Novinky

25.6.2016

Glosa: Radeon RX nebo GeForce 10?

Víkendové zamyšlení: Má smysl uvádět kartu s výkonem dva roky staré karty, když je potřeba výkon?

Pokud alespoň letmo sledujete poměry grafického trhu a statistiky, které každé čtvrtletí uvádí Jon Peddie Research a další společnosti, tak jste si jistě v posledních kvartálech všimli zajímavého faktu: Víc roste High-end než cokoliv jiného, i když ceny High-endu stoupají. Tento trend je patrný už několik kvartálů zpět.

V těchto dnech tuto skládačku doplnila zajímavá zpráva, nedostatek extrémně předražených GeForce 10 není prý nedostatečnou výrobou, ale extrémním zájmem. Například známý komentátor Gibbo z OC.UK tvrdí, že prodal více GeForce GTX 1080 než GeForce GTX 970 (nejoblíbenější karta své doby). Konkrétně tisíce kusů. Situaci také potvrdila v těchto dnech Fudzilla, která také tvrdí to samé - všechny GeForce 10, které se naskladní, okamžitě zmizí. Jen referenčním FE edicím to trvá krapet déle, ale zmizí také.

Co nám to říká? - Krize je pryč a lidé opět utrácejí ve velkém (hovořím o západním světě), a hlavně hráči chtějí výkon, který potřebují pro nové a náročné hry. Pohádky o nenáročných DX12 hrách, které si zahrajeme na low-endu slýcháme už dva roky a nic (a ještě dva minimálně budeme). Realita dneška je jasná, stále vyšší rozlišení, náročné VR, náročné hry - to vše potřebuje výkon, nikoliv efektivitu, nízkou spotřebu a malé jádro :)

Každá generace grafických karet deset let zpět přinesla nárůst výkonu proti předchozí generaci, to je smysl uvádění nových grafických karet. Nvidia to dodržela, a na hladový trh po výkonu uvedla o 20-30 procent výkonnější kartu. A strhla se mela, všichni ji chtějí, protože chtějí výkon. A jak je vidět, za každou cenu - i extrémně vyšponovanou až do téměř nemorálních výšin.

A do této situace AMD uvede RX 480, 14nm kartu s 32 ROPs, nízkými takty a výkonem dva roky starých 28nm karet. Všimněte si třeba, že potřebuje na 1,26 GHz napětí jako Nvidia GeForce 10 na 2 GHz. 32 ROPs je pro vyhlazování a VR jasný "bottleneck" a nepomůže tomu ani 8 GB paměti. Předem upozorňuji, že kartu dávno máme otestovanou, recenze bude uvedená dle NDA plánu. Ještě ale obecně k výkonu, vzhledem k Brexitu a cenové politice českých eshopů, se 8 GB verze bude prodávat někde v rozmezí 7700-8500 Kč s daní, možná i dráž. Tedy kolem současných cen Radeonu R9 290X, 390 nebo GeForce GTX 970. A právě tyhle karty má nahradit, což se dlouho ví. OK, nabídne o kousek lepší výkon, ale AMD není charita - nedá vám výkon karty o dvě třídy vyšší za budgetovou cenu. Cena Radeonu RX 480 zcela odpovídá současnému trhu a výkonu jaký má, žádnou magii nedostanete. Možná o 40W nižší spotřebu, dobrá tedy, ale nedostanete výkon - který je potřeba.

Radeon RX 480 je ve své třídě jistě skvělá cenová nabídka, ale nemá to hlavní - vyšší výkon vůči starší nabídce. Kdo bude proboha upgradovat z R9 290X/390/GTX 970 kvůli o pár desítek wattů nižší spotřebě (slabých pár set úspora ročně) a 8 GB paměti, které v této třídě výkonu nejsou k ničemu? A ti kteří, dodnes měli karty nižší třídy a tudíž nikdy nebyli ochotní zaplatit 7500-8500 Kč, tak si ji nekoupí, protože pro ně bude stejně drahá jako byl Radeon R9 390. Tento čip měl jít do notebooků jako první, protože tam AMD potřebuje něco, co má výkon a ne spotřebu jako tank. Osobně si myslím, že po recenzích přijde pro mnohé drsné vystřízlivění, ale už zbývá jen pár dní, tak uvidíme. Jelikož ale RX 480 bude aktuální na trhu minimálně rok, časem se z ní stane jasná volba. Vše staré se doprodá, startovní cena časem klesne, objeví se nereferenční verze. RX 480 bude s časem zrát jak víno ... otázkou je, jak do zrání promluví GeForce GTX 1060. To ale zjistíme až za měsíc.

To, co trh chce je Vega 10, High-end, který hráči chtějí a potřebují. AMD v tomto směru dosáhlo patrně významného milníku, kdy oficiálníTwitter odhalil oslavu Vegy v čínské Shanghaji. Doufejme tedy, že mezidobí, mezi prvním 14nm FinFET čipem od AMD a tím nejvýkonnějším nebude dlouhé. Protože trh chce výkon ...

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: -0.4 komentářů: 2
24.6.2016

Řada SSD Adata Premier má nový přírůstek formátu M.2

Loni v létě nám firma Adata naservírovala novou řadu SSD Premier SP550, která nabízela tradiční disky 2,5palcového formátu s TLC NAND flash čipy a řadičem Silicon Motion SM2256. Nyní do této řady přidává obdobně vybavené SSD s formátem M.2. 

Nové modely nesou přízvisko M.2 2280, které značí formát a velikost. Rozměry disku by tak měly být 22 × 80 mm. Disky se tak budou zaměřovat především na kompaktnější notebooky a ultrabooky, v nichž není pro 2,5palcový disk místo. Disk je externě připojení na rozhraní SATA 6 Gb/s a využívá SLC cache. Jinak však vychází z NAND flash s typem buněk TLC.  

To společně s využitým řadičem z dílny Silicon Motion slibuje sekvenční přenosové rychlosti 560 MB/s při čtení a 510 MB/s při zápisu. Náhodné čtení malých 4K souborů dosahuje až na hodnotu 75 000 IOPS. SSD Premier SP550 M.2 2280 bude k dostání v kapacitních verzích až do 480 GB.

Cenu ani datum vydání zatím neznáme. 

Zdroj: techPowerUp

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.7 komentářů: 5

V Británii po referendu hledají lidé informace, jak získat irský pas

Google oznámil, že po zveřejnění výsledků britského referenda vzrostl počet vyhledávání žádostí o irský pas.

Výsledek referenda o vystoupení z Evropské unie mnohé zaskočil. Internetový gigant Google hlásí, že jeho vyhledávač zaznamenal ve Velké Británii veliký nárůst hledání informací o možnosti požádat o vydání irského pasu. Stoprocentní nárůst zaznamenalo například spojení „jak získat irský pas“.

„Opětovné získání irského pasu“ vyhledávali lidé o 650 procent častěji než před Brexitem, „irský pasový úřad“ zaznamenal skok o 400 procent, „irská ambasáda pas“ o více než 200 procent a „irský pas“ o více než 190 procent, uvedl v prohlášení Google.

Miliony Britů mají irské kořeny a irské občanství může získat kdokoliv, jehož prarodič nebo rodič se narodil v Irsku.

Zdroj: BBC

9 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.7 komentářů: 4

Samsungy Galaxy A7 a Galaxy A5 (2016) dostávají Android Marshmallow

Tento týden dostalo aktualizaci na Android Marshmallow hned několik telefonů, patří mezi ně nejen Honor 5X, ale i dva modely střední třídy od Samsungu – Galaxy A7 a A5 (2016).

Aktualizace kromě novější verze systému přináší také úsporný režim Doze a rozšířené oprávnění aplikací, samozřejmostí jsou také rychlejší reakce telefonu, opravy chyb a vylepšovala se i oznámení.

Co se dostupnosti updatu týče, tak zatím aktualizovali uživatelé v Rusku, Srbsku a Turecku. Ale je více než pravděpodobné, že v následujících týdnech se Android Marshmallow rozšíří i do dalších států, včetně České republiky a Slovenska.

Jen připomeňme, že letošní generace telefonů Galaxy A5 a A7 má ve výbavě displeje typu Super AMOLED, osmijádrové procesory Snapdragon 615, 2 GB RAM, 16 GB prostoru pro data či 13 Mpx hlavní fotoaparát.

A7A5

Zdroj: GSMArena

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 2 komentářů: 0

Huawei chce letos prodat 120 milionů smartphonů

Loňský rok byl pro Huawei bezesporu velmi úspěšný. Čínská firma v něm vydistribuovala celkem 108 milionů chytrých telefonů a stala se třetím největším výrobcem v rámci globálního trhu. V letošním roce společnost počítá s navýšením objemu prodeje na 120 milionů kusů. Upozornil na to server gsmarena.com.

Největší prodejní úspěchy zažívá Huawei díky operačnímu systému Android v kombinaci s nízkými cenami svých telefonů. Firmě se navíc v poslední době začíná výrazněji dařit i v segmentu dražších přístrojů.

Současné vlajkové lodě (modelu P9 (Plus)) v nabídce tohoto výrobce se od 6. dubna prodalo více než 2,6 milionu kusů. V celkovém součtu je prodej novinky oproti loňskému modelu P8 za stejné období o 130 % větší.

huawei

Zdroj: GSMArena

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5 komentářů: 0

Futuremark přidal do 3DMarku první benchmark pro DirectX 12. Jmenuje se Time Spy

Firma Futuremark, vydavatel syntetický testovacích nástrojů pro měření výkonu, se skutečně činí. Po nedávném přídání dlouhodobého zátěžového módu do aplikace 3DMark, do tohoto nástroje doplňuje ještě zcela nový benchmark nazvaný Time Spy.

Ten by se měl jako první zaměřit na testování výkonu také z hlediska využití API DirectX 12. Test zahrnuje 3D scény, které jsou bohaté na geometrické, texturové a vizuální detaily, které dobře prozkouší výkon vašeho stroje. Zároveň je připraven pro novou generaci displejů s vysokým rozlišením až přes 4K Ultra HD. 

 

Pokud máte 3DMark nainstalovaný a jste jeho aktivním uživatelem, získáte k tomuto testu základní přístup hned po vydání. Následovně vám však bude nabídnuto získání verze Advanced a Professional. Test samotný využívá plně funkce DirectX 12 včetně využití asynchronních shaderů či využití procesorů s větším počtem jader. Test má také nativní podporu zapojen více grafických karet.

 

Time Spy byl postaven na základě podkladů od firem jako je AMD, Intel, Nvidia, Microsoft a dalších partnerů Futuremark Benchmark Development Program. 

Zdroj: techPowerUp

12 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 4.4 komentářů: 18

Samsung odhalil konvertibilní Notebook 7 Spin s přijatelnou cenovkou

Samsung si pro letošní CES přichystal hned několik novinek. Mezi nimi se objevily také výkonné notebooky Notebook 9 a Notebook 9 Spin, které nicméně nenabízejí příliš lákavou cenu. Měly by totiž stát více než 1000 dolarů. Pokud je na vás tato cenovka příliš vysoká, ale zařízení vás zaujala, nezoufejte. Samsung totiž hodlá vydat i cenově dostupnější verzi Notebook 7 Spin.

Půjde také o konvertibilní notebook, jehož displej bude možné překlopit o 360 stupňů a vytvořit z něj šikovný pracovní tablet. K dostání by měly být dvě verze a to s 13,3paclovým a dokonce i s 15,6" displejem. Obě nabídnou rozlišení Full HD a porty HDMI, USB typu C, dva USB 2.0 a jeden USB 3.0.

 

13,3palcové provedení přijde s procesorem Intel Core i5, integrovanou grafikou řady Intel HD a až 8 GB pamětí. U 15,6palcové verze se můžeme těšit dokonce na procesory Core i7 od Intelu, grafickou kartu Nvidia GeForce 940MX a až 16 GB operačních pamětí. 

Cena Notebook 7 Spin by měla začínat už na 799 dolarech (19 200 Kč), nicméně částka za vyšší konfigurace se může vyšplhat stejně až přes 1 000 dolarů. 

Zdroj: NextPowerUp

7 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.9 komentářů: 0

Honor 5X se konečně dočkal aktualizace na Android 6 Marshmallow

Honor spouští aktualizační proces pro smartphone Honor 5X. Zatím není jasné, kdy aktualizace dorazí do Česka a na Slovensko. Jako první update dostává verze s modelovým označením KIW-L22, která se prodává zejména v Asii.

Instalace aktualizace přinese velkou várku změn, a to nejen, jak se říká, pod kapotou. Honor s ní do 5X nasadil také novější uživatelské prostředí EMUI 4.0. Vše by tedy mělo lépe vypadat a očekávat můžeme také svižnější reakce operačního systému, přítomen bude i úsporný režim Doze nebo nejnovější bezpečnostní záplaty Googlu.

Honor 5X je celokovový smartphone s 5,5palcovým Full HD IPS displejem, který pohání osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 616. Mezi jeho další lákadla patří LTE se všemi u nás používanými frekvencemi, přesná čtečka otisků prstů, 2 GB RAM, 3000mAh baterie či interní paměť s kapacitou 16 GB a podporou microSD karet.

V České republice se dá Honor 5X zakoupit za zhruba 5 300 korun s DPH.

huawei-honor-5x-marshmallow-update-696x348

Zdroj: Mobipicker

8 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 4 komentářů: 0

Vyzkoušejte o víkendu zdarma službu PlayStation Plus

Sony se opět snaží nalákat další hráče do svého placeného programu. Nejsnazší způsob, jak toho docílit, je pochopitelně nabídnout službu na nějakou dobu zdarma, aby si ji mohli vyzkoušet. O víkendu, respektive od dnešního dne do pondělí, tak budou do programu Plus dočasně zařazeni i ti, kteří nemají předplatné.

Zahrát si po internetu bude možné jakýkoliv - ať už nový nebo starší - titul, který hráč vlastní a obsahuje multiplayerový režim. Hry v nabídce PS Plus tentokrát nebude možné stáhnout, stejně jako nebudete moci využít výhodnějších cen pro členy nebo cloudové úložiště o velikosti 10 GB.

Akce začíná dnes v 11 hodin a končí v pondělí v 11 hodin dopoledne.

Zdroj: Blog PS

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5 komentářů: 0

Asus uvedl na český trh herní notebooky ROG GL552

Notebooky ROG GL552 jsou určeny pro náročnější zákazníky. Jsou totiž vybaveny procesory a grafickými kartami, které nabízí vysoký výkon a bez problémů tak rozběhají i nejnovější hry.

Novinky nesou charakteristické rysy herní řady G. Jejich design je inspirován bojovým letounem F-22 a ozvláštněný mayskými vzory nad podsvícenou klávesnicí, jejíž klávesy se zdvihem 1,8 mm by měly poskytnout příjemnou odezvu. Samozřejmostí je označená skupina kláves WASD a numerický blok.

Ve výbavě notebooků také najdeme 15,6palcové Full HD IPS displeje s matně černou povrchovou úpravou odstraňující odlesky a širokými pozorovacími úhly 178 stupňů. Přemíru výkonu zajistí čipy Intel Core i5-6300H (modely GL552VX-CN164T/GL552VX-CN117T) nebo Core i7-6700HQ (GL552VX-CN147T/GL552VW-CN164T). Jsou tu také dedikované grafické karty GeForce GTX 950M se 4 GB GDDR5 VRAM (GL552VX-CN164T/GL552VX-CN117T), či tandem GeForce GTX 960M se 2 GB GDDR5 VRAM + Intel HD 530 (GL552VX-CN147T/GL552VW-CN164T).

U všech variant počítačů je použita operační paměť v kapacitě 8 GB (DDR4) a k dispozici je také až 2TB pevný disk a volitelně i rychlý 128GB SSD M.2. Komu by ani to nestačilo, může si notebooky ještě vylepšit. Pro takové případy je připraven speciální panel, po jehož odsunutí získáte přístup k pozicím pro disk SSD M.2, pevný disk a paměť.

Počítače dále obsahují nejnovější konektor USB 3.1 typu C, který umožňuje snazší připojování periferních zařízení, technologie SonicMaster a AudioWizard, 48Wh akumulátor a vestavěnou HD webkameru.

Základní varianta notebooku GL552VX-CN164T má cenu stanovenou na 23 990 korun. Nejvybavenější model GL552VW-CN164T zakoupíte za 36 990 Kč.

Zdroj: Asus

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.2 komentářů: 0
23.6.2016

Grafika AMD Radeon RX 470 by mohla překvapit cenou

Současným nejžhavněšjím tématem je bezesporu grafická karta Radeon RX 480. Ještě větším překvapením a ranou do zad mid-range grafikám od Nvidie by však mohla být spíše její méně výkonná alternativa RX 470. 

Ta by totiž mohla výrazně překvapit cenou a to hlavně varianty se 4 GB pamětí. Proslýchá se totiž, že RX 470 vybavená 2048 stream procesory by mohla zaútočit doporučenou cenovkou 149 dolarů (3 550 Kč bez DPH). U nás by se tak teoreticky mohla objevit ověnčená cenou kolem hranice 4 500 Kč. 

8GB verze by pak údajně měla být o 30 dolarů dražší, tedy za 179 dolarů (4 250 Kč bez DPH). RX 470 nabídne nižší výkon oproti RX 480 omezením počtu výpočetních jednotek na 32. Takt GPU by si měl pohrávat s hranicí 1200 MHz a slabší budou také paměti s taktem 7 GHz efektivně a propustností 224 GB/s. Sympatická je také spotřeba a potažmo TDP 110 wattů, která bude zhruba stejná jako u RX 480. Pro napájení tak postačí jeden PEG konektor s 6 piny a chlazení také nebude nijak náročné. 

Co do výkonu by měl i model RX 470 předčit, či alespoň dohnat loňský Radeon R9 380X a mohlo by tak jít o atraktivní produkt pro méně náročné hráče, kteří si vystačí s Full HD rozlišením. Zatím je nicméně skutečně brzo na dělání závěrů i s ohledem na to, že by AMD touto cenovkou zcela pohřbilo zbylé zásoby loňských Radeonů R9 380 a 380X. Naše pozornost by nyní měla směřovat spíše k 29. tohoto měsíce, kdy by nám AMD mělo oficiálně naservírovat RX 480 s "plným" Polarisem 10. 

Zdroj: 1, 2

37 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18.5 komentářů: 35

Transcend StoreJet Cloud: externí sítové disky s cloudovými funkcemi a podporou AirPlay, Chromecast a iTunes

Společnost Transcend představuje cloudové disky StoreJet Cloud, které umožňují čtení a zápis dat na každém místě s přístupem k internetu, a také pomocí smartphonů a tabletů.

Pro použití vytvořeného cloudu stačí připojit StoreJet Cloud síťovým kabelem k routeru s přístupem k internetu a provést jednoduchou konfiguraci. Po jejím ukončení získáváte přístup k datům uloženým na disku při použití jakéhokoliv počítače nebo mobilního zařízení s iOS a Androidem připojeného k internetu. Stačí stáhnout a nainstalovat bezplatnou speciální aplikaci StoreJet Cloud, která navíc nabízí možnost vytvořit více účtů. Jeden tak můžete použít pro ukládání soukromých souborů a druhý třeba pro sdílení s přáteli zajímavých fotek ve vysoké kvalitě.

StoreJet Cloud může také sloužit jako centrum domácí zábavy. Je vybaven certifikátem DLNA, jenž zaručuje bezproblémové sdílení a přehrávání souborů na jiných zařízeních podporujících tento standard. Patří k nim například televize Smart TV či herní konzole. Kromě toho disk také podporuje Chromecast, AirPlay a iTunes.

StoreJet Cloud 110K je zařízení s jedním pevným diskem o kapacitě 4 TB. Model 210K má dva disky, každý s kapacitou 4 TB a umožňuje zvolit jeden z dvou provozních režimů. Režim RAID 0 sčítává kapacitu obou disků, tím získáváme diskový oddíl s kapacitou 8 TB. Při zapnutí původně nastaveného režimu RAID 1 na obou discích jsou ukládána stejná data (kapacita činí 4 TB). Díky tomu obsah StoreJet Cloud 210 nebude porušen také v případě selhání jednoho disku. Tím je zvýšena bezpečnost uložených dat.

Na zadní stěně zařízení se nachází port USB 3.0 a tlačítko záložní kopie umožňuje snadno zkopírovat obsah na externí zařízení. StoreJet Cloud také podporuje Apple Time Machine.

Doporučené ceny disků StoreJet Cloud 110K a 210K jsou:

TS4TSJC110K - 4TB StoreJetCloud 110K - 5 590,- Kč včetně DPH

TS8TSJC210K - 8TB StoreJetCloud 210K - 11 595 Kč včetně DPH

Na výrobky se vztahuje dvouletá záruka výrobce.

 

Zdroj: Transcend

 

7 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.5 komentářů: 0

Kolik paměti skutečně nabízí Sony Xperia XA?

Sony Xperia XA má interní paměť o kapacitě 16 GB. Jak to tak ale u smartphonů bývá, jedná se o velikost „čistého“ úložiště, ze kterého značnou část ukusuje systém včetně grafické nadstavby a předinstalovaných aplikací.

Výrobce na svých stránkách tvrdí, že firmware Xperie XA zabírá přibližně 5 GB a zbylých 11 GB zůstává uživateli pro aplikace, hry a video. Není to tak docela nepravda, jenže když vezmeme v potaz, že zhruba polovinu z těch 11 GB zabírají předinstalované aplikace (a jejich aktualizace), rázem vše vypadá jinak.

Velkým problémem přitom je, že tyto zbytečné aplikace nejde smazat, lze je pouze vypnout. Pokud uživatel nechce svůj telefon rootnout (čili odemknout a přijít o záruku), má prostě smůlu, jinak se firmware od balastu vyčistit nedá.

Je zajímavé, že zatímco většina výrobců ztenčuje své nadstavby a ubírá ze seznamů předinstalovaných aplikací, Sony se rozhodlo jít proti proudu a tedy proti zákazníkům.

Zdroj: Xperia.cz

13 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 4.9 komentářů: 0

Když si předobjednáte Mafii 3, dostanete tři exkluzivní vozidla a zbraně

Přestože do vydání Mafie 3 zbývá stále ještě dost času, tvůrci neponechávají nic náhodě a tak se můžeme podívat na nový trailer.

Video představuje předobjednávkový bonus Rodinný úplatek, který zahrnuje tři exkluzivní auta (Lassiter Leopard, Smith Moray MX100 a Berkley Stallion) a tři zbraně (brokovnici Gator, odstřelovací pušku Camo a samopal Trench 1938), které vám pomohou v budování zločinecké říše.

Tento in-game balíček získáte například při předobjednání hry na Alza.cz a Xzone.cz, ale samozřejmě také v dalších obchodech.

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.5 komentářů: 6

Amazon hodlá vydat novou cenově dostupnou ebook čtečku Kindle

Obchodní gigant Amazon nedávno oznámil, že hodlá oživit svoji řadu čteček elektronických knih Kindle o nový cenově dostupný model.

Nová, aktualizovaná verze Kindle by měla přinést tenčí a lehčí konstrukci. Oproti svým předchůdcům bude mít také mírně pozměněný design se zaoblenými rohy a rovnými zády. Komponenty budou také vtěsnané do těla s tloušťkou 9,1 mm. Změny by se měly udát i "pod kapotou" čtečky.

 

Tou hlavní by měla být výměna 256MB operační paměti za RAM s dvojnásobnou kapacitou, tedy 512 MB. Mělo by jít také o vůbec první Kindle s podporou připojení Bluetooth zvukových zařízení. Zbytek specifikací by měl zůstat stejný jako u 6. generace Kindlu s přízviskem Touch. Počítat tedy můžeme s 4GB úložištěm, 6palcovým E-Ink displejem s rozlišením 800 × 600 pixelů a Wi-Fi. 

 

Novinka už je k vidění třeba na německém Amazonu, kde byla její cena stanovena na 70 euro, což je v přepočtu zhruba 1 900 Kč. U nás by se tak mohla prodávat za částku lehce nad 2 000 Kč, což je ostatně současná cena modelu Touch z roku 2014.  

Zdroj: 1, 2

7 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.7 komentářů: 7
TOPlist
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.