorem A64 3200+

Systémová sběrnice není při standardních hodnotách přesných 200 MHz, nýbrž 200.9 MHz. To ve finále přidalo k taktu tohoto procesoru 10 MHz. Při výchozím nastavení napětí CPU ukazovala monitorovací utilita cpu-Z hodnotu 1.36 V. Stejných hodnot jsme se dočkali i při osazení procesorem 3500+ (jen násobič byl samozřejmě 11 namísto 10).

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
systém při standardních hodnotách s procesorem A64 3500+

Nastal tedy už čas podívat se na to, jak si tato deska rozuměla s našimi dvěma testovanými procesory pokud přišla na řadu otázka přetaktování. Jak již bylo řečeno, tak možnosti přetaktování jsou právě tou oblastí, kde by měla konkrétně tato základní deska excelovat. Nejprve se podíváme, jak bylo možné námi testovanou dvojici procesorů přetaktovat na jejich co nejvyšší a hlavně stabilní výslednou frekvenci.

Přetaktování s procesorem Athlon 64 3200+ (2000MHz, Winchester DH8-D0)

Rychlost CPU / FSB / HTT Násobič CPURAMVcore - BIOS/cpuZ
2489 / 249 / 249x4 = 996 MHz 10x448 MHzdefault / 1.36 V
2520 / 252 / 252x4 = 1008 MHz 10x454 MHz1.55*1.04 / 1.55 V
2600 / 260 / 260x4 = 1040 MHz 10x468 MHz1.55*1.10 / 1.67 V

Přetaktování s procesorem Athlon 64 3500+ (2200 MHz, Winchester DH8-D0)

Rychlost CPU / FSB / HTT Násobič CPURAMVcore - BIOS/cpuZ

2486 / 226 / 226x4 = 904 MHz

11x452 MHzdefault / 1.36 V

2530 / 230 / 230x4 = 920 MHz

11x460 MHz1.55*1.04 / 1.55 V

Výsledky to vskutku nejsou vůbec špatné. Stabilní provoz procesoru Athlon 64 3200+ přetaktovaného o 500MHz bez zvýšení napětí je pěkný výsledek a výkonnostně pak v takovém případě dotahuje dnešní High-Endové modely z desktopové sféry (které jsou samozřejmě o poznání dražší). V tabulce si můžete též všimnout, jaký byl rozdíl mezi nastavenou hodnotou napětí CPU v BIOSu a následnou diagnostikou pomocí utility cpu-Z (kde byla hodnota napětí o něco nižší, než bylo nastaveno v BIOSu, což je ale ostatně takřka běžné a nejde tedy o nic výjimečného).

Pokud jsem v BIOSu nastavil napětí na 1.5V, utilita cpu-Z následně hlásila 1.50V. Z tohoto důvodu jsem k napětí ještě trochu přidal, jelikož je třeba porovnávat možnosti přetaktování při stejném napětí, protože právě napětí procesoru má ve většině případů vliv na stabilitu procesoru při vyšších frekvencích. A to se potvrdilo i zde, jelikož jak je z tabulky zřejmé, se vzrůstajícím napětím vzrůstala i frekvence, na které bylo možné procesor stabilně provozovat.

Nicméně zkoušel jsem i celkem dost vysokou hodnotu napětí pro jádro Winchester a to téměř 1.7V. Dlouhodobě bych však při takto vysokém napětí Winchestera neprovozoval. Těch pár MHz navíc za to nestojí. Takže to berte spíše jako zajímavost, než jako radu na přetaktování vašeho procesoru. Osobně bych nešel výše než 1.55V, jelikož nárůst frekvence není s vyšším napětím nějak rapidní a jde spíše o pozvolnou záležitost.  S paměťmi jsem podobné testy neprováděl, jelikož jsem bohužel žádné extrémní moduly schopné pracovat při tak vysokém napětí, jaké tato deska nabízí, neměl k dispozici.

S procesorem Athlon 64 3500+, který pracuje standardně na frekvenci 2200 MHz, jsem se přetaktováním dostal na totožnou výslednou frekvenci procesoru jako v případě Athlonu 64 3200+, který standardně pracuje na frekvenci 2000 MHz. Míra přetaktování tedy už nebyla tak velká, jelikož se jednalo o něco málo přes 300 MHz (stále je řeč o stabilních hodnotách). Jako vždy jsem měl při zjišťování frekvenčních stropů ostatní aspekty, které by mohly tvořit brzdu v tomto směru, nastaveny na hodnoty, které lze označit jako bezpečné (tedy takové, že nemohli způsobovat nestabilitu systému). Tím mám na mysli například rychlost pamětí a jejich časování nebo frekvence HyperTransportu. Při zjištění frekvenčního stropu byly však všechny ostatní aspekty nastaveny na hodnoty co nejvíce se blížící jejich standardu a opět otestována stabilita systému. Problémy ani poté pří hodnotách uvedených v tabulkách nenastaly.

To bychom měli k přetaktování procesorů, nyní se podívejme na možnosti čistě základní desky, čímž mám na mysli maximální možnou stabilní frekvenci FSB, při potlačení vlivu ostatních aspektů (razantní snížení násobiče procesoru, snížení frekvence pamětí a sběrnice HyperTransport).
 

Maximální frekvence FSB - s procesorem Athlon 64 3500+ (Winchester DH8-D0)

Rychlost CPU / FSB / HTT Násobič CPURAMVcore - BIOS/cpuZ

2172 / 362 / 362x2.5 = 905 MHz

6x434 MHz1.55*1.04 / 1.55 V

Po mnoha pokusech byla námi testovaná deska schopná stabilního provozu s frekvencí FSB 362 MHz, což je opravdu ojedinělý úkaz v porovnání s deskami od jiných výrobců. Není to však ojedinělá záležitost námi testovaného kusu, jelikož podle ohlasů z různých zdrojů jsou základní desky série DFI LANPartyUT NF4 tímto pověstné. Nejoblíbenějším modelem je však pro ladiče výkonu právě námi testovaný model DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D založený na čipové sadě nForce4 Ultra.

Frekvence FSB 362 MHz jsme tedy dosáhli, avšak pro procesory Athlon 64 není frekvence FSB zrovna moc důležitý činitel, pokud jde o výkon jako takový. Proto pokud stojíte například před otázkou, zda je lepší mít FSB na vysoké frekvenci avšak o něco nižší takt procesoru a nebo vysoký takt procesoru avšak nižší frekvenci FSB, tak rozhodně dbejte na co nejvyšší výsledný takt procesoru. Stejně tak rychlost sběrnice HyperTransport nemá nijak zásadní vliv, pakliže systém opravdu nezatížíte přídavnými kartami, které by měly vysoké nároky na datovou propustnost. Proto pokud přetaktováváte, nezapomeňte rychlost sběrnice HyperTransport snížit.

Z tabulky výše, kde je uvedena rychlost FSB 362 MHz, můžete sice vyčíst výslednou frekvenci procesoru jen 2172 MHz (což je o 28 MHz méně, než standardní frekvence testovaného modelu Athlon 64 3500+), nicméně to jen z toho důvodu, že frekvence procesoru byla snížena, aby byl zamezen jeho vliv. Pokud se nastavil násobič výše (výsledná frekvence procesoru by tedy byla výše, než na jaké standardně procesor pracuje), systém se odmítal rozběhnout. Pokud byla však frekvence FSB jen o pár MHz níže (257), bylo možné násobič zvýšit a procesor tím pádem přetaktovat nad rámec jeho standardní rychlosti.

Nicméně to bych neviděl jako jakýkoli problém, jelikož jak již bylo řečeno, tak právě výsledná frekvence procesoru je v případě Athlonů 64 nejdůležitější, proto bych při přetaktování procesoru postupoval nejdříve ve stylu bez změny násobič a teprve až kdybych tímto způsobem zjistil jeho frekvenční strop na dané desce, tak bych snížil násobič a pokud bych se na stejnou výslednou frekvenci dostal s vyšší frekvencí FSB, tak by to bylo samozřejmě lepší, nicméně vyloženě za co nejvyšší frekvencí FSB se hnát nevyplatí, pokud by to mělo být na úkor výsledné frekvence procesoru. Nicméně takto vysoká rychlost FSB, kterou jsme dosáhli, ukazuje jen, že tato základní deska je připravena natáhnout váš procesor "na skřipec".

Ještě pro ilustraci následují náhledy na diagnostickou utilitu cpu-Z při přetaktovaných stavech.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
 přetaktování bez změny násobiče s procesorem A64 3200+

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
 přetaktování bez změny násobiče s procesorem A64 3500+

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
 přetaktování se sníženým násobičem (cíl - maximální FSB) s procesorem A64 3500+

Na dodaném CD naleznete potřebné ovladače pro čipovou sadu a integrované funkce (audio, LAN). Žádný firemní (přímo od DFI) monitorovací software, přetaktovávací utilita nebo software pro update BIOSu z prostředí Windows se zde nekoná. K těmto účelům budete muset případně použít univerzální utility, které na CD naleznete. Jedná se jmenovitě o nVidia nTune, ITE Smart Guardian (monitoring teplot, otáček ventilátorů, napětí) a ClockGen pro čipové sady z rodiny nForce4 (možnost přetaktování z prostředí Windows).

To, že DFI nemá firemní software, je možná trochu škoda, jelikož celá řada výrobců má své specifické utility, podle kterých okamžitě identifikujete o jakou základní desku se jedná (například: Asus - PC Probe, MSI - CoreCenter, Biostar - WarpSpeeder, Gigabyte - EasyTune 4, Abit - Abit EQ, Aopen - EzClock).

{mospagebreak title=Testy zaměřené na výkon procesoru}

Hardwarová konfigurace

 • Základní deska DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D (čipová sada nForce4 Ultra)
 • Základní deska MSI K8N Neo4 (čipová sada nForce4)
 • Základní deska Biostar NF4UL-A9 (čipová sada nForce4 Ultra)
 • Procesory:
  • Athlon 64 3200+ (2 GHz, jádro Winchester, 512 KB L2 cache, socket 939)
  • Athlon 64 3500+ (2.2 GHz, jádro Winchester, 512 KB L2 cache, socket 939)
 • Operační paměť: 2 x 256MB DDR 500MHz A-Data (při 400 MHz časování 2.5-3-3-6)
 • Grafické karty:
  • Leadtek Winfast PX6600 GT TDH 128MB (GeForce 6600 GT - PCIe)
 • Pevný disky:
  • Maxtor DiamondMax Plus 9 120GB (ATA 133, 7200rpm, 8MB cache)
  • Seagate Barracuda 7200.8 250GB (SATA 150, 7200rpm, 8MB cache, NCQ)

Software, verze ovladačů

 • Operační systém: Windows XP se Service Pack 1
 • Příslušné (nejnovější) ovladače k dané základní desce
 • Ovladače čipové sady: nForce 6.53
 • Ovladače grafické karty: ForceWare 71.84

Přehled použitých testů

Jednotlivé testy probíhaly u každé desky se shodným nastavením všech parametrů ovlivňujících výkon. Pokud BIOS umožňoval nějaké nadstandardní ladění, byly hodnoty ponechány na Auto. Pro porovnávající výkonnostní testy nebyla povolena sebemenší odchylka od standardních frekvencí. Všechny desky jely s FSB v BIOSu nastavenou na 200 MHz a rychlost pamětí byla vždy 400 MHz v dvoukanálovém režimu. Časování pamětí bylo vždy 2.5, 3, 3, 6.

Testy procesoru

Testy grafiky

PCMark02

Far Cry

PCMark04

Unreal Tournament 2004

Encoding - DivX 5.21

Doom 3

Převod WAV na OGG

Aquamark 3

Převod WAV na MP3

3DMark2001

Komprese WinRAR 3.41

3DMark03

CPUMark99

3DMark05

Science Mark 2.0 - Cipher Bench

 

Cinebench2003

 

SuperPI (4M / 2M / 1M)

 

Testy paměťového subsystému

Testy pevných disků
PCMark02 PCMark02
PCMark04 PCMark04
Sandra 2005 Sandra 2005
Science Mark 2.0 - Membench HDTach 3

Opět jsem provedl pro porovnání testy s dvěma procesory pro socket 939 jako v minulých případech. Co se týče porovnání, tak v grafech najdete výsledky minule testovaného Biostaru s čipovou sadou nForce 4 Ultra, MSI K8N Neo4 s čipovou sadou nForce 4 (na kterou se též velice brzy podíváme v samostatném článku) a dnes představené DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D s čipovou sadou nForce 4 Ultra.

Pro úvod tu máme PCMark 2004. Tento benchmark testuje výkon celé sestavy (ze všech specificky zaměřených testů provede výtažek - od každého něco) a lze pomocí něj testovat i samostatné subsystémy (Memory, CPU).

Barevné odlišení je následující:

 • fialová = DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D (nForce4 Ultra)
 • tmavě zelená = MSI K8N Neo4 (nForce4)
 • oranžová = Biostar NF4UL-A9 (nForce4 Ultra)

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Pro účely testu využívajícího kodeku DivX byl použit úsek z filmu nalézajícího se na DVD, jenž byl samozřejmě pro účely testů stáhnut na pevný disk a jeho velikost činila 400 MB. Výsledkem je čas, za jak dlouho se převod uskutečnil. Méně tedy znamená lépe.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Pro účely těchto dvou testů (převod z wave do OGG a MP3) bylo nagrabováno kompletní audio CD obsahující celkem 17 skladeb, které byly poté všechny najednou převáděny do požadovaného formátu. Výsledkem je tedy opět čas, za jak dlouho se převod uskutečnil. Méně znamená lépe.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Komprimovány byly všechny wavy z předešlých testů společně s rozbaleným testovacím programem Cinebench2003, jenž obsahuje soubory různého rázu. Výsledek je opět čas - méně znamená lépe.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

 

{mospagebreak title=Grafické testy}

Barevné odlišení je následující:

 • fialová = DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D (nForce4 Ultra)
 • tmavě zelená = MSI K8N Neo4 (nForce4)
 • oranžová = Biostar NF4UL-A9 (nForce4 Ultra)

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

 

 

{mospagebreak title=Paměťový subsystém a diskový řadič}

Barevné odlišení je následující:

 • fialová = DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D (nForce4 Ultra)
 • tmavě zelená = MSI K8N Neo4 (nForce4)
 • oranžová = Biostar NF4UL-A9 (nForce4 Ultra)

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Tady se zcela jistě mnozí z vás pozastaví nad mnohem vyšším výkonem paměťového subsystému u desky DFI oproti jiným základním deskám, které jsou postavené na stejné čipové sadě. Paměti však pokaždé běžely se stejným nastavením, ať už jde o jejich frekvenci nebo jejich časování. Ověřoval jsem tento fakt i několika rozdílnými diagnostickými utilitami, přestože nastavení v BIOSu též mluvilo jasně. Zkoušel jsem testované paměťové moduly vyměnit za moduly značky GEIL a výsledek (respektive výkonnostní rozdíl) byl mezi deskami stále stejný.

Vysvětlením může být to, že BIOS této desky našim testovacím pamětem nastavil mnohem agresivnější pokročilé časování, které u jiných desek ani nelze nijak měnit, takže je otázka zda to zohledňovat a brát u této desky jako plus nebo mínus pokud tomu tak opravdu je. Faktem však zůstává, že se jednalo o automatické nastavení, tedy kromě základního časování, které bylo nastaveno jako vždy na následující hodnoty: CL 2.5, 3, 3, 6 při rychlosti 400 MHz.

Rozdíl u desky DFI při použití dvou rozdílně taktovaných procesorů je pochopitelný, jelikož paměťová propustnost (respektive míra jejího efektivního využití) silně závisí na výsledné frekvenci procesoru (narozdíl od intelovských procesorů u kterých je paměťový řadič součástí čipové sady a nikoli jádra procesoru).

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Co se týče výkonu diskového řadiče, tak od změny testovacího disku jsme stále nepřišli do styku s deskou, která by byla postavená na jiné čipové sadě, takže stále prozatím jen konkrétní výsledky desky založené na čipové sadě z rodiny nForce 4.

{mospagebreak title=Závěr}

V minulém případě základní desky postavené na čipové sadě nForce4 Ultra se jednalo čistě o vstupní model. Dnes představovaný model lze naopak pojmout jako ultimátní řešení pro ty, kteří chtějí ze svého systému dostat maximum, nebojí se experimentovat a nebo prostě chtějí mít zajímavé komponenty (i zpracování této desky je samo o sobě zajímavé, zejména UV reaktivní plastové části, které ozářené UV světlem poskytnou při noční LAN party zajímavý pohled do útrob počítače, vybaveného průhlednou bočnicí).

Zpracování desky je opravdu na úrovni, spínače suplující funkce tlačítek na skříní též potěší nejednoho PC Šťourala a pokročilá správa 3 ventilátorů pro změnu potěší příznivce tichých strojů. Co se ladění výkonu a přetaktování týče, tak tato deska nabízí natolik obsáhlé možnosti, že si zkrátka říká o nějaké to ocenění. Nebudeme ale předbíhat, ještě nejsme na úplném konci.

Přetaktování je na této desce zkrátka radost a pokud jste hravé povahy, máte trpělivost a vyznáte se v množství položek, které v BIOSu této desky naleznete, tak si zcela jistě přijdete na své a po pár hodinách (či po pár dnech) zkoušení různých kombinací si můžete svůj systém vyladit do takové míry, že by vám leckterý majitel "značkového počítače" od firmy xxx mohl závidět (což ostatně lze říci skoro vždy a ne jen v tomto případě, nicméně je myslím jasné, co jsem tím chtěl přesně říci - zkrátka a dobře máte s touto deskou neuvěřitelnou volnost co se konfigurace a optimalizace výkonu týče).

Pro extrémisty tato základní deska poskytuje nevídané napěťové rozsahy pro procesor (což je spíše pro laborování s chlazením na bázi tekutého dusíku) a paměťové moduly (což využijí majitelé speciálních paměťových modulů, které jsou schopny při tak vysokém napětí bez problému pracovat). Jak bylo ale již řečeno, tak tyto možnosti tu zkrátka jsou a pokud je využijete nebo nikoli, to už je věc druhá, nicméně ničemu nepřekáží a proto polemizovat nad jejich využitelností není myslím zrovna moc na místě, jelikož tato deska si nehraje na ideální základ pro obyčejného uživatele, který přetaktování neholduje a podrobným nastavením v BIOSu nerozumí. I svým zpracováním dává jasně najevo, že je určena především nadšencům v této oblasti.

Dále nelze opomenout fakt, že přestože se jedná o čipovou sadu nForce4 Ultra, tak lze šlo u první revize A1 provozovat dvě grafické karty zapojené do SLI režimu (sice v takovém případě nejde o standardní a oficiální konfiguraci 8+8 PCIe linek, nicméně pro dnešní grafické karty to nepředstavuje nějaké omezení). Opravdu škoda, že mocná nVidie zatahala za pár drátků kvůli certifikaci SLI, jelikož od té doby nelze u novějších revizí tuto funkci zprovoznit. Pokud si tedy nyní tuto desku koupíte, tak na SLI můžete zapomenout. V případě zájmu o SLI vám tedy zbývá buď si sehnat starší kousek s revizí A1 a nebo si pořídit dražší variantu s čipovou sadou nForce4 SLI, která samozřejmě zaručuje již plnohodnotný a bezproblémový chod SLI.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

Co se samotného výkonu na standardních frekvencí týče, tak v testech byla o něco málo výkonnější než MSI K8N Neo4, která je postavená na čipové sadě nForce4 (bez dalšího přívlastku). Jelikož obě tyto desky jsou postavené na čipové sadě série nForce4, tak výkonnostní rozdíly nejsou nijak velké (pokud pomineme výsledky syntetických testů zaměřených na paměťovou propustnost) a pohybují se spíše v rámci chyb měření (v minulém případě desky od Biostaru však šlo nejspíše o nevyladěnost BIOSu, jelikož tam byly výkonnostní rozdíly opravdu značné). Ostatně díky širokým možnostem, které BIOS této desky umožňuje, by nebyl problém výkon ve finále různými optimalizacemi (zejména je řeč o paměťovém subsystému) ještě o něco zvýšit.

Vybavení této desky lze označit za mírný nadprůměr, jelikož se zde nachází dva Gigabit LAN adaptéry, osmikanálové audio (ALC850) a rozhraní FireWire (IEEE1394a - 400MBit).  U těch vybavenějších desek bývá ještě mnohdy přídavný diskový řadič, nicméně schopnosti čipové sady nForce4 jsou v této oblasti pro běžné použití naprosto dostačující (2 kanály ATA, 4 porty SATA2 - v případě nForce4 Ultra). Proto ani v této oblasti nelze nic moc vytknout.

Když navíc vezmeme v potaz cenu, za kterou tuto desku lze pořídit, jde jednoznačně o velice dobrý poměr ceny a výkonu. Nabízí například mnohem více, než minule recenzovaný model od Biostaru, avšak cena o tolik vyšší zase není - i když je pravda, že pro mnohé by byl tento cenový rozdíl velký a tedy i rozhodující o koupi levnější (ale méně schopné) desky.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D (nForce 4 Ultra)
Klady Zápory

+ čipová sada nForce 4 Ultra

- DFI nemá firemní utility

+ možnosti nastavení BIOSu

 

+ vysoký přetaktovávací potenciál

 

+ samostatný audio modul KARAJAN

 

+ pokročilá správa tří ventilátorů

 

+ spínače Power a Reset

 

+ UV reaktivní úprava plastů

 

+ poměr cena/výkon

 

možnost u první revize A1 provozovat 2 gr. karty v režimu SLI (u nových desek nikoli)

Cena desky DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D: 3570,- bez DPH (JSC-Computers)

Závěrečná tabulka shrnující klady a zápory mluví jasně sama za sebe a v tomto případě nelze jinak, než dát této desce ocenění za její schopnosti, které jsou vskutku nevídané. Myslím, že se mnou budete souhlasit, ať už po přečtení tohoto článku nebo po vlastním seznámení s touto deskou v praxi, když této desce udělím za její možnosti přetaktování a optimalizace výkonu ocenění. A to hned rovnou ve formě Golden Award, což je u nás v podstatě rarita, jelikož zlato bylo námi uděleno naposledy v dubnu loňského roku. To je už přesně celý rok a svědčí to jen o tom, že se uděluje opravdu jen v ojedinělých případech, kdy se jedná o něco výjimečného, jako tomu je právě dnes.

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!
Duben 2005, základní deska DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D
"Za výborné možnosti přetaktování a optimalizace výkonu..."

 

Základní desku DFI zapůjčila firma JSC-Computers, které tímto děkujeme

DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D - základ, jaký jsme tu ještě neměli - komponenty třeste se!

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
20.4.2005 05:41:49   0.0.0.xxx 3429
Mno konečně recenze, kterou si tahle deska zaslouží. Tzn. zaměřená na OC. Mám ji už delší dobu a šlape naprosto dokonale a nechá si líbit snad cokoliv, takže max. OC mení nikdy limitovaný deskou - je to prostě perla :-)
20.4.2005 07:22:24   0.0.0.xxx 2830
Kde se da tato deska nebo jeji jine verze koupit na ostravsku?
20.4.2005 07:25:39   0.0.0.xxx 3034
nic moc :-(
20.4.2005 08:01:07   0.0.0.xxx 3431
tak tomuto sa hovori recenzia

poklona autorovi
20.4.2005 08:13:32   0.0.0.xxx 3148
Pokud jsem sváteční overclocker, tak nedělám recenzi na OC modlu pro A64. Pokud ovšem vám nevadí, že se ztrapňujete. To není recenze, ale komedie. Chybělo mi např. srovnání výkonu přetaktované sestavy, srovnání alespoň s jedním Intelem. A některé pasáže o FSB a jejím vlivu na výkon musel psát člověk pod drogama. Jen tak dál a pokračujte v úpadku.
7.2.2006 14:54:33   194.212.16.xxx 2320
co jsi za picu asi si nepochopil ze tahle deska je delana na socket 939 takze do ni milacku zadny intel nestrcis ani kdybys chtel.... te.
20.4.2005 08:31:08   0.0.0.xxx 3230
Sice recenze prisla v dobe kdyz tuhle desku maji uz i totalni lamy, takze s krizkem po funuse, ale jinak asi nejlepsi cesky psana recenze tyhle desky!
20.4.2005 08:39:29   0.0.0.xxx 3330
Zkus http://www.obchod.cz , mají jí tam za celkem dobrou cenu.
20.4.2005 08:51:53   0.0.0.xxx 3232

Jsem se dival na OC ,ale muzi s klidem rict,ze moje MSI K8N NEO2 je stejne dobra na OC,mam Athlon64 3200+ a FSB slo bez zvednuti napeti na 250MHz cos si mysli,ze je velmi dobry OC,takze bych zas tak neopevoval co davno umi jine desky a byly tu mnohem driv.

20.4.2005 08:54:36   0.0.0.xxx 3131
Kde sa daju DFI dosky zohnat na Slovensku?
20.4.2005 09:00:15   0.0.0.xxx 3131
Tato deska NEMÁ FrontX panel a tudíž NEMÁ ani Diagnostic LED connector. Lehce jste se zmýlil. Kromě 4 vyjmenovaných desek je ještě jeden typ, v jehož názvu není ono UT, takže Lanparty nF4 SLI-DR má nejvyšší výbavu včetně FrontX panelu a kontektoru pro externí diagnostické LEDky.
20.4.2005 09:14:07   0.0.0.xxx 3430
Cituji: " A dále lze nalézt čtveřici dvoubarevných LEDek pod posledním PCI slotem, která má v podstatě stejný účel jako D-Led u základních desek MSI (tedy díky různobarevné kombinaci lze zjistit v jaké fázi inicializace se deska právě nachází a v případě zamrznutí tak lze definovat příčinu problému)." Ty LEDky jsou jednobarevné a svítí červeně, postupně zasínají,jak PC nabíhá takže po korektním startu PC a náběhu OS nesvítí NIC, kromě jedné kontrolní žluté LEDky u memory slotu č.3.
20.4.2005 09:22:03   0.0.0.xxx 3531
na www.jsc-computers.cz ji maj o kilo levnejsi (je to ta firma co tu desku zapujcila na testy...)
20.4.2005 09:29:05   0.0.0.xxx 3930
Ty ses zblaznil chlape, srovnavat MSI s DFI se v OC neda, precti si tu recenzi poradne, maximalni napeti CPU a Pameti,brutalni moznost nastaveni casovani pameti,maximalni FSB pres 300,stabilita.Tohle vsechno MSI nema!
20.4.2005 09:46:55   0.0.0.xxx 3230
1)ITE Smart Guardian: sledování voltáže, teplot, nastavení otáček ventilátorů. 2) Smart Speed beta 2. mnitoring napětí a otáček, možnost nastavení napětí, bohužel nastavení FSB není funkční 3)utilitka Clock Gen for nF4 4) nVidia nTune. Nic převratného, i když Smart Guardian je pro sledování teplot, napětí a možnosti nastavení otáček fanů velmi dobrá utilita.
20.4.2005 09:49:02   0.0.0.xxx 3032
proč mi jen připadá , že autor tu desku ani neměl doma (popř někde kde se to teestuje) fotky jsou přejatý ( bez uvedení zdroje) plno moušek ohledně těch SMD LEDek, toho si člověk přeci všimne hned , že bud svítí, nebo ne ....
20.4.2005 09:54:22   0.0.0.xxx 3231

Nevím, proč máte ten pocit, co se týče fotek, klidně můžu poskytnout k nahlédnutí originály v plném rozlišení... nemám potřebu cokoliv přebírat... hezký den.


Co se týče LEDek... jak jsem psal výše, nepoznamenal jsem si to a pak jsem to psal až ve finále z hlavy, když jsme tu desku vrátil majiteli. Takže hned kvůli tomu, že jsem si spletl barvy je hned něco převzatého a desku jsem nikdy neměl v ruce? ;-)

Víte... redakcí projde šílené hafo desek a pak když se píše něco z hlavy jako právě zrovna toto... prostě se to stane. Každopádně podstata zůstala stejná... jen jsem se spletl pokud jde o barvy.

20.4.2005 09:55:22   0.0.0.xxx 2931
Fajn... buďte konkrétní... střílet do vzduchu prázdnými řečmi dokáže každý.
20.4.2005 10:01:32   0.0.0.xxx 3231
Ano, je to možné... tuto pasáž jsem psal až době, kdy byla deska vrácena svému majiteli a proto jsem to psal z paměti, jelikož jsem to na fotce zachycené neměl a ani poznamenané... takže za tuto menší mýlku se omlouvám.
20.4.2005 10:04:29   0.0.0.xxx 3231
Ano... tyto ano... ve výčtu softwarové výbavy chybí, doplním.Nicméně to nad čím jsem se pozastavoval (a posléze uvedl do závěru do mínusů) bylo to, že nejsou žádné utility přímo od DFI - tedy ve stylu CoreCenter, PCProbe a podobně.
20.4.2005 10:04:50   0.0.0.xxx 3131
připomínky jsem nepsal proto, že bych byl grafoman, ale abyste si mohl chyby v článku opravit.
20.4.2005 10:08:43   0.0.0.xxx 3130
díky, už se stalo
20.4.2005 10:16:38   0.0.0.xxx 3031
já jsem k o/c žádné utility nepoužíval (samozřejmě vyjma o/c grafiky), dělám vždy jen v BIOSu a zde DFI nabízí takový komfort, že je zbytečné o čemkoliv hovořit. A opravte si i tu specifikaci výbavy u LP UT nF4 SLI DR, jak jsem napsal v první poznámce popř. si to ověřte na DFI home site či v manuálu k mobo DFI s nF4.
20.4.2005 10:23:39   0.0.0.xxx 3133
Skoda ze si autor neprosel zahranicni fora, nebo i mistni forum kde je tred o teto desce,a tvrdi podobne bludy jako ze v beznem provozu neni nutno zapojovat pridavne napajeni, dale o provozu karet ve SLI, bohuzel u verze Ultra-D to jde jen s revizi A1, jakakoliv dalsi tuto funkci nepodporuje a karty bezi jako 2 single karty a ne SLI.Dale blaboly okolo FrontX, ktery Ultra-D vubec neobashuje.Obsah CD je taky popsan spatne, na monitorovani a upravy rychlosti vetraku je Smartguardian.
20.4.2005 10:35:25   0.0.0.xxx 3230
...k blábolům kolem FrontX... vždyť jsem nikde nepsal, že to tato deska podporuje... psal jsem to jen v souvislosti popisu různých modelů ze série LANPartyUT... podívejte se do článku znovu. Mezi příslušenstvím to uvedeno není, jelikož zde ten panel přibalen prostě není a nic jiného jsem ani netvrdil. Co se týče obsahu CD... ano to vím, již jsem v kontaktu se zapůjčovatelem a brzo to doplním/opravím.
20.4.2005 10:39:23   0.0.0.xxx 3032
tntrade.sk (nemaju na stranke, ale dovezu ti z ciech).

svetova blbost je mat 3 vypnute ventilatory, a na doske stale zapnute turbo duchadlo s 3tis otackami na chipsete!
inak dobra doska ...
20.4.2005 10:46:51   0.0.0.xxx 3031
Obsah CD opraven. Ale co se týče přídavného napájení... nesouhlasím. V článku jsem psal, že testováno bylo s grafickou kartou GF6600GT a u té se žádné změny při zapojení či nezapojení přídavného napájení nestaly... ani žádný dopad na možnosti OC. Jiná situace by samozřejmě byla při použití nějakých spešl komponent... ale to je již nadstandard... který je třeba tak brát. Mluvil jsem zde o běžných komponentách (tedý nic ze série Hyper xxx a podobně).
20.4.2005 10:48:12   0.0.0.xxx 3131
Tak... zapůjčovatel mi ověřil, co vše se na CD nachází a v článku jsem to již opravil.
20.4.2005 10:57:36   0.0.0.xxx 3231

A pokud jde o SLI... na zahraničních fórech jsem právě četl ohlasy, že to jde... a posléze jsem se o tom již dále nepídil... ale v tomto případě máte pravdu, jelikož to bylo možné pouze u revize A1... později u novějších modelů nikoli... takže jdu poupravit.

Ono není možné prolézat u každé desky všemožná fóra a zjišťovat a ověřovat si všechny aspekty, které deska nabízí... na to není zkrátka čas... toto vám dost často nějak uniká. Pokud dojde k nějaké mýlce, stačí to napsat do diskuze a článek se může poupravit... v tom problém nevidím. Ale hned výkřiky typu "Recenze je plná bludů"... nevím jak ostatní, ale mě takovéhle reakce už spíše unavují... a odrazují od jakýchkoli reakcí na podnět čtenářů... což mi nepřijde jako ideální.

20.4.2005 10:59:17   0.0.0.xxx 3131
Chyba ve vybavení LP UT nF4 SLI-DR
---------------------------------------
Tato deska NEMÁ FrontX panel a tudíž NEMÁ ani Diagnostic LED connector. Lehce jste se zmýlil. Kromě 4 vyjmenovaných desek je ještě jeden typ, v jehož názvu není ono UT, takže Lanparty nF4 SLI-DR má nejvyšší výbavu včetně FrontX panelu a kontektoru pro externí diagnostické LEDky.

20.4.2005 11:11:23   0.0.0.xxx 3031
k čemu to je, když začíná HRUBÝMI chybami v popisu, které nejste schopen ani po dvojím upozornění opravit. TAK tedy potřetí, teď už to není pro slepejše ale pro ......... (doplňte sám): Mobo DFI Lanparty UT nF4 SLI-DR nemá FrontX panel ani konektor pro externí diag. LED. To má deska s označením DFI Lanparty nF4-SLI DR. To UT tam chybí v tom je ta nuance, pane Polívko. Jedná se o pátou DFI desku s chipsetem nF4. K tomu Vás tady chci dovést. A furt žádná odezva. Prostě tu nejvybavenější desku jste opomněl a její výbavu "přesunul" na number two. Is it clear now ?
20.4.2005 11:13:01   0.0.0.xxx 3131
Ty jízlivosti si můžete odpustit... reagoval jsem na příspěvek od OBRa, jelikož ten tvrdil, že jsem přisuzoval onen panel k této desce, což není pravda... ale vy pravdu máte... je tu ještě verze bez UT, která to již má. S UT však nikoli. Doplním do tabulky.
20.4.2005 11:19:26   0.0.0.xxx 3031

VÁŽENÝ PANE, než se změny provedou a než se ve finále na webu projeví... to chvíli trvá... nestíhám reagovat na vaše připomínky a zároveň dělat dalších X věcí naráz! Tak si laskavě odpusťte ty nemístné poznámky... přípomínky beru... a po ověření jsou v článku opraveny.

Co se týče onoho panelu... NETÝKÁ se dnes recenzované desky... ale modelu, o kterém jsem se zmínil jen INFORMATIVNĚ... a jak jsem již psal výše, bude v tabulce doplněn. Co považujete za tak fatální chybu? Že jsem zapomněl na univerzální utility na CD, nebo že jsem si spletl barvy diagnostických LEDek? Chyba byla, že jsme si neověřil, jak podotýkal OBR, funkčost SLI...

20.4.2005 11:32:30   0.0.0.xxx 3130
Děkuji autorovi za článek, teď lituju, že mám doma grafiku a desku na AGP :/. Měl bych jeden dotaz, protože už v nabídce jsou disky SATA2 (myslím že Hitachi), šlo by udělat srovnání Pata vs SATA vs SATA2? Aby si člověk udělal obrázek i o těchto technologií?
20.4.2005 11:36:45   0.0.0.xxx 3131
dovolil jsem si Vás jen upozornit, nic víc,pro mne za mne,pište si, co chcete, jen si myslím, že je škoda pokazit celou recenzi zbytečnými chybami, toť vše.
20.4.2005 11:38:39   0.0.0.xxx 3132
Paradni recenze, az na par detailu je super. Z lidi co tu kecaj bych si nic nedelal. Ono je lehke kritizovat a hledat mouchy ale aby dotycnej nec onapsal sam, to uz ne. Takovy lidi vypustit a ignorovat Drzim palce
20.4.2005 11:46:08   0.0.0.xxx 3031
Zkus tohle:
http://karman.inshop.sk/inshop/scripts/shop_NF.asp
20.4.2005 11:49:54   0.0.0.xxx 3031
kamo ty jsi pekne maslo:-)))a jestli ty jsi rocnik 88 tak to ja v te dobe uz hral na zx spectrum a tys jeste plaval tatovi v kulach.Tak moc nepoucuj,kazdy se muze v takovem mnozstvi textu zmylit.
20.4.2005 12:01:24   0.0.0.xxx 3230
Zprvu jsem to tak taky bral... (viz počátek této diskuze), ale vaše příspěvky typu: "TAK tedy potřetí, teď už to není pro slepejše ale pro ......... (doplňte sám)" ... a to v časové návaznosti několika minut po sobě mi přijdou značně nevhodné (jak jsem již psal... provedení změn a jejich objevení na webu jaksi logicky chvíli trvá...).
20.4.2005 12:04:21   0.0.0.xxx 3031
nad tím, co znamená 88 v mém nickum, nemedituj. K těm chybám autora: bylo jich tu pár a já na ně upozornil, autor je ( tu poslední až na několikáté upozornění) opravil. A i k tomu diskuze slouží, aby upozornila autora recenze na případné nedostatky.Takže, milý satrapo, přestaň pochlebovat a když tak opraš své ZX Spectrum.
20.4.2005 12:09:24   0.0.0.xxx 3130
ale když jste sice reagoval na ostatní připomínky a tu ohledně "feature" ponechával bez povšimnutí, měl jsem za to, že Vám to uniklo a nebo, že tomu nevěříte. Fajn,teď je to O.K., takže hezký den.
20.4.2005 12:21:23   0.0.0.xxx 3131
ještě ráno tam byla o 200 dražší
20.4.2005 12:35:57   0.0.0.xxx 3031
Odkedy nForce4 Ultra podporuje SLI??? :o)
20.4.2005 12:57:01   0.0.0.xxx 3031
tim nemedituju,jinak parim na Axp 2500+@3200+ nf2 a zatim to staci.
20.4.2005 13:48:26   0.0.0.xxx 3030
Od teto desky :-)
20.4.2005 14:07:16   0.0.0.xxx 3131
ty jsi pěknej hnidopich....každej normální napíše svůj postřech, poznámku, kritiku, zkrátka cokoli jenom jednou...ale ty?........150 000 příspěvku o tý jedný a samý kravině....měl by jsi se učit trpělivosti hochu.......přeji hezký den
20.4.2005 14:24:13   0.0.0.xxx 3029
Tak tomuhle nerozumim

... avšak pro procesory Athlon 64 není frekvence FSB zrovna moc důležitý činitel, ...
...jelikož jak již bylo řečeno, tak právě výsledná frekvence FSB je v případě Athlonů 64 nejdůležitější ...

Tak jak to je ?
20.4.2005 14:27:30   0.0.0.xxx 3131
prid sa pozriet a ukazem ti ako na MSI Neo4 ide stabilne htt 350 ty saso...
20.4.2005 15:39:07   0.0.0.xxx 3230
to by mně taky zajímalo, a celkově i existuje na webech dost grafů které bohužel mejí různé výsledky. Takže, jak je to, má fsb vliv, či nikoliv...respektive (jelikož dle mého má) tak od kdy a kde se to projevuje...?
20.4.2005 15:45:06   0.0.0.xxx 3130
A64 je celkom ziadany a popularny. ja tiez uvazujem o upgrade, takze by som uvital viac recenzii dosiek s NF4 chipsetom.
20.4.2005 15:58:07   0.0.0.xxx 3129
...jelikož jak již bylo řečeno, tak právě výsledná frekvence _procesoru_ je v případě Athlonů 64 nejdůležitější ...

...jsem se upsal :-(. Z okolního textu by to ale mělo být jasné, zkrátka dbejte na co nejvyšší výslednou frekvenci procesoru (A64).
20.4.2005 16:08:56   0.0.0.xxx 2931
http://karman.inshop.sk/
20.4.2005 16:09:00   0.0.0.xxx 3130
Přesně toto jediné mě taky v recenzi zarazilo. Vypadá to na jasné protiřečení. Ale myslím že to je jen přehlédnutí autora. Ale pořád mi není jasné, jak je to ve skutečnosti)
20.4.2005 16:20:13   0.0.0.xxx 3030
Jak jsem psal výše... upsal jsem se :-(. Už je to opraveno... důležitější je dbát na výslednou frekvenci procesoru (už ono _výslednou_ - to používám když je řeč o přetaktování vždy ve spojitosti s frekvencí procesoru).
20.4.2005 16:30:55   0.0.0.xxx 3231

No konkrétně MSI K8N Neo4 má s některými Winchestery problémy co se přetaktování týče... ale opakuji, jen některými... jinak jde na ni taktovat v pohodě a FSB se dostane též vysoko... ale jak říkám... s některými Winchestery má problémy (bude o ní pojednávat brzy článek, kde se o tom budu zmiňovat podrobněji). Pakliže se u vás problémy při přetaktování nevyskytují (což evidentně ne), máte slušnou a cenově přívětivou kombinaci - to ano.

20.4.2005 17:02:50   0.0.0.xxx 3032
Dobrý den

Chtěl jsem se zeptat, jestli tato deská má doopravdy SATAII s možností RAID stripping (tuším RAID 0)... na stránkách výrobce je v popisku jenom SATA.

A ještě jeden dotaz... ty dva PCI-E16x se budou chovat stejně při zapojení těchto dvou karet současně?:

Karta pro výpočet fyziky do jednoho PCI-E16x (ještě není na trhu!)

a do druhého PCI-E16x slotu grafickou kartu...

jako dvě plnohodnotné PCI-E16x u SLI desek? nebo to bude nějak očesané?

Děkuji za rychlé odpovědi!
20.4.2005 17:10:50   0.0.0.xxx 3130

RAID - ano, stripping je samozřejmě podporován)

Pouze jeden slot má všech 16 linek... ten druhý má pouze dvě. Všechny čipové sady z rodiny nForce4 mají celkem jen 20 linek... proto se například v případě plnohodnotného SLI používá konfigurace 8+8. Linek je prostě jen omezené množství a v mnoha případech to je dosti omezující v tomto směru. Například sloty PCIe 4x jsou na chipsetech nF4 pouze s jednou linkou. Nezbyly by na další rozdělování.

20.4.2005 17:24:55   0.0.0.xxx 3031
Je to tam takhle:
Four Serial ATA ports
SATA speed up to 3Gb/s
RAID 0, RAID 1 and RAID 0+1
NVIDIA RAID allows RAID arrays spanning across Serial ATA and Parallel ATA
20.4.2005 17:55:05   0.0.0.xxx 3131
no tak treba : ten chladic chipsetu je v porovnani s ostatnima deskama jeden z nejhorsich..nevim jak z nej autor muze byt tak mimo ale napr ma dost lidi problemy s osazenim ATI grafik. nelze na desku dat WB na chipset..ma minimalni pasiv..proste smejd..
dalsi vec : proc porovnavate OC desku s deskama jako Biostar ? Desky jako Fatality a 9NPA+ Ultra vam nic nerikaj ?
20.4.2005 18:07:45   0.0.0.xxx 3130

...vidíte nějaké přímé porovnávání? Jen jsem to zmínil, jelikož jsem desku od Biostaru testoval před touto a jinou s čipovou sadou nF4Ultra zatím nikoli. Až se tak stane, samozřejmě bude i přímé srovnání, které lze považovat za rovnocenné... několikrát jsem se v článku zmiňoval... přímo a doslova, že tato deska je naprostou jinou záležitostí než minulý případ od Biostaru... konkrétně hned na začátku první kapitoly.

20.4.2005 18:55:43   0.0.0.xxx 3031
Zdravim, nevim proc, ale nejak nejsem schopnej najit na netu tuhle desku v nejakym obchode v Praze. Muze mi nekdo poradit? Asi je to rukama, ale nejak se mi nedari ( dik za info
20.4.2005 19:10:40   0.0.0.xxx 3130
http://www.dfi.cz/prodejci.php
tady najdes distributory, napr. www.tntrade.cz
21.4.2005 07:21:02   0.0.0.xxx 3130
Dík za recenzi. Kdybych teď měl prachy, hned bych věděl kam investovat. :-)
21.4.2005 07:30:53   0.0.0.xxx 3030
Výborná recenze.Jenom z mého pohledu mi tam chybí k porovnání u nás neprávem dost opomíjená GIGABYTE GA-K8NXP-9(o ní je u nás všeobecně velmi málo informací).
21.4.2005 08:31:45   0.0.0.xxx 3330
Atraktivní cena na Ultra chipset. Nestálo by za to, ji zrecenzovat?
21.4.2005 09:56:26   0.0.0.xxx 2831
Ano,bohuzel jsem byl majitelem tehle desky a Athlonu64 ze serie CBBID a mam pomerne bohate zkusenosti s nemoznosti taktovat procesory s teto rady.Nicmene,na teto desce nejsou 100% stabilni ani jine A64 CPUs!Mel jsem na zkousku v boardu starsiho Winchestera,ktery na EPoXu beha bez problemu jako 9x260,ovsem v MSI byl v teto konfiguraci system pri nekterych aplikacich (Doom3 konkretne) silne nestabilni a zatuhaval. Kdo chce taktovat Athlony64,ROZHODNE NEBRAT MSI!!!!!! Desky tehle firmy jsou urcne do kanclu na word...
21.4.2005 14:02:28   0.0.0.xxx 3029
No nevím jak Msi ale já jsem schopná s dfi lp u- d rev A1 (první)stabilně dát 333FSB 666Mhz Ram a násobitel 7
samozdřejmě ramky jedou 1:1 ATX 400W eurocase 12cm fan.

Ram jsou a data 566 cl2,5 @666 cl 3 T1 enable(důležitá věc)
Winch... špatná série max 2350mhz real.Větší takt = chyby v prime 95 do 20 min.
Ht = 333*3
tohle jsou moje max stable výsledky. ALE provozuju na 290*8
Tj ram na 580Mhz Cl2,5 (dále spousta nastavení pro ram nemá smysl to tady podrobně vypisovat) HT 4*290 Rock stable No zkratka sandra memory 7020/6870 aida 2002(memory write test) +-
Takže spokojenost.
Ještě zajímavost 8 dní sem to provozovala na 1,672 real s orig chladičem a stale cpu jede :-)
21.4.2005 18:04:07   0.0.0.xxx 2730
Kdyz u desky s originálním certifikovaným SLI zapojím:
do 1. PCI-E16x Grafickou kartu 16x
do 2. PCI-E16x nezapojim graf. kartu, ale třeba kartu na výpočet fyziky (ještě není na trhu!) nebo jinou kartu.

Jak to bude fungovat u této desky a u desky s certifikovaným SLI?

U desky s certifikovaným SLI to bude fungovat tak, že graf. karta v 1.PCI-E16x bude mít 16linek a karta (už ne graf.karta, ale třeba ta na výpočet fyziky)zapojená v 2.PCI-E16x bude mít 1linku?... a úplně stejně to bude fungovat i u této desky DFI?

PCI-E16x se nebude využívat jenom pro graf.karty

Prosím rozeberte to! Moc to nechápu! Děkuji! Zvažuji koupi této desky, ale potřeboval bych toto vědět, protože si chci časem koupit tu kartu na výpočet fyziky do PCI-E16x... jestli to nebude fungovat stejně jak u dasky s certifikovaným SLI tak na tuto desku kašlu.
21.4.2005 18:28:47   0.0.0.xxx 3131
jako intelák začínám přemýšlet o změně vyznání.. Jen k těm napětím- paměti nejsou tak háklivé jako CPU a i běžné paměti snesou kolem 3,6V , akorát je dobré je vybavit heatspreaderem nebo i větráčkem. Ale kdo by na takovou desku dával obyčejné paměti bez HS..
21.4.2005 18:49:47   0.0.0.xxx 3131
Ta deska je fakt husta ale kolik stoji?
21.4.2005 20:29:57   0.0.0.xxx 3130
Proc to nejde ulozit?
Kdyz dam ulozit jako, napise mi ze dana stranka nelze ulozit. Co to je za bordel?
Zacali s tim na Technetu a prestal jsem tam chodit...
Bohuzel nemam tolik penez ani casu abych si vsecno cetl zrovna na netu...

Neco s tim proboha udelejte, dyt je to trapny...
22.4.2005 17:24:48   0.0.0.xxx 2930
Hezke vysledky,nicmene jsem presvedcen,ze to same umi EPoX s tim,ze jeho desky nemusi na prvni pohled vypadat,ze jsou urcene pro americke buziky.Na EPoX 9NPA+ jedu z puvodnich 9*200 (Winnie 3000+) na 8*333 (opravdu povedena serie - ADA3000DIK4BI,CBBID0502APMW,1186538A50146)s tim,ze RAMky jsem snizil na 150MHz(3(RAM):4(FSB)),jelikoz mam DDR500@2,3,3,5,T1.CPU temp nepresahne 50°C ani pri Prime testu po 30+ hod(pochopitelne bez chyb).Osobne si myslim,ze jak DFI tak EPoX jsou pro pretaktovani idealni desky,nicmene s osobnich sympatii volim EPoX...
22.4.2005 17:40:37   0.0.0.xxx 3029
Mi to jde ulozit v pohode. Kdysi jsem mel stejny problem. Nejak se spravilo, ani nevim jak...
24.4.2005 23:04:21   0.0.0.xxx 2929
pls info.. ma tahle deska nejakej LPT konektor? vypada fakt dobre, ale ja ho potrebuju.. moc ho potrebuju ;-(
25.4.2005 17:19:16   0.0.0.xxx 3130
Takto to funguje u desek s čipsetem nForce4SLI s certifikovaným SLI:

Zapojení dvou grafických karet s využitím funkce SLI:
1. PCI-E16x Grafika (8 cest)
2. PCI-E16x Grafika (8 cest)

Bez využití SLI:
1. PCI-E16x Grafika (16 cest)
2. PCI-E16x Rozšiřující karta.. ne grafika (1 cesta)A jak to funguje u této desky (DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D)?

Zapojení dvou grafických karet s využitím funkce SLI:
Dvě grafiky zapojit a využívat SLI u nových revizí nelze.
Pouze u starších revizí šlo: 16+2cest

Bez využití SLI:
1. PCI-E16x Grafika (16 cest)
2. PCI-E16x Rozšiřující karta.. ne grafika (KOLIK BUDE MÍT CEST? 1 NEBO 2?)

Můžete mi to někdo prosím zjistit.. a ověřit to.. co jsem tu napsal? Moc nechápu řešení této desky! Má chipset nF4Ultra a má dva sloty PCI-E16x?
25.4.2005 17:21:51   0.0.0.xxx 3132
Takto to funguje u desek s čipsetem nForce4SLI s certifikovaným SLI:

Zapojení dvou grafických karet s využitím funkce SLI:
1. PCI-E16x Grafika (8 cest)
2. PCI-E16x Grafika (8 cest)

Bez využití SLI:
1. PCI-E16x Grafika (16 cest)
2. PCI-E16x Rozšiřující karta.. ne grafika (1 cesta)A jak to funguje u této desky (DFI LANPartyUT NF4 Ultra-D)?

Zapojení dvou grafických karet s využitím funkce SLI:
Dvě grafiky zapojit a využívat SLI u nových revizí nelze.
Pouze u starších revizí šlo: 16+2cest

Bez využití SLI:
1. PCI-E16x Grafika (16 cest)
2. PCI-E16x Rozšiřující karta.. ne grafika (KOLIK BUDE MÍT CEST? 1 NEBO 2?)

Můžete mi to někdo prosím zjistit.. a ověřit to.. co jsem tu napsal? Moc nechápu řešení této desky! Má chipset nF4Ultra a má dva sloty PCI-E16x?
25.4.2005 20:35:19   0.0.0.xxx 2931
Skvělá recenze, dlouho jsem takovou na českých webech nečetl.
25.4.2005 20:37:13   0.0.0.xxx 3231
Skvělá recenze, dlouho jsem takovou na českých webech nečetl.
26.4.2005 08:41:26   0.0.0.xxx 3230
paralelní port deska nemá
27.4.2005 11:54:44   0.0.0.xxx 3131
omg...jak se prislo zrovna na tohle? copak je codek oddelenej opticky a komplet zastinenej? neni. je propojenej pres normalni konektor s deskou...proste vyrobce potreboval misto na zakladni desce a nebo je tam ev. moznost zmeny za jinej....
29.4.2005 11:31:11   0.0.0.xxx 3128
Ultra se pak chová jako SLi v nonSLi modu...
PCI-Ex4 - 1 linka
PCI-Ex16 - 16 linek
PCI-Ex1 - 1 linku
PCI-Ex16 - 2 linky
2.5.2005 19:58:55   0.0.0.xxx 3030
Je rozumne puzit desku spolecne s chladicem Arctic 64 freezer, ptam se hlavne kvuli umisteni pameti nad CPU
26.8.2006 22:34:32   194.108.144.xxx 54
JJ, v pohode
6.5.2006 18:27:00   80.87.218.xxx 96
Tak akoze WOW... bal som sa investovat do takej dosky ale zakupil som ju a teraz taktujem AMD Opterona na 2997MHz. Koli zivotnosti beham na 2700MHz. Doska nema ziadne zabrany.... DFI LANPARTY UT RULEZ :-D I love OC ! XTREME OC...
15.5.2006 21:27:24   80.87.218.xxx 67
Mam ten procak AMD Opteron 144 a mam jednu otazku... Co sa stane ked budem taktovat zo zapnutou funkciou CnQ ? Prosim vas o odpoved a dakujem...
26.8.2006 22:35:59   194.108.144.xxx 55
Sem lama ale v nastaveni site se jeste vyznam, koupil sem tule desku a pouzil v mym pocitaci s novym Opteronem 144, puvodne sem mel desku MSI K8... s A64 3000+ a vsechno slo v klidu s DFI deskou se ted ale nejde vubec pripojit k siti a to jak integrovanyma sitovyma kartama, tak ani se sitovkou v PCIslotu. Pritom se vsechny karty jevi jako plne funkcni.Jo uz sem zkousel i formatovat a reinstalovat system, nez sem nahral SP2 a nejake programy (jen zakladni jako Firefox,Nod32,kodeky a podobne) tak mi sit chvili fungovala, ale ted uz se zase nejde pripojit,firewalem to taky neni.Nahral jsem i novej bios uz kvuli ramkam, ktery mi v puvodni verzi jely jen v singlu, ale to uz je ted v poho. Jestli se mi jeste podari zprovoznit tu sit, tak je tahle deska fakt luxusni kousek

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.