Komentář: Jak nám extrémisti berou hračky
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Komentář: Jak nám extrémisti berou hračky

Komentář: Jak nám extrémisti berou hračky

Michal Rybka

Michal Rybka

23. 1. 2015 03:00 65

Seznam kapitol

1. Jak nám extrémisti berou hračky 2. Konflikt civilizace posouvá i zabíjí 3. Extrémistu zpacifikujete když... 4. Lidé jsou hodní, za vše můžou zlé technologie 5. Sluníčkový svět coby univerzální řešení 6. Abyste byli v bezpečí...

Jednou z nejúžasnějších věcí, kterou jsme na CES 2015 mohli vidět, byly drony. Pokud se vám líbí, tak si je rychle kupte: Je jen otázkou času, než nám je zakážou. Bude to stejné jako u laserů či vlastního pití na palubách letadel. Vždy se najdou šílenci a extrémisti, kteří výdobytky vědy zneužijí a přimějí naše politiky k tomu, aby to všechno radši zakázali.

Reklama

Jednou z často opakovaných představ je, že konflikty napomáhají v akceleraci vývoje technologií. To je do jisté míry pravda, ale jenom v poslední době. Ta opravdu ukázala, že technická civilizace je pod „evolučním stresem“ schopná ohromujících skoků. Klasickým příkladem je vývoj letadel, která započala v roce 1902 prvními experimenty s kluzáky, aby se o nějakých patnáct let později propracoval ke strategickým bombardérům Gotha G.V s nosností 350 kg pum a doletem 520 km. A také k letadlovým lodím.

„GothaG5“. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.
i Zdroj: PCTuning.cz
„GothaG5“. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.

Přiznám se, že jednou z věcí, která mě opravdu fascinuje, jsou bojové zeppeliny, jejich prudký nástup, rozvoj a náhlý konec. To vše se odehrálo skutečně během několika let. Každému, koho tahle kapitola technologií zajímá, doporučuji knihu „Zeppeliny útočí“ od Rolfa Marbena, je to skutečně úžasné čtení.

To, co je skutečně pozoruhodné, je tempo, kterým tohle všechno proběhlo. Bylo to neuvěřitelně rychlé – to, co začínalo jako velké a do jisté míry galantně vedené dobrodružství, se velice rychle zvrhlo do technické evoluce, která se zaměřila na co nejefektivnější likvidaci nepřítele. Člověk až žasne nad tím, jak německé posádky opovrhovaly padáky jako demonstrací zbabělosti, přestože sledovaly své kamarády, kteří shořeli při pětikilometrovém pádu z nebes.

Mimochodem, pokud vás historie letectví zajímá, rozhodně vám doporučuji brilantní a dnes už velice historický propagandistický animáč od Walta Disneyho „Victory Through Air Power“ z roku 1943.

Pamatujte, jde o dokument vyrobený ze stále probíhající války, ve kterém vystupuje i Igor Sikorskij, ruský emigrant, který úžasnou angličtinou s ruským nádechem diváka varuje, že „...letectvo promění celý svět na jedno bojiště... a je jenom otázkou času, až i Amerika utrpí ztráty na civilistech“. Úžasný a ve světle 9/11 docela strašidelný náhled! Vynikající film, nejen v pohledu na historii technologií, ale také na válečnou logistiku a brilantně zvládnutou válečnou propagandu.

Stojí za zhlédnutí už jenom kvůli velmi zajímavé analýze možností, které se v roce 1942 nabízely válečným stratégům. Garantuji vám, že takhle jste Druhou světovou ještě neviděli! Je velmi zajímavý i z hlediska propagandistické psychologie a manipulace, protože brilantně kombinuje reálné plány (puma Tallboy, vyvolávající „místní zemětřesení“) s ne zcela reálnými projekty (raketově urychlované bunker bustery) a zcela zavádějícími koncepty, jako je bombardování Japonska super-superfotresssy z Aljašky, které měly zjevně svést z cesty japonské velení informované agenty, kteří se na film dívali v kinech – a měly ve finále přesvědčit Japonce, aby přesunuli významnou část svých leteckých sil na sever, což se opravdu povedlo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama