Novinky

21.10.2016

Vyšla očekávaná střílečka Battlefield 1

Nastal čas vstoupit na bojiště, kde nastává úsvit velké války. Světlo světa dnes totiž oficiálně spatřil Battlefield 1, který přináší epické souboje a bitvy v prostřední první světové války.

V Battlefieldu 1 prožijete sérii několika válečných příběhů a každý z nich má jiného hlavního hrdinu s unikátní osobní minulostí a dovednostmi. „Příběhy v Battlefieldu 1 jsou hluboce osobní. Jejich jádrem není vyprávění o historii nebo o bitvách, ale o lidech,“ stojí na oficiálním webu DICE.

Singleplayer nejnovějšího dílu populární série nabízí sedm epizod a 20 misí, ve kterých si zabojujete jako posádka britského tanku Mark V, postavíte se v poušti osmanské říši či se vydáte do oblak v prvních letadlech.

Co se týče multiplayeru, tak zatím je v nabídce devět map. Desátou mapu plánují vývojáři vydat zdarma v průběhu prosince. Nabídka herních režimů Battlefieldu 1 doplňuje tradiční starou školu v podobě režimů Rush a Conquest čerstvými variacemi, mezi které patří třeba War Pigeons, neboli poštovní holubi.

Battlefield 1 vyšel pro počítače a konzole Xbox One a PlayStation 4. V recenzích zatím sklízí velmi pozitivní hodnocení.

14 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5.4 komentářů: 0

Sony PlayStation 4 Pro dostane 1 GB RAM navíc

Sony stále doplňuje detaily o hardwarových specifikacích připravované konzole PlayStation 4 Pro. Ta by měla podle dřívějších informací získat rozhraní SATA III pro připojení disku a nyní se dozvídáme také o určitém zvětšení operačních pamětí.

Podle posledních informací by se nová, vylepšená verze současné herní konzole měla pyšnit 1 GB operačních pamětí navíc. Mělo by ale jít o paměti typu DRAM, které jsou oproti standardním RAM pomalejší a má to svůj důvod. Z důvodu toho, aby se snížilo zatížení pamětí GDDR5 integrovaných do konzole, byly přidány pomalejší a levnější paměti, jelikož nové tituly vyžadují podle slov Sony pouze zhruba o 10 % více pamětí. 

 

Samostatná 1GB DRAM bude mít za úkol udržovat spuštěné aplikace na pozadí, zatímco GDDR5 může plně využívat samotná hra. Sony hodlá konzoli PS4 Pro vydat 10. listopadu a její cenovka by se měla vyšplhat zhruba na 400 dolarů, tedy nějakých 12 000 Kč s daní. 

Zdroj: NextPowerUp

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.7 komentářů: 3

Výsledky AMD za Q3/16 - ztráta 400 milionů a další pád

Máme tu výsledky hospodaření za třetí kvartál letošního roku a není to žádná sláva. Navíc v Q4 to zřejmě nebude lepší.

Jsou weby, které se finanční situaci AMD snaží uměle vylepšovat, neboli komentují výsledky non-GAAP - nebo třeba nepochopili prezentované výsledky. Spíše si ale myslím, že to je záměr - viz třeba TechpowerUp. Výsledky jsou titž opět špatné, byť k jednomu zajímavému momentu došlo. Podívejme se detailně ...

Tržba byla pěkných 1,3 miliardy dolarů, což je proti 1,02 v předchozím kvartálu pěkný nárůst 27 procent. Marže je ale nejnižší v historii firmy. Pouhých 5 procent. Možná se vám to zdá divné, takový propad. Je to zapříčeněno odpisem 340 milionů "čistého" jako úhrada za wafferovou dohodu s Globafoundries.

Čistá bilance je tedy 406 milionů ztráta, jak už jsem řekl, ta je hlavně z důvodu odpisu 340 milionů a 61 milionů za odkoupení části dluhu. Pokud by AMD tyto peníze tento kvartál neplatilo, bylo by několik milionů (přesně pět) v plusu.

Grafické karty a CPU vydělaly 472 milionů, nakonec ale tato divize skončila se ztrátou 66 milionů. Čipy do konzolí a průmyslových zařízení vydělaly 136 milionů, vše ostatní (desktop, CPU a čipsety) skončily se ztrátou 363 milionů.

Tím zajímavým momentem je hodnota dluhu AMD. Ta totiž po dlouhé době klesla. Z částky 2,2 miliardy v předchozím období na 1,6 miliard. Dluh se podařilo umořit vydáním dluhopisů splatných v roce 2026, tedy si AMD na splátku dluhu půjčilo s delší splatností. Další část dluhu by prý rádi umořili hotovostí na konci roku, jestli nějaká zbude.

Výhled ale není dobrý - AMD do konce roku zřejmě nevydá žádný zajímavý produkt, Vega ani Zen se na letošek podle všeho nechystá. Tudíž se nemůže projevit na zisku. AMD očekává propad tržeb o 18 procent (+/- 3 procenta). Zisk bude adekvátní propadu tržeb...

Zdroj: AMD

97 čtenářů navrhlo autorovi prémii: -9.9 komentářů: 32

Nové ovladače grafik AMD a Nvidie pro Battlefield 1, Civilization VI a Titanfall 2 jsou venku

AMD a Nvidia již tradičně reagují na vydání nejnovějších herních titulů vydáním nové verze driverů pro grafické karty. Ty se zaměřují hlavně na hry Battlefield 1, Sid Meier's Civilization VI a Titanfall 2. 

Kromě toho bychom se však měli dočkat také přidání podpory pro VR tituly jako je Serious Sam VR, či Eagle Flight VR. Zejména v případě ovladačů grafik AMD se dočkáme také řady oprav starších ovladačů řešících třeba problém některých grafik Radeon RX 400, jejichž ventilátory zůstaly ve vysokých otáčkách i při přerušení chodu aplikací, nebo třeba situaci, kdy se nastavení Eyefinity smazalo při získání nové aktualizace ovladačů v konfiguracích s CrossFire. 

 

Ovladače Radeon Software Crimson 16.10.2 si můžete stáhnout z oficiálních stránek výrobce. I aktualizované drivery od Nvidie jistě přinesou některé opravy, ale nejvíce se zaměřují právě na optimalizace pro hry. Nesou číselné označení 375.57 a mají visačku WHQL, jsou tedy testovány pro operační systémy Windows. Stáhnout si je můžete z webu výrobce pro patřičný model vaší grafiky GeForce.  

Zdroj: 1, 2, 3

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3 komentářů: 0
20.10.2016

Asus ProArt PA329Q: 4K monitor pro fotografy, designéry a střihače

Monitor ProArt PA329Q je navržen pro profesionální práci s grafikou, takže jeho kvality ocení zejména fotografové, koloristé, grafičtí designéři a filmoví střihači.

Asus ProArt PA329Q je 32palcový model s rozlišením 3 840 × 2 160 pixelů a 60Hz obnovovací frekvencí. Displej monitoru kromě vysokého rozlišení a širokých pozorovacích úhlů (IPS) nabízí také široký barevný gamut pokrývající 99,5 % barevného prostoru Adobe RGB a 100 % barevného prostoru Rec.709, jenž zaručuje vynikající přesnost barevného podání.

Mimoto ProArt PA329Q disponuje také technologií ProArt Calibration, která zahrnuje funkce Color Accuracy Tuning a Uniformity Compensation určené k snadné rekalibraci monitoru. Nabízí i celkové mapování, korelaci a kalibraci dat a navíc ukládá všechny profily parametrů barev přímo do vnitřního čipu integrovaného obvodu monitoru, nikoli do počítače. Není proto nutné znovu kalibrovat nastavení, kdykoli se monitor připojí k jinému počítači. ProArt Calibration spolupracuje s hlavními kalibračními systémy hardwaru, jako jsou X-rite i1 Display Pro a Datacolor Spyder řady 5.

V oblasti konektivity PA329Q nabízí konektory DisplayPort 1.2, mini DisplayPort 1.2 a čtyři porty HDMI (v2.0). Nechybí ani pětice portů USB 3.0 a čtečka karet 9 v 1 pro paměťové karty, periferie a další zařízení.

Vestavěné funkce obraz v obraze (PiP, Picture-in-Picture) a obraz vedle obrazu (PbP, Picture-by-Picture) umožní sledovat obsah z několika 4K UHD zdrojů současně. Uživatel může snadno přepínat mezi různými zdroji a konfigurovat barevná nastavení každého jednotlivého okna zvlášť pomocí režimů Adobe RGB, sRGB, Uživatelská předvolba 1 a Uživatelská předvolba 2, přičemž se rozdíly budou přímo zobrazovat v režimu PbP.

Samozřejmostí je přítomnost technologií Ultra-Low Blue Light a Flicker-Free s certifikací od institutu TÜV Rheinland, které minimalizují namáhu očí a ergonomický stojan, jenž umožňuje natočení do stran, naklopení, otočení a nastavení výšky. Funkce automatického otáčení navíc upravuje orientaci obsahu, když se monitor používá v režimu na výšku, aby se usnadnila práce s webovými stránkami a se svislou grafikou.

Velmi dobře vybavená novinka Asus ProArt PA329Q se v ČR a SR prodává za 37 290 Kč, resp. 1369,90 eur s DPH.

 

12 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5.2 komentářů: 0

Unikátní český router Turris Omnia zamířil do českých e-shopů

Bezpečný evropský router Turris Omnia byl dnes poprvé na CES Unvieled představen oficiálně veřejnosti. Výroba unikátního přístroje, na jehož vývoj bylo v rámci crowdfundingové kampaně Indiegogo vybráno více než 28 milionů korun, již byla zahájena a první kusy jsou v těchto dnech na cestě ke svým majitelům, kteří si je předobjednali.

Běžné routery spoléhají na instalaci aktualizací ze strany uživatelů, kteří však zpravidla nechávají tento proces bez povšimnutí, protože se o nových verzích často ani nedozví. Naproti tomu Turris Omnia se o bezpečnostní aktualizace postará zcela sám. Výrazně tak zvyšuje bezpečnost uživatele, což je s postupným rozšiřováním Internetu věcí stále naléhavější.

Kromě unikátního systému zabezpečení nabízí Turris Omnia také mnohem širší možnosti využití, a to díky svému vysokému výkonu a výbavě. Funkce síťového úložiště umožní rychlé sdílení médií či zálohování drahocenných dat. Slot na kartu SIM umožňuje připojení LTE modemu jako zálohu připojení k Internetu pomocí sítí mobilních operátorů. Turris Omnia, který je vyráběn v České republice, je natolik všestranný, že může v kooperaci s USB DVB-T tunerem sloužit například k distribuci televizního vysílání na mobilní telefony či počítače.

59

Podobně jako mobilní telefony nebo počítače se vyvíjejí i síťové technologie. Málokdo je ovšem připraven nakupovat nový router a znovu konfigurovat celou síť ve chvíli, kdy přijde potřeba výkonnějšího zařízení. Turris Omnia je vysoce výkonné zařízení a díky třem uživatelsky přístupným mini-PCIe slotům pro instalaci rozšiřujících karet nebude potřeba router měnit ani v případě příchodu nových standardů WiFi. Uživatel v takové chvíli zakoupí novou WiFi kartu, připojí ji do zařízení a bude si nadále moci užívat nejpokročilejší technologie na trhu.

Ve chvíli, kdy budou všechny kusy Turris Omnia z crowdfundingové kampaně doručeny svým majitelům, bude zahájen komerční prodej routeru. Zájemci si ho mohou již nyní předobjednat v e-shopech v celé Evropě.

Turris Omnia s 1 GB RAM lze již nyní předobjednatv například v e-shopu Alza.cz za 7 622 Kč, pro nejnáročnější uživatele je připravena i varianta s 2 GB RAM za 8 832 Kč.

Zdroj: CZ.NIC

19 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 9.5 komentářů: 6

První 8GB 10nm LPDDR4 paměti jsou na světě. Pochází z dílny Samsungu

Smartphony se 6 GB operační pamětí už jsou na trhu běžně k vidění a pomalu se stávají standardem minimálně u vlajkových lodí jednotlivých výrobců. Samsungu ale evidentně 6GB kapacita pamětí nestačí a chce zákazníkům nabídnout ještě více.

Proto nyní odhalila nový LPDDR4 DRAM modul, který nabídne kapacitu 8 GB a je postavený na 10nm výrobním procesu. Nový modul využívá čtveřici 16Gb paměťových čipů, které umožňují zdvojnásobit kapacitu oproti standardním 20nm 4GB LPDDR4 DRAM modulům, které jsou používány v současnosti, a to při zachování totožné spotřeby. 

Nové 8GB LPDDR4 operační paměti jsou navíc schopny zpracovat až 4 266 Mb/s, což značí dvojnásobnou pracovní frekvenci oproti běžným pamětem ve stolních počítačích a noteboocích. Větší kapacita pamětí by se mohla hodit pro plynulejší přehrávání 4K UHD videa, nebo třeba pro zrychlení operační virtualizovaných služeb. 

Zdroj: techPowerUp

9 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.9 komentářů: 3

TSMC testuje 7nm výrobu. První 7nm čipy očekává v roce 2018

Již minulý měsíc jsme mohli zaslechnout první informace o tom, že 7nm výroba v podání firmy TSMC je na dobré cestě a tento proces by měl být připraven v roce 2017.

Podle tohoto schématu bychom se prvních čipů vycházejících z tohoto procesu mohli dočkat v roce 2018. Web DigiTimes nicméně informuje o tom, že TSMC již nyní začne testovat tento typ výroby. O tom svědčí i fakt, že TSMC právě získalo potřebné certifikace pro vlastní implementaci nástrojů pro testování a vývoj 7nm FinFET výrobního procesu od firmy Synopsys.

 

Díky tomu je tak plně připravena pro zahájení testování nové výroby. Přesto může ještě snadno dojít ke změně plánů a výrobní proces může být zaveden později, nebo i dříve, což je pochopitelné, jelikož mezi počátečními testy a zahájením masové výroby čeká TSMC dlouhá cesta.

Jak 10nm, tak 7nm výroba by měla přinést hlavně zlepšení efektivity a výkonnosti a podobný krok tak můžeme brzy očekávat třeba od konkurenčního Samsungu.

Zdroj: 1, 2

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.2 komentářů: 4

ROG Extreme Gaming V: česko-polská CS:GO bitva v solném dole

Horské bitvy o Sněžku a Lomnický štít jsou dobojovány. Ta další bude zuřit v v hlubinách země! Páté dějství populární série Asus ROG Extreme Gaming, ve kterém se utkají dva pětičlenné herní týmy v populární PC hře Counter-Strike: Global Offensive, totiž hostí legendární polský solný důl Wieliczka, nacházející se na dohled historického města Krakov.

Už tuto sobotu 22. října v 12:30 hodin vyzve špičkový český výběr ROG.eXtatus protivníky z polského týmu ATB Gaming v pohádkovém solném dómu, vytesaném v hloubce 150 metrů pod hladinou moře. Souboj o 50 000 korun, ze kterých nový extrémní šampion ukrojí rovných 35 000 Kč (poražený pak 15 000 korun), bude opět v přímém přenosu streamovat Twitch.TV.

Solný důl Wieliczka poblíž Krakova je jedním z nejstarších solných dolů světa. Jeho maximální hloubka činí 327 metrů a celková délka chodeb dosahuje 300 km v devíti úrovních. Roku 1978 byl zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Wieliczka_Extreme Gaming

Zdroj: Asus

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5 komentářů: 0

Huawei uvede do prodeje smartphone Nova a modrou verzi modelu P9

Huawei uvede v ČR do prodeje smartphone Nova. Ten vyniká zakřivenými kovovými zády, kvalitním fotoaparátem nebo čtečkou otisku prstů. Dostupný bude od začátku listopadu ve zlaté, stříbrné a šedé barvě za doporučenou cenu 9 990 Kč. Ve stejném období firma na tuzemský trh přivede i modrou verzi svého vlajkového modelu P9.

Čínský Huawei posiluje své portfolio v kategorii na pomezí špičkových smartphonů a modelů střední třídy. Novinka Nova se snaží zaujmout jak špičkovým zpracováním a zaobleným designem, tak solidní funkční výbavou, ve které je kladen důraz na kvalitní fotky a selfie.

Přední fotoaparát má rozlišení osm megapixelů a podporuje chytré funkce Beauty makeup 2.0 a Beautiful Skin 3.0, které mají autoportréty zkrášlit. Hlavní snímač je dvanáctimegapixelový (velikost pixelu 1,25 µm).

Huawei Nova s pětipalcovým Full HD displejem pohání úsporný 14nm procesor Snapdragon 625. V kombinaci s baterií kapacity 3 020 mAh se tak uživatelé dočkají nadprůměrné výdrže.

unnamed

Ve výbavě telefonu nechybí ani praktická čtečka otisků prstů na zadní straně. Po vzoru ostatních modelů značky zvládá i některé chytré funkce, třeba stažení notifikační lišty, umí fungovat jako spoušť foťáku a dovolí listovat galerií fotek.

Smartphone Huawei Nova bude v ČR dostupný ve zlaté, stříbrné a šedé variantě od začátku listopadu za doporučenou maloobchodní cenu 9 990 Kč u vybraných partnerů. V listopadu se také začne prodávat modrá verze špičkového P9.

unnamed (1)

8 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.4 komentářů: 0

Netgear Nighthawk X10 (R9000): Nejrychlejší WiFi router na světě

Netgear představil špičkový a velmi rychlý router Nighthawk X10 (R9000). Určený je především pro pokrytí potřeb streamování 4K multimédií či nepřetržitého zálohování dat.

Netgear Nighthawk X10 je vybaven čtyřjádrovým 1,7GHz procesorem, WiFi standardem 802.11ad a technologií Wave 2Wi-Fi se čtyřmi nezávislými streamy ve třech vysílacích pásmech. Tato kombinace by měla přinést uživatelům ultimátní připojení s teoretickou rychlostí až 7,2 Gb/s (800 Mb/s ve 2,4GHz pásmu 802.11ac + 1 733 Mb/s v 5GHz pásmu 802.11ac + 4 600 Mb/s v 60GHz pásmu 802.11ad) pro dokonale plynulé streamování 4K multimédií, využívání virtuální reality či nepřetržité zálohování dat. O stabilní provoz sítě a plynulé přehrávání multimédií i v případě připojení velkého počtu zařízení k síti se postará technologie Multi-User MIMO (MU-MIMO).

netgear_nighthawk_x10_02

netgear

Dále je Nighthawk X10 vybaven čtyřmi speciálními externími anténami Active. Zatímco tradiční externí antény pouze přenášejí Wi-Fi signál z mobilního zařízení směrem k routeru, antény Active signál dále zesilují a minimalizují případný okolní šum. Router rovněž nabízí dva konektory USB 3.0, šestici ethernetových portů, přičemž dva z nich lze agregovat do jednoho vysokorychlostního připojení a jeden 10Gb port podporující fiber připojení. Jeho prostřednictvím lze k zařízení připojit dostupné lokální datové úložiště, např. NAS, a následně zálohovat či streamovat data.

Pro komfortní zálohování dat dostanou uživatelé po dobu šesti měsíců zdarma k dispozici také cloudové úložiště Amazon Drive s neomezenou kapacitou a po dobu tří měsíců mohou bez omezení využívat i prémiovou službu Plex.

Dostupnost routeru Nighthawk X10 (R9000) na českém a slovenském trhu se očekává od ledna příštího roku. Cena je stanovena na 11 899 Kč s DPH.

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.2 komentářů: 6

Apple plánuje do MacBooku pro rok 2018 integrovat E-Ink klávesnici

Apple již nyní avizuje některé funkce, které by měly přijít do modelů MacBook v roce 2018. Mezi nimi by se měla objevit také technologie elektronického inkoustu, nebo o tom alespoň hovoří The Wall Street Journal.

Podle tohoto magazínu by se měla do dvou let stát u řady MacBook stát standardem klávesnice s elektronickým inkoustem, která by měla být schopná kromě popisů kláves zobrazovat také zprávy, emotikony a různé speciální znaky pro příkazy. Apple o tvorbě klávesnice nedávno jednal s firmou Sonder Desing, která by měla zajistit právě výrobu dynamických klávesnic s elektronickým inkoustem a to už začátkem roku 2018. 

O to pravděpodobnější to je vzhledem k tomu, že značka Sonder je podporována Foxconnem, což je jeden z hlavních dodavatelů firmy Apple. Spolupráci s touto značkou navíc potvrdil i sám Tim Cook, který řekl, že Apple má se Sonder Design zájem spolupracovat právě na technologiích týkajících se klávesnic. 

Zdroj: 1, 2

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3 komentářů: 0

Apple oficiálně oznámil, kdy představí nové MacBooky

Již dlouho se hovoří o tom, že Apple ještě v říjnu představí nové MacBooky, a to jak v provedení Pro, tak Air. Nyní konečně známe přesné datum dlouho očekávané konference. V kalendáři si můžeme zakroužkovat čtvrtek 27. října.

Nejočekávanější novinkou nadcházející akce je bezesporu nový MacBook Pro, který má podle dostupných informací přijít s tenčím tělem, větším trackpadem, výkonnějším hardwarem a také dotykovým OLED displej s funkčními klávesami umístěným hned nad klávesnicí. V oblasti konektivity by měl počítač nabídnout čtyři USB-C porty podporující USB 3.1 a Thunderbolt 3, namísto tradičních USB portů, Thunderboltu 2 a konektoru MagSafe.

Představen by měl být i inovovaný Macbook Air, ale pouze v 13palcové variantě (menší model údajně Apple odpískal) a nadále prý také nemůžeme počítat s nasazením Retina displeje. O nových strojích typu iMac nemáme žádné informace. Dříve se na webu objevily spekulace, že Apple plánuje využít vylepšené grafiky od AMD, nic dalšího od té doby ale na veřejnost neprosáklo.

helloagainoctober27event-800x548

Zdroj: The ApplePost

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3 komentářů: 0

Česká policie s FBI dopadla ruského hackera

Česká policie ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) zadržela v Praze ruského hackera, který je spojen s velkým útokem na sociální síť LinkedIn v roce 2012.

Zásah policie se odehrál v jednom z pražských hotelů, kde byl Rus se svou přítelkyní ubytován. Policejním zásahem byl hacker natolik zaskočen, že se mu udělalo nevolno a zkolaboval. Policisté mu poskytli první pomoc a následně byl převezen do nemocnice, uvedla ČTK.

Městský soud v Praze rozhodl o mužově vzetí do vazby. O vydání internetového útočníka do USA budou nyní rozhodovat justiční orgány. Pokud ho pravomocně povolí, rozhodne ministr spravedlnosti. 

Síť Linkedin v roce 2012 stala obětí masivní krádeže dat. Podle dřívějších zpráv hackeři tenkrát ukradli víc než šest milionů hesel. Letos v květnu bylo ale oznámeno, že mohla být zcizena a rozprodána na tajných webech citlivá data až 160 milionů uživatelů. Službu LinkedIn používá přes 430 milionů registrovaných členů.

7 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.5 komentářů: 3

StrongPity zaútočil na tisíce uživatelů šifrovacích softwarů, hlásí Kaspersky Lab

Analytici Kaspersky Lab odhalili malware StrongPity, který zejména v létě útočil technikou „watering hole“ a za pomoci napadaných instalátorů na majitele šifrovacích softwarů. Poškozeni byli uživatelé v Evropě, severní Africe a na Středním východě.

Nebezpečný malware StrongPity obsahuje komponenty, které útočníkům umožňují absolutní kontrolu nad systémem oběti. Zločincům dává možnost ukrást obsah celého disku nebo do zařízení stáhnout dodatečné moduly a shromažďovat tak veškerou komunikaci a kontakty. Kaspersky Lab objevila návštěvy stránek StrongPity a části malwaru ve více než tisíci systémech uživatelů.

Útočníci cílili na své oběti pomocí techniky „watering hole“ a napadených instalátorů. Vytvořili podvodnou webovou stránku, v jejíž doméně pouze přehodili dvě písmena. Zákazníci se tak domnívali, že jde o oficiální stránku s instalačním souborem pro software WinRAR. Poté kybernetičtí zločinci umístili přímo na web belgického distributora softwaru WinRAR místo „doporučeného“ speciální odkaz, který návštěvníky přesměroval na škodlivou doménu s nebezpečným instalátorem. Experti Kaspersky Lab zjistili, že první úspěšné přesměrování na podvodný web bylo provedeno v květnu 2016.

Téměř ve stejnou dobu zaznamenali experti nebezpečnou aktivitu i na webových stránkách italského distributora. V tomto případě ale uživatelé nebyli přesměrováni na podvodnou stránku. Nebezpečný instalátor byl ke stažení přímo na stránce distributora.

StrongPity využívá webů určených pro sdílení softwaru. Jejich návštěvníky přesměrovává na napadené instalátory TrueCrypt. Zatímco nebezpečné odkazy na webech WinRAR distributorů byly odstraněny, podvodné stránky TrueCrypt byly na konci tohoto září stále aktivní.

Data společnosti Kaspersky Lab ukázala, že během jediného týdne se malware z webu italského distributora objevil ve stovkách systémů po celé Evropě, severní Africe a na Středním východě. Nejvíce zasaženými byly Itálie (87 %), Belgie (5 %) a Alžírsko (4 %). Podobně tomu bylo i v Belgii. V tomto případě ale byla napadena asi polovina (54 %) místních uživatelů. Útoky podvodného webu TrueCrypt byly nejznatelnější v květnu 2016, kdy bylo napadeno 95 % tureckých uživatelů.

 

Zdroj: Kaspersky Lab TZ

10 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5 komentářů: 0
TOPlist
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.