AQCool 3000P - instantní vodník
autor: Štěpánek Martin , publikováno 15.7.2003
Seznam kapitol
1. AQCool
2. Závěr
AQCool 3000P - instantní vodník

Dobře chladit již není problém. Na trhu je velké množství různých chladičů, které podají požadovaný efekt. Bohužel většinou sebou také přinášejí nadměrný hluk, jenž je jakousi daní za dostatečný chladící výkon. Řešením tak může být vodní chlazení. Ale to bylo donedávna doménou domácích kutilů. Nyní to snad změní AQCool, vodník pro každého. {mospagebreak title=Úvod}

Vodní chlazení se v poslední době stává velmi oblíbené, především mezi zkušenějšími uživateli (někdo by možná řekl nadšenci, ale toto už dávno není pravda). Uživatelé vodního chlazení by se dali rozdělit do skupin, někteří chtějí maximální chladící výkon, někteří naopak tiché chlazení a nakonec je zde skupina těch, kteří vyžadují obě věci zaráz.

Také je mi jasné, že v diskuzi bude hodně lidí argumentovat, že lze vyrobit vodní chlazení doma a za mnohem menší peníz, ale je jasné, že ne všichni mají dostatečné možnosti pro takovou výrobu a hlavně dostatek času něčím takovým se zabývat.

AQCool 3000P - instantní vodník

Ilustrační foto přímo ze stránek výrobce.

A zde se dostáváme k tomu, pro koho je vlastně AQCool určený. Především je nutné zdůraznit, že se jedná o velmi nenáročné řešení, které dokáže nainstalovat i 10leté dítě. A to stejné platí i o údržbě. Ta není potřeba téměř žádná. Bohužel daní za jednoduchost řešení je mírně nižší chladící výkon než mají některé podomácku vyrobené řešení.


Balení obsahuje:

První část je napevno spojena z výroby:

AQCool 3000P - instantní vodník

 • Externí pasivní chladič jehož součástí je řídící elektronika, čerpadlo,expanzní nádoba s ukazatelem stavu kapaliny, plnící otvor, ventilátor
 • Měděné procesorové tělísko (případně tělíska pro GPU, chipset, druhé tělísko procesoru)

Příslušenství:

 • Zcela nové přítlačné spony s aretačním šroubem pro socket 370 / A (AMD,Intel PII/III) a socket 478(Intel P4), imbusový klíč k aretačnímu šroubu
 • Držáky pro snadnou montáž vodního chladiče na počítačovou skříň bez nutnosti vrtání
 • Záslepka otvoru PCI slotu, pro bezpečné uchycení hadiček a spínacího napájecího kabelu
 • Plnící stříkačka s těsnící hadičkou, chromovaný klobouček ventilku pro demontáž (montáž) ventilku při plnění kapaliny
 • Montážní šrouby
 • Teplovodivá pasta
 • Návod k použití

Specifikace:

Napájecí napětí 230V ~ 50 Hz
Maximální příkon 5W
Klidový příkon 0W
Spínací napětí 12V - 3 pinový ventilátorový konektor
Ventilátor Max příkom 1W, indikace otáček
Otáčky ventilátoru 1500
Hlučnost zařízení 18,5 dBA
Pojistka 4A 230V
Plnící kapalina Speciální nemrznoucí směs (-5°C)
Objem kapaliny ~0,3 litru
Max rozměry-v/š/h 260/90/190 mm

Dodatek k otáčkám ventilátoru. Specifikace sice udává 1500 otáček, ale při celém testu se otáčky nepřehouply přes 1350 ot/min. Toto rozhodně není na škodu, ba naopak. Rad bych napsal, že úroveň hluku je nižší, ale ona i tak je hluboko pod úrovní slyšitelnosti.

{mospagebreak title=Montáž}

Montáž na skříň

Při otevření balení je již na první pohled jasné, že se nejedná o žádné extrémní řešení.

Instalace se provádí podle následujícího obrázku:

AQCool 3000P - instantní vodník

Je naprosto jedno, zda máte zdroj stejně jako na obrázku nebo jej máte na stojato, montáž je možná v obou případech.

Na výběr jsou dvě možnosti instalace:

AQCool 3000P - instantní vodník

Zde záleží pouze na vás, jak si chlazení nainstalujete.

Montáž na socket

Chladící těleso

 • Čtvercový vysoce kvalitní celoměděný monoblok (bezpečnost vůči úniku kapaliny)
 • Rozměry : 40x40x10mm (procesorové), 32x32x10 (GPU, chipset)
 • Materiál : měď 99,99%
 • Povrchová úprava, větší odolnost proti poškrábání, povrch oproti mědi neoxiduje (vzhled podobný chromu)

Při nákupu máte na výběr, pro kterou platformu chlazení chcete. Rozdíl spočívá pouze ve sponě, která upevňuje tělísko k procesoru a socketu.

AQCool 3000P - instantní vodník

Způsoby uchycení na procesory AMD a Intel.

Osobně bych měl menší výtku ke sponě pro procesory AMD. Ta je totiž trochu nedomyšlená a montáž tak není stejně jednoduchá jako na Intel. Sponě totiž chybí ouško, kterým by se lépe nasazovala na socket.

A takto vypadá těleso, které se umísťuje na procesor.

AQCool 3000P - instantní vodník

Chladící těleso je vyrobeno z mědi a následně povrchově upraveno.

Nainstalované chlazení na procesor by mělo vypadat následovně:

AQCool 3000P - instantní vodník

Jakkoliv to na předchozím obrázku nemusí být vidět, chladící těleso je opravdu pěkně vyleštěné.

K dostatečnému dotažení a tím k zajištění dostatečného přítlaku slouží imbusový klíč. Doporučuji dostatečně dotáhnout, jinak může teplota vzrůst až o několik stupňů.

Dokončení montáže

Po namontování čerpadla s výměníkem a tělesa na procesor je montáž téměř u konce. Stačí zapojit konektor napájení. Síťové napětí se nejdříve přivádí do AQCool a od tam teprve do zdroje. Zapnutí chladiče je obstaráno pomocí konektoru, stejného jako mají běžné chladiče. Po zapnutí počítače tak dojde k automatickému zapnutí chlazení. To je také nesporná výhoda oproti konkurenčnímu AquaCool.

Na závěr je ještě nutné zkontrolovat hladinu kapaliny v zásobníku. Ta se určuje velmi jednoduše, jak je vidět z následujícího obrázku:

AQCool 3000P - instantní vodník

Fotka byla pořízena když byl chladič položen, proto je hladina kapaliny tak nízká. Po postavení se rychle ustálila na úrovni maxima

Ovšem po koupi chlazení by hladina měla být na úrovni maxima, neměla by tedy být žádná nutnost pro přidávání. A kdyby tomu tak náhodou nebylo, je možné ji jednoduše přidat pomocí stříkačky, která je součástí balení.

Poslední věcí, která by ještě mohla zajímat před spuštěním systému je vzduch v systému. Ale i zde je vše podřízeno jednoduchosti, neměl by proto nastat žádný problém, jelikož systém se po krátké době chodu samoodvzdušní.

Poznámka: Pokud máte v úmyslu použít AQCool nebo jiné vodní chlazení na desky s čipovou sadou Intel, doporučuji použít i chladič northbridge. Pokud na něm totiž máte jen pasivní chlazení, stejně jako moje testovací deska Asus P4P800 Deluxe, po odstranění ventilátoru na CPU tak odstraníte i jediný zdroj proudění vzduchu, který by northbridge ochlazoval. Na testovací desce jsem již po chvíli měl northbridge tak rozžhavený, že nebylo téměř možné se jej dotknout.

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Testovací sestava

- Intel Pentium 4 2,66GHz (20x133)
- MB ASUS P4P800 Deluxe, čipset Intel i865
- RAM 2x512 MB DDR 400, Kingmax MPXC22D-38KX3, CL 2,5
- grafický karta Sapphire Radeon 9800Pro 128 MB DDR
- Chladiče:   Spire 9E001B1H3G
                   AquaCool - Professional Set
                   AQCool 3000P
- Teplovodivá pasta Arctic Silver III

AQCool 3000P - instantní vodník

K testům byl použit odemčený procesor Intel, který v kombinaci s deskou Asus P4P800 Deluxe umožňoval velký rozsah testovaných frekvencí.

AQCool 3000P - instantní vodník

Již poskládaná sestava

Tento komplet jsem následně po seskládání umístil pod stůl, kde je většina počítačů. Tím jsem se snažil dosáhnout věrohodnějších výsledků. I když deska nebyla umístěna ve skříni, pokud bude mít skříň dobré chlazení zaručující dostatečnou cirkulaci vzduchu, rozdíl by neměl být větší než než pár °C. Výměník tepla je tak či onak umístěn mimo skříň.

Všechny chladiče byly testovány nejdřív v klidu a následně po hodině běhu Prime95. Ten by měl dostatečně vytížit celý systém a tím ohřát vodu v chladícím systému.

AQCool 3000P - instantní vodník

Bohužel, testovací procesor již nebyl schopen dosáhnout vyšší frekvence. Nepomohlo ani opakované zvyšování Vcore, proto se musíme spokojit s frekvencí 15x215, tedy asi 3225MHz. Na druhou stranu v této době stejně rychlejší procesory na trhu nejsou.

Nejhůře se z testovaných chladičů umístil Spire s odporem, který otáčky snížil na 3000. Za ním je AQCool, a v těsném závěsu Spire s 4500 ot/minutu. Kapitolou samo pro sebe je AquaCool, ale ten se dá jen velmi těžko srovnávat s AQCool. AquaCool je zaměřen na entusiasty. Tomu také odpovídá způsob montáže a údržba, ale také výsledky.

Při porovnávání AQCool s chladičem Spire 4500 ot/min je jednoznačným vítězem AQCool, které poskytuje téměř stejný chladící výkon při nulovém hluku, narozdíl od Spire, který při stejném výkonu produkuje značný hluk. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.