Test Asus Radeon R9 290X DirectCU II OC: Hawaii pořádně
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Test Asus Radeon R9 290X DirectCU II OC: Hawaii pořádně

Test Asus Radeon R9 290X DirectCU II OC: Hawaii pořádně

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 3. 2014 03:00 60

Seznam kapitol

1. Konečně pořádný Radeon R9 290X v testu 2. Představení karty – slajdy 3. Představení karty – balení, detaily, chlazení 4. Pohled do nitra karty 5. Specifikace a Testovací sestava 6. Syntetické testy, 3D Mark 11, 3D Mark, Unigine Heaven 7. Hry Anno 2070, Assassins Creed III, Battlefield 3
8. Hry Bioshock Infinite, Crysis 3, Dirt Showdown 9. Hry Far Cry 3, Max Payne 3, Metro Last Light, Tomb Raider 10. Shrnutí výkonu 11. Spotřeba a teploty 12. Přetaktování bez navýšení napětí 13. Přetaktování se zvýšeným napětím 14. Závěr

Před nedávnem jsme otestovali několik nereferenčních GeForce GTX 780 (Ti) a také dvojici Radeonů R9 290 (X) s lepším chladičem. Dnes se podíváme na přetaktovaný Radeon R9 290X tentokrát s chladičem DirectCu II společnosti Asus. Karta je výkonná a i přes vysokou spotřebu docela tichá. Škoda jen slabšího taktování.

Reklama
Test Asus Radeon R9 290X DirectCU II OC: Hawaii pořádně
i Zdroj: PCTuning.cz

Radeon R9 290X byl uveden 24. října, na trhu je tedy řekněme čtyři měsíce. Za tu dobu nebyl ani jeden výrobce schopen uvést nějakou „pořádnou“ verzi, referenční model totiž koupil jedině skutečný fanda značky. Jde o hlučné, topivé monstrum s nevyzpytatelným výkonem, extrémně závislým na teplotě okolí, chladiči a kvalitě čipu. První karty s lepším chlazením se začaly objevovat až na konci ledna, mezi prvními byl na trhu Sapphire a Gigabyte. V obou případech šlo ale pouze o referenční karty s lepším chlazením. Ovšem chlazení není vše, spíše naopak –  je pouze jedním aspektem výkonu, či nevýkonu Radeonů R9 290X. Jak si ukážeme i v našem testu, ani ultravýkonný chladič DirectCu II není pro R9 290X spásou.

Čip Hawaii je tak žhavý a nenasytný, že i se sebelepším chlazením vždy dosáhne maxima TDP karty a je po legraci. Zamezit tomuto problému je možné pouze navýšením otáček do extrémních hodnot, tedy na úroveň vysavače. S mírně zvýšenými frekvencemi nebo při taktování bez navýšení napětí je možné ještě dosáhnout stabilních frekvencí. Hranice TDP je ale malá, teplotní rezerva téměř nulová. Jedinou nadějí nadšence do taktování je vodní blok a High-end okruh, který kartu udrží opravdu chladnou. Vzduchový chladič na to zkrátka nestačí. No, vlastně stačí, ale pouze na základních taktech karty nebo s mírným taktováním. Do žádných extrémů vás nepustí.

Asus si je moc dobře vědom vlastností čipu Hawaii, které nejsou v této revizi čipu řešitelné. Takže kartu přetaktoval jen mírně a chladič použil stejný jako GeForce GTX 780 Ti, tedy ten nejvýkonnější jenž má v produkci. Mnoho lidí na tuto kartu dlouho čekalo s nadějí, že s ní přijde skutečně dobrý Radeon R9 290X, který půjde taktovat a bude tichý. Tak úplně se to nepovedlo, ale o tom až v dále. Karta je sice tišší, výkonná a stabilní, rezerva k dalšímu navýšení výkonu je ale malá. Na základním nastavení je ale karta skvělá, vědět o ní nebudete a výkon si užijete. Tedy pokud ji seženete.

Tím se dostáváme k druhému problému, k dostupnosti. V ČR je drtivá většina karet modelů s GPU Hawaii nedostupná, na karty skladem narazíte jen výjimečně. Nevěřte pohádkám o vyprodaných kartách kvůli těžbě Litecoinu, jsou to zbožná přání fanoušků AMD. Už jsem to psal dávno, stačí si vypočítat výpočetní výkon „Hashrate“ před údajnou „prodejní explozí“ Radeonů a nyní, k navýšení na současný stav by stačilo několik málo tisíc karet. To se prodá před vánoci českých obchodech, v celosvětovém měřítku jde o kapičku v moři.

Nedostatek čipů Hawaii je způsoben katastrofální výtěžností čipů. AMD ještě sežene pár čipů do Radeonů R9 290, plných čipů schopných provozu pod daným TDP je jako šafránu. Tato situace se jen tak nezlepší, plných čipů Hawaii je zkrátka málo. Nu což, Nvidia čipů vyrábí dost a GeForce GTX 780 je za svou cenu jistotou. To už je ale zase na jiný článek, dnes se podívejme na jeden z nejzajímavějších Radeonů R9 290X. Asus jej vybavil slušným chlazením a silnou napájecí kaskádou. Škoda jen, že neumožnil zcela vypnout TDP limit. Bude nás u taktování brzdit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama