bleskovka-msi-k9n-platinum-pro-am2
Hardware Článek Bleskovka: MSI K9N Platinum pro AM2

Bleskovka: MSI K9N Platinum pro AM2

Jurin

Jurin

8. 6. 2006 01:00 27

Seznam kapitol

1. Nová rodina čipsetů nVidia 5xx 2. MSI K9N Platinum 3. BIOS, přetaktování a software 4. Testy 5. Další testy 6. Závěr

Recenzi základní desky firmy Microstar jste na našich stránkách neviděli již nějaký ten pátek. V dnešní bleskovce však zrecenzujeme jednu ze základních desek MSI a nebude to nic menšího než novinka s čipovou sadou nVidia nForce 570 MPC, která je na první pohled velice atraktivní jak výbavou tak i svými možnostmi.

Reklama
Bleskovka: MSI K9N Platinum pro AM2
i Zdroj: PCTuning.cz

Příchod nové platformy procesorů firmy AMD, konkrétně AM2 sebou nese i uvedení nových čipsetů pro rodinku těchto procesorů. Firma nVidia, jakožto dobrý kamarád AMD si v posledních letech vždy velice pospíší aby její čipsety spatřily světlo světa mezi prvními.

Předchozí generaci nForce4 určenou jak pro procesory AMD Athlon 64 tak i Intel LGA 775 Vám zřejmě nemusím představovat. Pověst těchto čipsetů rozhodně nepatří mezi ty nejlepší, přesto je mezi uživateli velice rozšířen.

Nová řada nVidia nForce 500 přirozeně přináší jistá zlepšení a nové technologie, o kterých bych se měl zmínit.

První a pro naše čtenáře zřejmě nejzajímavější je přepracování software nTune, respektive jeho vylepšení možností ladění systému. Nabídka možností je skutečně široká, ostatně se o tom můžete  přesvědčit na následujících screenshotech.

nV monitor
i Zdroj: PCTuning.cz
nV monitor


Klikněte pro zvětšení

Další zajímavou technologií je LinkBoost, který je použit pouze u nejvyšší varianty nVidia nForce 590 SLI. Tato technologie umožňuje automatické zvýšení rychlosti sběrnice HyperTransport o 25% při osazení karet ve SLI. Zatím je však kompatibilní pouze s grafickými kartami GeForce 7900GTX a ve výsledku nemá na konečný výkon prakticky téměř žádný vliv.

O technologii EPP (Enhanced Performance Profile) jste již jistě slyšeli, pokud ne, pak vězte, že jde o záležitost, která dovoluje nastavit i lepší časování pamětí (než jaké je defaultní) pokud je tato technologie výrobci pamětí podporována. Čip SPD tedy může nést kromě běžné informace o provozním nastavení také zlepšené profily pro přetaktovávače, je ale nutná podpora BIOSu a samozřejmě daných paměťových modulů.

Jelikož nVidia nemyslí pouze na overclockery ale i běžné uživatele a hráče, objevuje se několik novinek i v oblasti připojení k síti sítí.
První zásadní vlastností nových čipsetů je FirstPacket, což je vlastnost která umožňuje při několika síťových činnostech (Torent, stahování z FTP apod) upřednostnit gamesu před ostatními procesy, nebudete tak nuceni čekat na stažení přednášky a můžete s headshotovat. Parametry tohoto upřednostnění si uživatel samozřejmě bude moci zvolit sám.

Integrovaný Firewall, známý jako ActiveArmor byl však u nových čipsetů zcela vypuštěn, zřejmě hlavně z toho důvodu, že nepracoval zcela korektně a ani po dlouhém ladění se nepodařilo odstranit všechny mušky.

Z dalších přidaných technologií si pak jen vyjmenujme DualNet, který v sobě integruje hardwarovou akceleraci TCP/IP komunikace  a další specialitky pro zvýšení propustnosti síťe.

Integrace Serial ATA řadiče do čipsetů řad nVidia nForce 500 umožňuje využít technologie MediaShield, která podporuje RAID 0,1,0+1 a RAID 5. O tom, zda jde o podporu hardwarovou nebo pouze softwarovou se však již nemluví, předpokládal bych však použití software, což není rozhodně velikým kladem.
Snad jedinou zajímavostí je specializace na přesně dané pevné disky, která umožní pro daný typ pevného disku instalovat odladěné ovladače. V současné době se mluví pouze o profilu pro WD Raptor 150GB. V nejbližších dnech však mají následovat přednastavené profily pro disky ostatních firem.

nVidia nForce řady 500 a její varianty

Variací nové řady nVidia 500 je v současné době celkem čtveřice. Výrobní portfolio tedy zasáhne jak levnější varianty tak i varianty pro ty nejmajetnější. Přehled dostupných variant vidíte níže.

  • nForce 550
  • nForce 570Ultra
  • nForce 570 SLI
  • nForce 590 SLI

Parametry jednotlivých variant nejlépe porovná následující tabulka, kde je vidět i bývalý top čipset starší řady nForce4 SLI.

Bleskovka: MSI K9N Platinum pro AM2
i Zdroj: PCTuning.cz


Tabulku jsme si "vypůjčili" od kolegů ze serveru Anandtech

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama