Novinky

28.5.2017

Chyby v přehrávačích dovolily, aby stažené titulky zavirovaly počítač

Check Point Software zveřejnil informace o nové útočné metodě, která ohrožuje stovky milionů uživatelů populárních přehrávačů médií, včetně VLC, Kodi (XBMC), Popcorn Time a Stremio. Vytvořením škodlivých titulků, které si diváci stáhnou, mohou útočníci získat plnou kontrolu nad jakýmkoli zařízením, na kterém jsou spuštěny zranitelné platformy.

„Dodavatelský řetězec titulků je velmi složitý. Používá se více než 25 různých formátů titulků, všechny s jedinečnými funkcemi a vlastnostmi. Tento roztříštěný ekosystém spolu s omezenou bezpečností znamená, že existuje mnoho zranitelností, které lze zneužít, což je pro útočníky velmi atraktivní,“ říká Omri Herscovici, vedoucí týmu výzkumu zranitelností ve společnosti Check Point. „Zjistili jsme, že lze vytvářet a automaticky doručit škodlivé titulky na miliony zařízení, což obejde bezpečnostní software a útočníkovi dá plnou kontrolu nad infikovaným zařízením a daty.“

Výzkumný tým Check Pointu odhalil zranitelnosti ve čtyřech populárních přehrávačích médií: VLC, Kodi, Popcorn Time a Stremio. Hackeři byli schopni zneužitím zranitelností v postižených platformách převzít kontrolu nad zařízením pomocí škodlivých souborů.

Titulky pro filmy nebo televizní pořady vytváří velké množství nejrůznějších autorů a titulky jsou nahrávány do sdílených online archivů, jako je třeba OpenSubtitles.org, kde jsou titulky seřazeny a hodnoceny. Výzkumníci společnosti Check Point rovněž upozorňují, že lze manipulovat s algoritmem pro hodnocení titulků, aby přehrávače médií automaticky stáhly právě škodlivé titulky. Hackeři tak získávají plnou kontrolu nad celým dodavatelským řetězcem titulků, aniž by uživatel cokoli udělal.

Jakmile byly zveřejněny informace o zranitelnostech, všechny 4 společnosti opravily hlášené problémy. Stremio a VLC vydaly také nové softwarové verze, které opravy obsahují. „Pro ochranu a minimalizování rizika spojeného s případným útokem by měli všichni uživatelé zkontrolovat, jestli používají nejnovější verze streamovacích přehrávačů,“ dodává Herscovici.

Zdroj: Check Point

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0.6 komentářů: 3

EternalRocks je nebezpečnější než ransomware WannaCry

Společnost Trend Micro varuje před novým malwarem EternalRocks, který nepoužívá, na rozdíl od ransomwaru WannaCry, pouze dva uniklé nástroje Národní bezpečnostní agentury (NSA) EternalBlue a DoublePulsar. Využívá rovnou dalších pět: EternalChampion, EternalRomance, EternalSynergy, ArchiTouch a SMBTouch. Šíří se zneužíváním chyb v protokolu SMB pro sdílení souborů ve Windows.

Nový kmen malwaru poprvé identifikoval Miroslav Stampar, bezpečnostní výzkumník a člen chorvatského vládního bezpečnostního týmu. Zjistil, že EternalRocks funguje ve dvou fázích. Nejprve stáhne TOR klienta, kterého použije jako komunikační kanál a odešle na Command & Control server. Z něj překvapivě nepřijde odpověď hned, ale až za 24 hodin, což je zřejmě kvůli tomu, aby malware oklamal sandbox a bezpečnostní analýzu. Odpověď přijde ve formě hlavního komponentu taskhost.exe, která vygeneruje zazipovaný soubor shadowbroker.zip s nástroji NSA. Po rozbalení souboru začne EternalRocks skenovat internet a hledat systémy s otevřeným portem 445, který slouží jako brána pro síťového červa. Některé zranitelnosti zneužité EternalRocks byly vyřešeny březnovou aktualizací Microsoftu MS17-010.

Na rozdíl od WannaCry nevypadá na první pohled EternalRocks tak nebezpečně, protože nemá žádný škodlivý dopad – nepožaduje výkupné ani nezamyká soubory. Skrývá ovšem nebezpečný potenciál, jakmile by někdo malwaru využil a udělal z něj zbraň. EternalRocks navíc nemá zabudovaný „kill switch“, díky kterému by jej bylo možné jednoduše vypnout.

Koho tedy nedonutil ani útok WannaCry aktualizovat svůj systém, toho snad přesvědčí potenciálně ještě nebezpečnější malware EternalRocks. Vzhledem k tomu, že využívá stejných exploitů jako WannaCry, měli by uživatelé a síťoví administrátoři své systémy bezprostředně aktualizovat a zabezpečit. U obou hrozeb se vyplatí myslet na to, že prevence je snazší než odstranění následků prohraného boje s malwarem.

Zdroj: Trend Micro

9 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.7 komentářů: 5

První ročník Czech VR Festu je minulostí

Praha ve dnech 24. a 25. května hostila první český festival virtuální a rozšířené reality světového formátu. Mezi největší hvězdy konference se řadily Veronica McGregor z NASA, Ryan A Bell z Hydro Studios, Masaru Ohnogi z gumi, Amir Abrihami z Unity Technologies a Tomáš Mariančík ze Soliraxu.

Czech VR Fest byl vůbec prvním podobným počinem v oblasti virtuální a rozšířené reality u nás. Konferenci a festival navštívilo za oba dny na 4000 lidí, především z řad ředitelů a manažerů technologických, strojírenských a energetických společností a institucí, technologů a marketingových odborníků a zástupců univerzit. Mezi návštěvníky se ukázal například také miliardář Václav Dejčmar.

V rámci nabytého programu konference se uskutečnilo také finále mistrovství České republiky v unikátním souboji Czech VR League, kde účastníci bojují futuristickými zbraněmi ve virtuální realitě proti mimozemským dronům. Absolutním vítězem se stal Josef Ráž alias MCJoe z VR herny VR Future.

Mimo akčních soubojů mohli být účastníci také svědky finále dvou týmů programátorských VR profesionálů hackathonu Torch VR Battleton. Tříčlenná porota, ve které usedl například Antonín Míšek ze Škoda Auto, nakonec zvolila jako historicky prvním vítězem tým Cute Potato.

Na konferenci se představila světu také řada projektů vznikajících v prostředí českých vývojářů a grafiků. Právě pro ně vzniká Asociace virtuální a rozšířené reality, která je propojí s investičními fondy, granty, univerzitami i soukromým sektorem, tedy se všemi, kteří hledají cesty k zásadním inovacím vývojových, výrobních a obchodních procesů. Otevírá se tím tak cesta k uživatelskému i investičnímu zhodnocení dosavadního vývojového úsilí celého českého prostředí virtuální a rozšířené reality.

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5 komentářů: 2

Lenovo se chlubí dobrými hospodářskými výsledky

Největší výrobce osobních počítačů na světě, Lenovo, se v uplynulém finančním roce navzdory poklesu dodávek vrátil k zisku. Čínská firma oznámila, že vydělala 535 milionů dolarů po ztrátě 128 milionů dolarů v předchozím roce. Zisk nicméně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali na 569 milionů dolarů.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil v březnu, snížily o čtyři procenta na 43 miliard dolarů. Podnik rovněž ohlásil jednoprocentní pokles dodávek osobních počítačů. Vedl si však lépe než celý trh s osobními počítači, který vykázal pokles o tři procenta. Tržní podíl firmy stoupl o 0,4 procentního bodu na rekordních 21,4 procenta.

Poptávka po osobních počítačích se dostala pod tlak v důsledku konkurence ze strany chytrých telefonů a tabletů. Podle agentury Gartner zaznamenaly celosvětové dodávky PC v období od ledna do března pokles již desáté čtvrtletí za sebou a poprvé od roku 2007 se dostaly pod 63 milionů přístrojů.

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1 komentářů: 0

Na webu se objevily dva první procesory Threadripper se 16 jádry i jejich specifikace

Přesto, že první high-end procesory série Threadripper od AMD mají být představeny až zítra v rámci prezentace na začátku veletrhu Computex a na trh poputují až v létě, informace o nich se již objevily v řeckém e-shopu Skroutz. 

Na webu Skroutz se objevily hned dva modely, které nesou označení Threadripper 1998 a Threadripper 1998X. Oba sice postrádají fotografii balení a cenu, ale nabídnou nám pohled na některé jejich specifikace. Společné mají to, že nabídnou 16 fyzických jader a podporu SMT, díky čemuž mají 32 logických jader. Využita je samozřejmě mikroarchitektura Zen. 

Rozdílem mezi oběma procesory je jejich pracovní takt. Frekvence modelu 1998 startuje na 3,2 GHz, přičemž boost frekvenci neznáme. Threadripper 1998X pak pracuje na základním taktu 3,5 GHz a jeho turbo boost frekvence také zůstává neznámá. Písmeno X v názvu procesoru navíc slibuje funkci XFR, která by měla dovolit automatické přetaktování vyšší přes hranici turbo boost při využití dostatečného chlazení.

Specifikace v e-shopu nám prozradili také to, že oba procesory budou využívat patici SP3r2, což by měl být nový socket od AMD se 4094 piny. 

Zdroj: 1, 2

16 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 8 komentářů: 0

ReMUMber děti naučí telefonní čísla rodičů

Organizace Cesta z krize představila novou aplikaci, která by měla dětem usnadnit zapamatovat si telefonní čísla svých rodičů. Aplikace nazvaná ReMUMber má přispět především k tomu, aby si děti v případných krizových situacích vybavily čísla, která mají jinak pouze uložená ve svém telefonu.

Aplikaci vyvinula belgická organizace Missing Child, uvedla Cesta z krize v tiskové zprávě. Ředitelka Cesty z krize Jarmila Kubáňková uvedla, že děti si dnes často čísla rodičů nepamatují. „Mají je uložená v mobilu. Když se ztratí, jsou unesena nebo přijdou o telefon, nemají jak se rodičům dovolat,“ řekla.

Dítě si díky aplikaci zautomatizuje telefonní číslo rodičů tak, že jeho zadání potřebuje pro odemknutí svého telefonu. „Kód, který dosud neměl žádný význam, je tak nahrazen číslem rodičů, které má pro bezpečí, zdraví nebo život ztraceného dítěte zásadní hodnotu,“ uvádí Cesta z krize.

Organizace provozuje anonymní linku pro školu a rodinu s číslem 116 000. Linka funguje 24 hodin denně, rady udílí rovněž prostřednictvím chatu či e-mailu.

Zdroj: CTK

 

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5 komentářů: 0
26.5.2017

Samsungy Galaxy S8 a S8+ v nových barvách

Na českém trhu v tuto chvíli můžete vybírat z trojlístku barevných variant Galaxy S8 a S8+, je však více než pravděpodobné, že v průběhu následujících měsíců dojde k rozšíření nabídky o další verze.

Samsung Galaxy S8 se v Česku prodává ve dvou různých provedeních, obě přitom patří k tomu nejlepšímu, co je na pultech obchodů k dostání. Telefony jsou dostupné ve stříbrné (Arctic Silver), šedé (Orchid Grey) a černé barvě (Midnight Black). Další verze jsou – zdá se – na cestě.

Tchajwanský web Samsungu totiž nyní prozradil, že do prodeje S8 a S8+ míří také v modelech Ice Lake Blue (modrá), Smoked Purple Grey (fialovo-šedá) a QuickSand Gold (zlatý písek). Pro úplnost dodejme, že na zahraničních trzích se oba smartphony již delší dobu prodávají i ve variantách Coral Blue (korálově modrá) a Maple Gold (zlatá verze).

Zdroj

7 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.9 komentářů: 0

Na český trh dorazil Asus ZenFone Live

S chytrým telefonem Asus ZenFone Live jsme se oficiálně setkali již v únoru letošního roku, kdy se konal veletrh Mobile World Congress. Do prodeje však tento model míří až nyní, s odstupem zhruba tří měsíců.

Asus ZenFone Live je klasický zástupce střední nižší třídy, čemuž odpovídá cena i výbava. Zákazníkům nabízí pětipalcový HD displej a postarší procesor Snapdragon 400. Vystačit si dále budete muset s 16GB interní a 2GB operační pamětí. Zklamáním je také použití staršího Androidu 6.0 Marshmallow.

Zadní 13Mpx fotoaparát disponuje režimy, jako je nízké osvětlení, super rozlišení, HDR, noční režim a mnoha dalšími. Oproti jiným telefonům však obsahuje také funkci zkrášlování v reálném čase. Stejnou funkci má i přední kamera, která umožní zkrášlování při natáčení selfie videí v přímém přenosu. Potěší tak především teenagery, kteří rádi streamují svá videa na sociálních sítích. I proto také čelní kemerka disponuje přisvětlovací LED.

Novinka Asus ZenFone Live se v Česku prodává ve třech barevných provedeních (černém, zlatém a růžovém) za 3 990 Kč včetně DPH.

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5 komentářů: 0

Stahujte multiplayerovou střílečku Rising Storm zdarma

Během následujících zhruba 30 hodin si můžete zdarma stáhnout kompletní edici multiplayerové akce Rising Storm, za kterou byste jinak zaplatili necelých 18 euro, tedy asi 475 korun.

Se střílečkou Rising Storm jsme se v obchodech poprvé setkali 30. května 2013, což není zrovna včera, Nic to ale nemění na tom, že její bezplatné stažení někomu z vás jistě udělá radost. Humble Bundle navíc nabízí edici GOTY (Game Of The Year), takže se můžete těšit na veškerý dostupný obsah včetně map, vybavení nebo zbraňového arzenálu.

Pro stažení Rising Storm pokračujte zde.

11 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 4.7 komentářů: 2

MSI a EVGA si pro letošní Computex připravili své top modely grafiky GTX 1080 Ti

O tom, že bude letošní Computex opět našlapaný novinkami od předních výrobců, jistě není pochyb. Ačkoliv zde již téměř jistě neodstartují grafiky Vega od AMD pro běžné spotřebitele, nových grafických karet, nebo alespoň jejich nových provedení se přesto dočkáme. Těmi nejvyššími variantami současné vlajkové lodi od Nvidia, kterou je GeForce GTX 1080 Ti, se pochlubí hned dva výrobci - MSI a EVGA.

V případě MSI půjde o nejnovější model série Lightning, který ponese označení GTX 1080 Ti Lightning Z. Tento špičkový model by měl nabídnout výrazné tovární přetaktování a o jeho chlazení se postará chladič se třemi ventilátory TorX 2.0, které využívá i současný Twin Frozr VI. Grafika se dále pochlubí také kvalitními komponentami Military Class 4 a RGB LED nasvícením spravovaným softwarem Mystic Light. 

Na stánku MSI se má údajně objevit také první grafická karta vybavená nevšední sadou výstupů. Konkrétně má jí o model MSI GTX 1080 Ti Gaming X osazený chladičem Twin Frozr VI, který je již na trhu nějakou dobu. Nová verze prezentovaná na Computexu nicméně má být vybavená všemi v současnosti využívanými digitálními porty pro připojení monitoru a to včetně portu USB typu C. 

Dalším vrcholným modelem, který má být k vidění v rámci veletrhu Computex, bude produkt značky EVGA. Jedná se opět o grafickou kartu GeForce GTX 1080 Ti, ale tentokrát v provedení K|ngp|n, za jehož návrhem stojí právě známý overclocker s touto přezdívkou. O této špičkové kartě zatím EVGA moc informací neprozradila. Jisté je jen to, že bude navržena pro extrémní přetaktování a to včetně tekutého dusíku a ponese na sobě komponenty nejvyšší třídy. Bude k ní možné připojit externí OC moduly jako je EVBot a o její napájení se postará dvojice 8pinový PCIe konektorů. 

 

 

Zdroj: 1, 2

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3 komentářů: 0

Acer v létě uvede na trh "cenově dostupný" herní notebook Nitro 5 s cenovkou od 800 dolarů

Acer hodlá letos v srpnu uvést na trh svůj nový herní notebook Nitro 5 cílící na hráče, kteří si nemohou dovolit drahé herní stroje. Jeho cenovka by totiž prý měla začínat už na 800 dolarech (22 700 Kč s DPH) v základní konfiguraci.

Tento notebook by měl být kompromisem mezi špičkově vybavenými herními notebooky a lépe vybavenými notebooky, které nejsou určeny přímo hráčům. Šasi, klávesnice i design odpovídají konceptu herních notebooků. Šetřit se tedy mírně muselo na komponentách. I tak se ale dočkáme 15,6" IPS displeje s Full HD rozlišením, až 32 GB pamětí DDR4 na taktu 2400 MHz a výběru z procesorů Core i5 či i7 od Intelu a dokonce i grafiky Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. 

To ale platí pro vyšší konfigurace. Volba nicméně může padnout i na procesory AMD 7. generace řady FX, či APU A12 či A10 společně s grafikou Radeon RX 550. Některé konfigurace nabídnout také PCIe SSD s kapacitou až 512 GB a volitelně také až 2TB HDD. Mezi konektivitou najdeme gigabitový ethernet, USB 3.1 typu C, USB 3.0, dva porty USB 2.0 a grafický výstup HDMI. 

Nitro 5 dále budeme moci připojit k síti bezdrátově pomocí Wi-Fi 802.11ac s 2x2 MIMO anténou. Notebook potěší také touchpadem mírně posunutým doleva a červeně podsvícenou klávesnicí s numerickým blokem. To vše poskládané v zajímavě výhlížejícím šasi s vstupem a výstupem chlazení Coolboost přes celou zadní stranu. 

Nejprve (v červenci) bude noteboook k dostání za velkou louží, kde jeho základní konfigurace startuje na zmíněné částce, která odpovídá necelým 23 000 Kč s daní. Pro oblast EMEA se ale cenovka přesune na nejméně 1 139 euro, tedy zhruba 30 000 Kč a nejspíše tak u nás nebude základní konfigurace k dostání. Nitro 5 navíc v našem regionu bude možné zakoupit až od srpna. 

Zdroj: Tom's Hardware

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5 komentářů: 1
25.5.2017

LG V10 dostává Android 7.0 Nougat

Navzdory původním pesimistickým předpokladům se povedené LG V10 dnešním dnem přeci jenom nakonec opravdu dočkalo updatu na Android 7.0. Nougat v těchto chvílích dostávají uživatelé v Jižní Koreji a očekává se, že v dalších týdnech a měsících se aktualizace bude postupně rozšiřovat do dalších regionů. Nyní je tak pouze otázkou času, kdy se nový firmware objeví také v ČR.

Součástí aktualizace přitom není jen nový operační systém, ale také nejnovější balík bezpečnostních záplat společnosti Google a inovované uživatelské prostředí UX, které vychází z toho, jaké najdeme u nástupnického modelu LG V20.

Pro úplnost připomeňme výbavu LG V10. Smartphone má displej s úhlopříčkou 5,7 palce a QHD rozlišením (1 440 × 2 560 pixelů). Unikátní je pak zejména druhý displej sloužící pro notifikace a různé funkce, který je umístěný nad tím hlavním. Procesorem je šestijádrový Snapdragon 808, který není absolutně tím nejvýkonnějším, ale síly má přesto dostatek. Navíc tu jsou 4 GB RAM.

Telefonu dále nechybí 16Mpx fotoaparát, čtečka otisků prstů či čelní dvojitý foťák snímač pro autoportréty, který uživateli nabízí dva módy úhlu záběru. Standardní je 80°, rozšířený pak 120°. V neposlední řadě se LG V10 může ppchlubit rámem z chirurgické oceli na bocích a zadním krytem Dura Skin, který je odolný proti škrábancům a přitom jemný na dotek.

Zdroj

10 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.4 komentářů: 0

Zotac přichází s kompaktní kapalinou chlazenou grafikou GeForce GTX 1080 Ti

Karta, kterou Zotac zatím neprodává a neznáme ani přesné specifikace, výrobce odhalí na svém stánku v rámci veletrhu Computex 2017. Její pojmenování je GTX 1080 Ti Arctic Storm Mini.

Tato karta patrně nadchne hlavně uživatele s kompaktnějšími sestavami, kteří se rozhodli komponenty chladit vodou. V jednom balení máme zkrácené PCB a jednoslotový vodní chladič, který lze zapojit do vaší stávající kapalinové smyčky. PCB karty výrobce zkrátil na 21,8 cm a blok vodních chlazení přesně koresponduje s PCB.

Blok zakrývá celou plochu desky tištěných spojů a stará se o chlazení všech komponent, tedy nejen GPU, ale také pamětí a VRM, což dovoluje výrazné přetaktování. Základna bloku je vyrobená z poniklované mědi. Kryt tvoří akrylový plast, skrze který je vidět proudící kapalina. Část plastového krytu je zakrytá hliníkovým plechem. Chlazení na spodní straně doplňuje ještě tmavý kovový backplate.

Zatím není jasné, jaké tovární přetaktování výrobce kartě propůjčil, nicméně nějakého se jistě dočkáme. O napájení se zde stará dvojice 8pinových konektorů a těšit se tak s jistotou můžeme na zesílenou napájecí kaskádu. Součástí balení jsou samozřejmě fitinky pro připojení do oběhu.

Cenu karty bohužel zatím neznáme. 

Zdroj: techPowerUp

9 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.7 komentářů: 0

Verbatim uvádí externí disky s kapacitami 5 GB a 10 TB

V reakci na neustále rostoucí tvorbu dat a poptávku po jejich ukládání společnost Verbatim představuje nové stolní a mobilní pevné disky. Konkrétně se jedná o modely Store 'n' Save USB 3.0 10TB a Desktop a Store ’n’ Go 5TB Portable.

Disk Store 'n' Save USB 3.0 10TB Desktop může pracovat v operačních systémech Windows a Mac OS, a uživatelé mohou snadno naplánovat a uspořádat zálohy pro své soubory pomocí programu Nero Backup, který je již v ceně zdarma.

Podle výrobce kapacita 10 TB nabízí dostatek prostoru pro uložení až 400 blu-ray filmů, 4,5 milionu fotografií nebo 2,5 milionu hudebních skladeb. Robustní stolní disk Store 'n' Save SuperSpeed USB 3.0 je v provedení s 10 TB k dostání za doporučenou cenu 16 990 Kč. Další kapacity v sortimentu Store 'n' Save jsou nastaveny na 2 699 Kč (2 TB), 3 299 Kč (3 TB), 4 099 Kč (4 TB) a 8 699 Kč (8 TB).

Navzdory kapacitě 5 TB, která je v současné době největší dostupnou kapacitou na trhu přenosných pevných disků, si model Store ’n’ Go 5TB Portable zachovává kompaktní rozměry a nízkou hmotnost – váží 238 gramů a je vyveden v rozměrech 119 × 81 × 20 mm. Stejně jako u ostatních přenosných pevných disků Store 'n' Go je i nový model USB plug 'n' play, což znamená, že nevyžaduje žádné dodatečné napájecí kabely a lze ho použít v operačních systémech Windows a macOS. Uživatelé mohou využívat také software Nero Backup, který je zdarma přiložen a umožňuje vám naplánovat a organizovat zálohy dat.

Store 'n' Go 5TB má doporučenou cenu 7 999 Kč. Další dostupné kapacity se nabízí za 1 449 Kč (500 GB), 1 899 Kč (1 TB), 2 999 Kč (2 TB) a 4 999 Kč (4 TB).

15 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0.3 komentářů: 3

Microsoft kupuje bezpečnostní firmu Hexadite

Za společnost Hexadite, která poskytuje technologie pro automatickou reakci na kybernetické útoky, americký softwarový gigant Microsoft zaplatí 100 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč).

Microsoft už v lednu oznámil, že hodlá v příštích letech do výzkumu a vývoje v oblasti kybernetické bezpečnosti investovat více než miliardu dolarů (zhruba 24 miliard Kč) ročně. Převzetí společnosti Hexadite, která má ústředí v Bostonu a výzkumné a vývojové centrum v Izraeli, tak není velkým překvapením.

Kybernetická rizika tento měsíc připomněl rozsáhlý útok vyděračského malwaru WannaCry. Vir, který zašifruje soubory na počítači a bez zaplacení výkupného je neuvolní, infikoval odhadem na 300 000 počítačů ve 150 zemích světa.

Takřka polovina všech zachycených detekcí (45,07 %) připadala na Rusko. Česká republika skončila v přehledu s podílem 0,15 % až na 52. místě. V ČR byly naštěstí infikovány „jen“ stovky strojů. Podle analytika Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ Pavla Bašty počet infekcí překonal číslo 620.

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.2 komentářů: 0
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.