ati-radeon-xpress-200p-nenarocny-zaklad-s-pcie-pro-athlony-64
Hardware Článek ATi Radeon Xpress 200P - nenáročný základ s PCIe pro Athlony 64

ATi Radeon Xpress 200P - nenáročný základ s PCIe pro Athlony 64

Charles

Charles

10. 1. 2005 00:00 25

Seznam kapitol

1. Čipová sada ATi Radeon Xpress 200/P 2. Radeon Xpress 200P v praxi - vzorek z produkce MSI 3. Testy zaměřené na výkon procesoru 4. Herní testy 5. Paměťový subsystém a diskový řadič, Závěr

Není tomu tak dlouho, co jsme si představili v praxi základní desku s novou čipovou sadou nForce 4 SLI, což je ta nejvýkonnější varianta nového čipsetu z dílen nVidie, který jako první přináší do praxe pro platformu AMD sběrnici PCI Express. Nyní se nám naskytla příležitost podívat se na zoubek základní desce postavené na nové čipové sadě Radeon Xpress 200P z dílen ATi, která stejně jako nForce 4 přináší pro platformu AMD sběrnici PCI Express, avšak jejím velkým plusem je její mnohem příznivější cena. Navíc varianta s integrovaným grafickým jádrem obsahuje v NorthBridge podporu DirectX 9. My jsme měli tu čest seznámit se s variantou Radeon Xpress 200P, tedy bez integrované grafiky.

Reklama

Přestože všichni máme firmu ATi v povědomí převážně jako výrobce grafických čipů, tak její pole působnosti se do oblasti čipových sad rozrostlo již zhruba před 3 roky. V té době se ale nejednalo o příliš úspěšný start, jelikož první čipové sady Radeon 320 IGP (pro platformu AMD, mobilní verze Radeon 320M IGP) a Radeon 340 IGP (pro platformu Intel, mobilní verze Radeon 340M IGP) ze stáje ATi se moc nerozšířily a uplatnění našly víceméně jen v případě notebooků ve svých mobilních verzích. O něco více se mluvilo až o čipové sadě Radeon 7000 IGP, která ale taktéž našla uplatnění jen jako řešení pro notebooky ve své mobilní verzi Mobility Radeon 7000 IGP.

ATi Radeon Xpress 200P - nenáročný základ s PCIe pro Athlony 64
i Zdroj: PCTuning.cz

Minulý rok ovšem ATi poměrně překvapila, když vypustila čipovou sadu Radeon 9100 IGP pro procesory Pentium 4. Ta totiž jako první obsahovala integrované grafické jádro, které podporovalo rozhraní DirectX 8.1 (dalo by se říci, že zde poprvé byly pixel shadery součástí NorthBridge). Následovala mírně upravená verze Radeon 9100 Pro IGP, která víceméně opravovala menší nedostatky, které její předchůdce obsahoval (šlo konkrétně o vyladění paměťového řadiče a nový SouthBridge IXP300, který přinesl podporu diskového rozhraní Serial ATA).

ATi Radeon Xpress 200P - nenáročný základ s PCIe pro Athlony 64
i Zdroj: PCTuning.cz

Všichni však moc dobře víme, že nVidia v oblasti čipových sad zabodovala na celé čáře v podobě řady nForce pro platformu AMD, jejíž nejnovější verzi v podobě nForce 4 jsme si představili před dvěma měsíci v článku nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64 a teprve až v této době se s ní začínáme setkávat i v reálu (dostupnost by se měla začít zlepšovat až v průběhu tohoto měsíce).

To samozřejmě nemohla kanadská společnost ATi nechat bez povšimnutí a po Radeonu 9100 IGP (případně po novější verzi Radeon 9100 Pro), který již ukázal, že i ATi je schopná udělat kvalitní čipovou sadu, vsadila po vzoru nVidie na platformu AMD, konkrétně na procesory Athlon 64/FX. Proč tak učinila má dva hlavní důvody. Tím prvním, s kterým mnozí z vás nebudou souhlasit bez boje (téma Intel vs AMD), je fakt, že nynější situace na procesorové scéně nahrává společnosti AMD - nová jádra Winchester jsou opravdu něčím, vůči čemu Intel nemůže v mnoha směrech (jmenujme například spotřebu, s ní spojenou provozní teplotu a dále efektivitu práce v závislosti na frekvenci) nabídnout srovnatelnou nebo lepší alternativu (ale je nutné zmínit, že Intel již změnil v mnoha směrech svůj postoj a situace se bude podle všeho u něj nadále už jen zlepšovat).

Další a již nezpochybnitelný důvod se točí kolem sběrnice PCI Express. Pro platformu Intel jsou čipové sady s podporou této sběrnice již půl roku na trhu a jedná se o dnešní standard pro nový počítač s procesorem Pentium 4 nebo Celeron D. Dnes již nemá cenu polemizovat o tom, zda je PCIe zbytečnost nebo ne, jelikož ať už chceme nebo ne, Intel ve svých desktopových řešeních vsadil právě na tuto sběrnici. Na trhu je dostupných již mnoho grafických karet pokrývajících všechny výkonnostní segmenty, takže nejsme omezování výběrem jak tomu bylo v začátcích. Také obě hlavní společnosti vyrábějící grafické čipy (ATi, nVidia) mají své vlastní modely přímo s nativní podporou PCI Express (ze začátku nVidia toto řešila konverzním můstkem).

ATi Radeon Xpress 200P - nenáročný základ s PCIe pro Athlony 64
i Zdroj: PCTuning.cz

ATi Radeon Xpress 200P - nenáročný základ s PCIe pro Athlony 64
i Zdroj: PCTuning.cz

V době příchodu čipových sad i915P a i925X, které jako první přinesly do oblasti desktopů sběrnici PCIe, šlo samozřejmě o něco naprosto nového a tím pádem o něco, čemu se v obecném měřítku nepřisuzovala nějak zvlášť velká pozornost. To se ale změnilo a jak již bylo řečeno, pro současné desktopové procesory Intelu jde již o standard. Nabídka grafických karet je již široká a současné systémy založené na platformě AMD začínají PCIe postrádat. V případě Intelu to byl on sám, kdo přišel s čipovou sadou se sběrnicí PCIe pro své procesory. V případě AMD se muselo počkat až tuto práci odvedou jiní, ale za to pro tento účel svým způsobem poněkud způsobilejší hráči než AMD. Řeč je o společnostech vyvíjejících přímo grafické čipy s podporou PCIe - tedy o nVidii a ATi.

ATi Radeon Xpress 200P - nenáročný základ s PCIe pro Athlony 64
i Zdroj: PCTuning.cz
ATi Radeon Xpress 200P - nenáročný základ s PCIe pro Athlony 64
i Zdroj: PCTuning.cz

Řešení od nVidie v podání nForce 4 jsme se již věnovali a dokonce se seznámili v článku Dvě grafické karty bok po boku - nForce 4 SLI v praxi i s její nejvýkonnější variantou osazenou hned dvěma grafickými kartami (i když této variantě je předurčena kombinace High-Endových karet a ne těch ze střední třídy, které jsme použili my). Proto přišla nyní řada na druhou jmenovanou, tedy na kanadskou společnost ATi. Ta se chopila příležitosti a nabízí své vlastní řešení pro platformu AMD, konkrétně pro procesory Athlon 64/FX, s podporou sběrnice PCIe. Abychom byli přesní, jedná se o dvě verze s označeními Radeon Xpress 200 a Radeon Xpress 200P, jejichž rozdíl rozebereme dále.

ATi Radeon Xpress 200P - nenáročný základ s PCIe pro Athlony 64
i Zdroj: PCTuning.cz

U čipových sad ATi jsme mohli v minulosti počítat též s integrovaným grafickým jádrem a ani tentokrát nepůjde o výjimku (už jen označení Radeon v samotném názvu to naznačuje). Jelikož ale ATi hodlá do této oblasti udeřit mnohem razantněji než dříve (jelikož prostor prosadit se tu rozhodně je - Athlony 64/FX s PCIe teprve začínají, dokonce ani jediná konkurence v podobě nForce 4 se zatím nezabydlela, jelikož jde též o novinku, přestože má mírný časový náskok oproti řešení od ATi), naservírovala nám tuto čipovou sadu i ve dvou verzích, přičemž Radeon Xpress 200 obsahuje integrované grafické jádro a Radeon Xpress 200P nikoliv (tím pádem tato verze není přímo určena pro ty nejlevnější systémy, jak tomu bylo v případě ATi dříve).


Když už se o integrovaném grafickém jádru zmiňujeme, byl by hřích se o něm nerozepsat podrobněji. Vězte, že je založeno na grafickém čipu Radeon X300 (čili odvozeno od Radeonu 9600), což samo o sobě slibuje plnou podporu rozhraní DirectX 9.0 (Pixel a Vertex shadery ve verzi 2.0). Jelikož padlo označení Radeon 9600, budou již mnohým z vás jasné některé podrobnosti, jako například FP24 nebo-li 96-bitová hloubka výpočtů s desetinnými čísly, AntiAliasing v režimech 2x, 4x a 6x RGMS, úspora šířky pásma HyperZ III, optimalizace obrazu SmoothVision 2.1. Počet pixel pipelines je však zredukován na dvě, přičemž frekvence jádra by měla být 350 MHz.

Jelikož je možné v případě integrovaného grafického jádra využít i grafickou kartu ve slotu PCIe 16x, je posléze možné aktivovat režim SurroundView (tedy možnost zobrazení až na třech monitorech) nemluvě o již standardní podpoře technologie HydraVision (zobrazení na dvou monitorech v rámci dvou výstupů na grafické kartě).

Velice zajímavá je podpora technologie HyperMemory, která integrovanému grafickému jádru nebo tomu na grafické kartě umožňuje díky vysoké propustnosti sběrnice PCIe 16x (4GB/s) využít klasickou operační paměť počítače, což se může hodit v případě, kdy paměť nalézající se na vaší kartě nepostačuje vašim potřebám.

Řada čipových sad nForce od nVidie je typická tím, že jde o jednočipové řešení, kde tedy neplatí standardní definice čipová sada = NorthBridge + SouthBridge. ATi se v případě Radeonu Xpress 200P dala opět standardní cestou a platí tu tedy výše zmíněná definice. V roli SouthBridge se zde však představuje nový čip IXP400, který by měl oproti poslednímu IXP300 přinést menší vylepšení.


Když se podíváme na schéma čipové sady, zjistíme hned několik zásadních údajů. V případě NorthBridge jde již o několikrát zmiňovanou sběrnici PCIe (1 slot PCIe x16 a 4 sloty PCIe x1) a možnost využití technologie HyperMemory, zatímco SouthBridge IXP400 poskytuje vedle standardních 8 portů USB 2.0, pěti PCI slotů a audia v podobě AC97 také 2 IDE kanály (ATA100/133) a 4 porty SATA (předchozí IXP300 disponoval pouze dvěma porty SATA). Tím bychom měli představení nováčka v této oblasti kompletní. Pojďme se tedy podívat, jaké má vlastně šance na úspěch, pokud vezmeme v úvahu konkurenční řešení od ostatních firem. Nejprve se podívejme na shrnutí vlastností nového počinu od ATi s konkurencí s podporou sběrnice PCIe.

Specifikace čipových sad - konkurence s PCIe

Northbridge ATi Xpress 200/PnForce 4VIA K8T890
podpora CPU socket 754/939socket 754/939socket 754/939
FSB až 1GHz HTaž 1GHz HTaž 1GHz HT
AGP / PCIe 16x - / ano- / ano- / ano
PCIe 1x

4 sloty

4 sloty

4 sloty

Southbridge

IXP400

-

VIA VT8237

Audio ano, AC97 (5.1)ano, AC97ano, AC97 (5.1) nebo VIA Vinyl audio (7.1)
LAN anoanoano
Grafické jádro ano / -nene
ATA 2 kanály PATA133
4 porty SATA
2 kanály PATA133
4 porty SATA
2 kanály PATA133
2 nebo 4 porty SATA
RAID RAID 0, 1RAID 0, 1, 0+1RAID 0, 1, 0+1,
 JBOD (SATA)
USB 8 x USB 2.010 x USB 2.08 x USB 2.0

Toto porovnání je samozřejmě na místě, jelikož jde o produkty, které by měly být technologicky na stejné úrovni. A ono tomu tak opravdu je. Čipová sada ATi Radeon Xpress 200P by se opravdu měla porovnávat s konkurencí v podobě nVidia nForce 4 a VIA K8T890, jelikož se jedná o řešení se sběrnicí PCIe. Nicméně jak již bylo řečeno, nForce 4 se v praxi vyskytuje zatím jen v omezeném množství a K8T890 jsme doposud ještě ani neměli možnost v reálu poznat (přestože papírově je představena již nějakou dobu). Pokud pomineme dostupnost (i námi testovaný vzorek Radeonu Xpress 200 je pouze předprodukční varianta), je dalším důležitým faktorem cena. A ta staví řešení od ATi do zcela jiného světla.

V průběhu přípravy a rozvržení článku jsem stál před otázkou s čím Radeon Xpress 200P v této době srovnávat. Nabízí se samozřejmě nForce 4 (VIA K8T890 ještě asi nějakou dobu mít možnost otestovat nebudeme), ale cena je o poznání výše (i když schopnosti samotné čipové sady samozřejmě též). Proto jsem se rozhodl trochu jinak, přestože se mnou nemusí všichni zcela souhlasit. Nasadil jsem z důvodu předurčení do levnějších sestav proti Radeonu Xpress 200P poslední verze čipových sad pro desktopové procesory AMD avšak se sběrnicí AGP, jelikož dle mého názoru může být pro mnoho zájemců o cenově přívětivý systém s Athlonem 64 nebo Sempronem (až tedy bude jejich nabídka širší než teď) čipová sada ATi Radeon Xpress 200P právě tím pravým řešením, pokud se má jednat o systém s výhledem do budoucna a možnostmi rozšíření (nové grafické čipy počítají již s PCIe).

Specifikace čipových sad - konkurence s AGP

Northbridge ATi Xpress 200/PnForce 3VIA K8T800 Pro
podpora CPU socket 754/939socket 754/939socket 754/939/940
FSB až 1GHz HTaž 1GHz HTaž 1GHz HT
AGP / PCIe 16x - / anoano / -ano / -
PCIe 1x

4 sloty

--
Southbridge

IXP400

-

VIA VT8237

Audio ano, AC97 (5.1)ano, AC97 (7.1)ano, AC97 (5.1) nebo VIA Vinyl audio (7.1)
LAN anoanoano
Grafické jádro ano / ---
ATA 2 kanály PATA133
4 porty SATA
2 kanály PATA133
4 porty SATA
2 kanály PATA133
4 porty SATA
RAID RAID 0, 1RAID 0, 1, 0+1RAID 0, 1, 0+1, JBOD (SATA)
USB 8 x USB 2.08 x USB 2.08 x USB 2.0

Jak je tedy vidět, pokud jde o specifikace, není čipová sada ATi Radeon Xpress 200P nijak oproti ostatním ochuzena, přičemž verze bez značení P na konci přináší pro procesory Athlon 64/FX poprvé integrované grafické jádro (které se rozhodně nemá za co stydět, jelikož jako první přináší do této oblasti plnou podporu DirectX9), což obzvláště ve spojení s případným Sempronem umožňuje dát dohromady celkem finančně nenáročnou sestavu a v případě socketu 939 postavit systém připravený na nejnovější desktopové procesory AMD stejně jako pro stávající a nadcházející grafické čipy z dílen ATi i nVidie.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama