PC, nejzapomenutější platforma budoucnosti
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek PC, nejzapomenutější platforma budoucnosti

PC, nejzapomenutější platforma budoucnosti

Michal Rybka

Michal Rybka

24. 10. 2014 03:00 46

Seznam kapitol

1. PC odsouzené k zapomnění 2. Kdo by sbíral běžná s PC... 3. Moderní výklad zapomenuté historie 4. Bagdádské baterie počítačového novověku
5. Proč PC nikoho nezajímá? Stroje, co nemají tvář 6. Nepřehledný svět kovových monster 7. Většina PC je příliš nomrální, sbírají se jen legendy 8. Historie se bude opakovat

Dnešní historickou tryznu bych věnoval systému, který bude v budoucnosti patřit mezi ty nejzapomenutější – a to přesto, že je dnes nejrozšířenější. Ano, mluvím o počítačích kompatibilních s PC, po kterých nezbude ani zblo. Tedy nějaké zblo po nich zůstane, ale ve srovnání s původní velikosti PC světa to bude jen takové škytnutí…

Reklama

Nejde o to, že by ponětí o existenci PC úplně zmizelo. Zachová se hodně kusů, jenomže to bude pouhý zlomek jejich původní produkce. Velmi maličký a velmi nereprezentativní zlomek. Ve skutečnosti je spousta výrobců už prakticky zapomenutá. Pamatuje si ještě někdo počítače značek Compaq, Gateway, Tulip anebo Zenith? TNS, Oasa, Escom? Sem tam na ně ještě narazíte, občas se objeví i v aukcích, ale opravdu jenom občas.

PC, nejzapomenutější platforma budoucnosti
i Zdroj: PCTuning.cz

Problém je právě v tom, že PC jsou tak rozšířená. Je jich strašně moc, doslova šíleně moc. Je jich tolik, že jsou příliš běžná, příliš obyčejná, než aby někoho sběratelsky zajímala. Výborně to bylo vidět na zastoupení starých PC například na setkání uživatelů starých počítačů Bytefest 2014. Bylo jich tam naprosté minimum, v podstatě jen pár laptopů.

Docela zvláštní, ne? IBM PC ve skutečnosti pochází z roku 1981 a je tedy starší, než drtivá většina strojů, které se objevily na Bytefestu. O historickém významu ani nemluvím. Kdybychom z historie vymazali například značku Sinclair, nic zásadního by se nestalo. Existovala paralelně s PC a nijak zásadně se s nimi neovlivňovala. Naopak už v polovině 80. let představovalo PC tak významnou platformu, že ostatní výrobci museli chtě nechtě řešit otázky kompatibility, alespoň pokud jde o přenos dat.

PC vůbec představuje takového tichého technologického leadera. Oproti ostatním platformám se jeho hardware stále vyvíjel, ale se zachováním zpětné kompatibility. V podstatě hned opustilo magnetofon jako záznamové médium (IBM Model 5150 ho podporoval!) a začalo používat diskety. Velmi rychle integrovalo optické mechaniky a velmi rychle taky nabídlo řešení zcela bez mechanik. Dotykové ovládání, ultramobilní provedení: To vše dokázala PC platforma přinést, aniž by ztratila zpětnou kompatibilitu – a to je úžasné. Do dnešního dne například nevznikl plně kompatibilní kapesní Mac, zatímco v PC světě k něčemu takovému došlo opakovaně.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama