pocitacovy-pirat-se-dohodl-na-alternativnim-trestu-jeho-video-musi-dosahnout-200-tisic-zhlednuti
Novinka Počítačový pirát se dohodl na alternativním trestu: Jeho video musí dosáhnout 200 tisíc zhlédnutí

Počítačový pirát se dohodl na alternativním trestu: Jeho video musí dosáhnout 200 tisíc zhlédnutí

Mirek Kočí

Mirek Kočí

23. 11. 2015 19:00 22

První odsouzený počítačový pirát v Česku, který dostal tříletou podmínku, způsobil sdílením softwaru výrobcům škodu 5,7 milionu korun. Tu však není schopen uhradit, a tak se s poškozenými mimosoudně dohodl na alternativním trestu. Musí dosáhnout 200 tisíc zhlédnutí videa se svým "pirátským" příběhem. Informovala o tom aliance softwarových firem BSA.

Reklama

Jakub F. pod přezdívkou vystupoval na fórech, kde nahrával odkazy ke stažení populárních komerčních softwarových titulů a dalších chráněných autorských děl, jež umisťoval na filehostingové servery. Šlo zejména o nelegální kopie počítačových programů Windows 8 a Windows 7 a dále o různé tituly počítačových her a filmů. „Prokázalo se, že firmám sdruženým v BSA způsobil škodu v hodnotě přesahující 5 000 000 korun. Značnou škodu způsobil i dalším poškozeným firmám, jejichž autorská díla nelegálně sdílel,“ říká Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA.

Muže podmínkou pravomocně potrestal Okresní soud v Litoměřicích, který mu také uložil propadnutí osobního počítače, externího harddisku a zajištěných DVD médií. Celou způsobenou škodu v rámci mimosoudního vyrovnání není schopen uhradit, a proto, aby se vyhnul civilnímu soudu, se s BSA dohodl na alternativním trestu. Zaplatil pouze menší část škody a zbytek vynahradí prací na osvětě spojené s prevencí a riziky softwarového pirátství.

Video příběh je k dispozici ke sdílení na webu www.mojepiratstvi.cz a na sociálních sítích Facebook a YouTube. V profesionálně natočeném klipu hraje přímo Jakub F. na základě jím odsouhlaseného scénáře. Klip realisticky popisuje jeho životní pirátskou peripetii, která pro něj nakonec skončila relativně dobře.

Podle poslední analýzy BSA se v Česku užívá nelegálně 34 procent počítačových programů a roční ztráta výrobců softwaru tak činí 3,6 miliardy korun. Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem jsou operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry.

Zdroj: BSA Tyden

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama